kosmetyki dla dzieci
fot. Panthermedia

Stworzone do kochania

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego niemowlę wzbudza tyle macierzyńskich uczuć? I to nie tylko w rodzicach. Niemal każdy, kto zagląda do wózka czy widzi maleństwo w łóżeczku, po chwili szepcze ze wzruszeniem: "Jakie ono jest śliczne, słodkie i kochane!".
kosmetyki dla dzieci
fot. Panthermedia
Ponieważ każde niemowlę w pierwszym okresie życia wymaga tak wielkiej troski i opieki, mądra natura pomyślała o tym, by każdy, kto spojrzy na malca, czuł potrzebę zaopiekowania się nim. Naukowcy przeprowadzili wiele doświadczeń, w których badali reakcje ludzi na bobasy. Ich obserwacje doprowadziły do bardzo interesujących wniosków.

Oczka do miłowania

Gdy maluszek patrzy na ciebie swymi wielkimi oczami, czujesz jak ogarnia cię fala miłości. Gdybyś przyjrzała się bliżej, zobaczyłabyś, że – i tak już duże źrenice dziecka – na twój widok jeszcze bardziej się powiększają! Gdy spoglądasz w oczka maleństwa, rejestrujesz zmiany w nich zachodzące, ale robisz to podświadomie, bo nie zdajesz sobie sprawy ani z tego, co widzisz, ani co ten widok w tobie wywołuje. Jednocześnie, gdy patrzysz na swoje dziecko, twoje źrenice także się powiększają, bo przecież maluszka bardzo kochasz. Wasze reakcje są podobne do reakcji pary zakochanych w sobie ludzi: oni także spojrzeniem przekazują sobie, jak bardzo się kochają i jak mocno pragną być blisko siebie. To bardzo ważne, by mama dojrzała powiększone źrenice maleństwa. Na wszelki wypadek natura wyposażyła więc dziecko w tęczówki o jasnym kolorze. Po prostu na jasnobłękitnym tle duże źrenice są jeszcze bardziej widoczne.  
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Buzia do całowania

Głowa noworodka jest stosunkowo duża i stanowi aż 25 proc. długości ciała. Duże, wystające czółko i okrągłe, pucołowate policzki aż się proszą o buziaki. Zadarty nosek wywołuje w nas czułość, a kiedy na twarzy zaczną się pojawiać pierwsze uśmiechy, wprost rozpływamy się w zachwytach. Dla rodziców uśmiech jest wielką nagrodą za nieprzespane noce i wszystkie starania. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dobrze się malcem opiekujemy.  

Ciałko do tulenia

Tłuściutkie, niezdarnie poruszające się nóżki, pulchne i okrągłe ciałko – to wszystko sprawia, że każdy chce wziąć maluszka na ręce. A przecież o to chodzi: by przytulić, ukołysać i zaopiekować się dzieckiem. Tak zostaliśmy genetycznie zaprogramowani, że wszystkie okrągłości maleństwa bardzo nas wzruszają. Zresztą rozczulają nie tylko dziecięce pulchne kształty: jak zaobserwowali naukowcy, czułością reagujemy także wtedy, gdy patrzymy np. na krągłe zwierzęta czy zabawki. Nie dziwi już więc fakt, że najczęściej kupowanymi pluszakami dla malucha stają się krągłe misiaczki czy puszyste pandy. Od urodzenia maluszek całym swoim ciałem, każdą jego cząstką mówi: „Zaopiekuj się mną, bo jesteś mi potrzebna i bardzo cię kocham".

Niezbędne do rozwoju

Tak bardzo kochasz swoje maleńkie dziecko i chcesz, by rosło zdrowo i jak najlepiej się rozwijało. Oto, co mu w tym pomoże:
  • Twoja miłość. Tuląc dziecko, czule do niego przemawiając, dajesz mu znać, że jest kimś bardzo wyjątkowym i wartym kochania. Pewny tego smyk chętnie podejmuje nowe wyzwania, bo wie, że zawsze ma w tobie oparcie.
  • Bezpieczeństwo. Jeśli przychodzisz do maluszka, gdy płacze, pomagasz mu w poznaniu świata, wprowadzasz do jego życia rytuały (stałe pory kąpieli, snu, posiłków itp.) pozwalasz mu tym samym poczuć się bezpiecznie. To doskonałe warunki do rozwoju dla każdego małego dziecka!
  • Kontrolowana swoboda. Malec, który pod twoim czujnym okiem ma szansę eksperymentować z łyżeczką, raczkować, stawiać pierwsze kroki, zjeżdżać na zjeżdżalni, pływa w basenie... zdecydowanie szybciej się rozwija.
Malwina Małecka
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy