GRY
 
 

Czym się różni suche utonięcie od wtórnego? [WIDEO]

Czy powinniśmy bać się suchego i wtórnego utonięcia? Zobacz film i dowiedz się, czym się różnią i na co zwracać uwagę.

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Zobacz inne z serii: letnie zabawy (15)

Jak przebiega suche utonięcie? A wtórne? Przebieg może być podobny. Dziecko zachłysnęło się wodą podczas kąpieli na basenie, w morzu, w wannie. Pozornie nieznacznie. Wróciło do domu, wszystko było w porządku. Było zmęczone, ale jak tu się dziwić, skoro tak dobrze się bawiło? Zasypia. I już się nie budzi. Kiedy jego opiekunowie myśleli, że ich dziecko odpoczywa wyczerpane po wodnych harcach, ono się topiło. We własnym łóżku.

Suche i wtórne utonięcia są rzadkie

Brzmi przerażająco, prawda? Na szczęście wtórne i suche utonięcia są niezmiernie rzadkie. Nie prowadzi się statystyk dotyczących ściśle suchego lub wtórnego utonięcia, ale szacuje się, że mogą one stanowić od 1-5 proc. wszystkich utonięć. W Polsce określa się je częściej mianem powikłań po topieniu się lub podtopieniu. Dlatego, jeśli twoje dziecko krztusiło się wodą podczas kąpieli, zachowaj czujność i zwróć uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o suchym lub wtórnym utonięciu, ale nie wpadaj w histerię za każdym razem, kiedy dziecko wychodzi z wody. Nie chodzi o wzbudzanie panicznego lęku przed suchym utonięciem, lecz o świadomość, że są objawy, na które trzeba, w razie ich wystąpienia, zwrócić uwagę.

Poznaj 5 zasad bezpiecznej kąpieli.

Suche utonięcie kontra utonięcie wtórne

O suchym utonięciu mówimy, kiedy niewielka ilość wody dostaje się do nosogardzieli dziecka, powodując skurcz krtani (głośni), co uniemożliwia oddychanie. Do suchego utonięcia dochodzi zazwyczaj w krótkim czasie po kontakcie z wodą.

Wtórne utonięcie może nastąpić od 15 do 72 godzin od momentu zachłyśnięcia się wodą. W tym przypadku woda dostaje się do płuc, utrudniając transport tlenu do krwi i prowadząc do obrzęku płuc i niedotlenienia, co może zakończyć się śmiercią. Dużo niebezpieczniejsza jest słona woda, gdyż sól podrażnia płuca.

Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie częściej zdarza się u dzieci. Podczas zabawy w wodzie często mają otwarte usta, co sprzyja zachłyśnięciu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wtórnego utonięcia, także u dorosłych, są astma i niedawno przebyte zapalenie płuc.

Objawy suchego i wtórnego utonięcia

W obu przypadkach objawy są podobne. Wezwij pogotowie, jeśli po kontakcie z wodą, zauważysz u dziecka następujące objawy:
  • silne zmęczenie i senność
  • trudności z oddychaniem
  • silny, ciągły kaszel
  • zawroty głowy
  • zaburzenia mowy
  • ból w klatce piersiowej
  • wymioty
  • utrata przytomności
W przypadku podejrzenia suchego lub wtórnego utonięcia potrzebne będą:
  • prześwietlenie płuc
  • gazometria (badanie poziomu tlenu we krwi)
Jeśli istnieje taka potrzeba, pacjentowi podaje się tlen, leki przeciwobrzękowe oraz podłącza się go pod aparaturę monitorującą funkcje życiowe.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj