Czym się różni suche utonięcie od wtórnego? [WIDEO]

Zobacz film i dowiedz się, czym się różni suche utonięcie od wtórnego i na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii.

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Zobacz inne z serii: letnie zabawy (15)

Jak przebiega suche utonięcie? A wtórne? Przebieg może być podobny. Dziecko zachłysnęło się wodą podczas kąpieli na basenie, w morzu, w wannie. Pozornie nieznacznie. Wróciło do domu, wszystko było w porządku. Było zmęczone, ale jak tu się dziwić, skoro tak dobrze się bawiło? Zasypia. I już się nie budzi. Kiedy jego opiekunowie myśleli, że ich dziecko odpoczywa wyczerpane po wodnych harcach, ono się topiło. We własnym łóżku.

Spis treści:

Częstość występowania nietypowych utonięć

Na szczęście wtórne i suche utonięcia są niezmiernie rzadkie. Nie prowadzi się statystyk dotyczących ściśle suchego lub wtórnego utonięcia, ale szacuje się, że mogą one stanowić od 1-5 % wszystkich utonięć. W Polsce określa się je częściej mianem powikłań po topieniu się lub podtopieniu. Dlatego, jeśli twoje dziecko krztusiło się wodą podczas kąpieli, zachowaj czujność i zwróć uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o suchym lub wtórnym utonięciu, ale nie wpadaj w histerię za każdym razem, kiedy dziecko wychodzi z wody. Nie chodzi o wzbudzanie panicznego lęku przed suchym utonięciem, lecz o świadomość, że są objawy, na które trzeba, w razie ich wystąpienia, zwrócić uwagę.

Poznaj 5 zasad bezpiecznej kąpieli.

Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie częściej zdarza się u dzieci. Podczas zabawy w wodzie często mają otwarte usta, co sprzyja zachłyśnięciu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wtórnego utonięcia, także u dorosłych, są astma i niedawno przebyte zapalenie płuc.

Utonięcie suche

Do suchego utonięcia dochodzi zazwyczaj w krótkim czasie po kontakcie z wodą.O suchym utonięciu mówimy, kiedy niewielka ilość wody dostaje się do nosogardzieli dziecka, powodując skurcz krtani (głośni), co uniemożliwia oddychanie.

Wtórne utonięcie

Wtórne utonięcie może nastąpić od 15 do 72 godzin od momentu zachłyśnięcia się wodą. W tym przypadku woda dostaje się do płuc, utrudniając transport tlenu do krwi i prowadząc do obrzęku płuc i niedotlenienia, co może zakończyć się śmiercią. Dużo niebezpieczniejsza jest słona woda, gdyż sól podrażnia płuca.

Objawy suchego i wtórnego utonięcia

W obu przypadkach objawy są podobne. Wezwij pogotowie, jeśli po kontakcie z wodą, zauważysz u dziecka następujące objawy:
  • silne zmęczenie i senność
  • trudności z oddychaniem
  • silny, ciągły kaszel
  • zawroty głowy
  • zaburzenia mowy
  • ból w klatce piersiowej
  • wymioty
  • utrata przytomności

W przypadku podejrzenia suchego lub wtórnego utonięcia potrzebne będą:
  • prześwietlenie płuc
  • gazometria (badanie poziomu tlenu we krwi)

Jeśli istnieje taka potrzeba, pacjentowi podaje się tlen, leki przeciwobrzękowe oraz podłącza się go pod aparaturę monitorującą funkcje życiowe.

Zobacz też:

Ocena (6 ocen)

4.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi!

Zdrowie dziecka najważniejsze