Suche i wtórne utonięcie przeraża rodziców! (ale łatwo je rozpoznać, znając te objawy!)

Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii.

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Zobacz inne z serii: letnie zabawy (15)

Suche i wtórne utonięcie mogą przebiegać podobnie. Czasem wystarczy, że dziecko pozornie nieznacznie zachłyśnie się wodą podczas kąpieli na basenie, w morzu, w wannie. Potem może wrócić do domu i skarżyć się jedynie na dojmujące zmęczenie. Dopiero kiedy zaśnie, topi się we własnym łóżku. Na szczęście można rozpoznać i w porę zapobiec suchemu i wtórnemu utonięciu.

Spis treści:

Jak często występują suche i wtórne utonięcia?

Wtórne i suche utonięcia szczęśliwie są niezmiernie rzadkie. Nie prowadzi się statystyk dotyczących ściśle suchego lub wtórnego utonięcia, ale szacuje się, że mogą one stanowić od 1-5 % wszystkich utonięć. W Polsce określa się je częściej mianem powikłań po topieniu się lub podtopieniu. Dlatego, jeśli twoje dziecko krztusiło się wodą podczas kąpieli, zachowaj czujność i zwróć uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o suchym lub wtórnym utonięciu, ale nie wpadaj w histerię za każdym razem, kiedy dziecko wychodzi z wody. Nie chodzi o wzbudzanie panicznego lęku przed suchym utonięciem, lecz o świadomość, że są objawy, na które trzeba, w razie ich wystąpienia, zwrócić uwagę.

Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie częściej zdarza się u dzieci. Podczas zabawy w wodzie dzieci często mają otwarte usta, co sprzyja zachłyśnięciu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wtórnego utonięcia, także u dorosłych, są astma i niedawno przebyte zapalenie płuc.

Co to jest utonięcie suche?

Do suchego utonięcia dochodzi zazwyczaj w krótkim czasie po kontakcie z wodą. O suchym utonięciu mówimy, kiedy niewielka ilość wody dostaje się do nosogardzieli dziecka, powodując skurcz krtani (głośni), co uniemożliwia oddychanie.

Co to jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie może nastąpić od 15 do 72 godzin od momentu zachłyśnięcia się wodą. W tym przypadku woda dostaje się do płuc, utrudniając transport tlenu do krwi i prowadząc do obrzęku płuc i niedotlenienia, co może zakończyć się śmiercią. Dużo niebezpieczniejsza jest słona woda, gdyż sól podrażnia płuca.

Objawy suchego i wtórnego utonięcia

W obu przypadkach objawy są podobne. Wezwij pogotowie, jeśli po kontakcie z wodą, zauważysz u dziecka następujące objawy suchego i wtórnego utonięcia:
W przypadku podejrzenia suchego lub wtórnego utonięcia potrzebne będą:
  • prześwietlenie płuc
  • gazometria (badanie poziomu tlenu we krwi)
Jeśli istnieje taka potrzeba, dziecku z objawami suchego lub wtórnego utonięcia podaje się tlen, leki przeciwobrzękowe oraz podłącza się go pod aparaturę monitorującą funkcje życiowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy