Suche utonięcie u dziecka
fot. Fotolia

4-latek tonął we… własnym łóżku. Na tym polega „suche utonięcie”

Dziecko może utonąć nawet w kilku centymetrach wody – przekonali się o tym rodzice 4-letniego Franka. Jakie są objawy suchego utonięcia? Sprawdź!
Hanna Szczesiak
Suche utonięcie u dziecka
fot. Fotolia
4-letni Francisco Delgado III trafił do szpitala w Houston (w stanie Teksas) w sobotę, 3 czerwca. Mimo starań lekarzy, chłopca nie udało się uratować.

Suche utonięcie u dziecka

Tydzień przed śmiercią rodzice zabrali chłopca nad tamę, gdzie wspólnie zażywali kąpieli. Po wyjściu z wody mały Frankie skarżył się na ból brzucha, jednak jego rodzice zbagatelizowali ten objaw. Przez kolejne dni maluch dochodził do siebie – wydawało się, że czuje się coraz lepiej, jednak zaczęły go boleć ramiona. W sobotę rano chłopiec przestał oddychać i stracił przytomność. "Nagle się obudził i jęknął. Wziął ostatni oddech, a ja nie wiedziałem, co mam robić" – powiedział dziennikarzom ojciec Frankiego.

Maluch został przewieziony do szpitala. Lekarze i ratownicy robili wszystko, żeby go uratować, jednak chłopiec zmarł. Sekcja zwłok wykazała, że chłopiec zmarł wskutek tzw. suchego utonięcia, a jego płuca były wypełnione płynem.

Lekarze ostrzegają, że do suchego utonięcia może dojść nawet kilka dni po kąpieli. Suche utonięcie jest spowodowane dostaniem się wody do nosogardzieli. To z kolei prowadzi do skurczu krtani, niedotlenienia i utraty przytomności.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Jakie są objawy suchego utonięcia?

  • trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech
  • gwałtowny, intensywny kaszel
  • silne znużenie, osłabienie, wrażenie skrajnego wyczerpania
  • ból w klatce piersiowej
  • wymioty u dziecka
  • problemy z koncentracją i zaburzenia świadomości
  • niewyraźna mowa
Jeśli po kąpieli zauważysz u dziecka któryś z wymienionych objawów, jak najszybciej zgłoś się dzieckiem do lekarza! W przypadku suchego utonięcia każda minuta jest cenna!

Zobacz także: Jak szczęśliwie i bezpiecznie podróżować na wakacjach

Źródło: abc13.com, metro.co.uk
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy