suchość pochwy, kobieta, bielizna, majtki, infekcja intymna, lubrykant, pieczenie pochwy, ból przy współżyciu, seks
fot. Fotolia

Suchość pochwy – 11 możliwych przyczyn

Suchość pochwy może naprawdę skutecznie ostudzić życie intymne. Przeczytaj, skąd bierze się ten problem i jak sobie z nim radzić.
Joanna Karwat
suchość pochwy, kobieta, bielizna, majtki, infekcja intymna, lubrykant, pieczenie pochwy, ból przy współżyciu, seks
fot. Fotolia
Suchość pochwy jest łatwa do autodiagnozy. Współżycie staje się bolesne, pojawia się swędzenie i pieczenie pochwy. Bywa, że nawet bielizna lub ubranie są zbyt „szorstkie” i powodują otarcia krocza. Często kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że suchość pochwy to nie jest tylko problem natury technicznej. Pieczenie, suchość, swędzenie lub ból pochwy oznaczają gorszą florę bakteryjną miejsc intymnych, a przez to większą podatność na infekcje intymne

Suchość pochwy to wciąż wstydliwy temat. Wyniki badania GfK Polonia wskazują, że jedynie 15% kobiet porozmawiałoby na temat suchości pochwy z przyjaciółką, a 10% z mężem! Ponad połowa (56%) uważa, że suchość pochwy to temat tabu.
Przyczyn suchości pochwy może być bardzo wiele. Najlepiej zgłoś się do ginekologa, bo tylko on będzie w stanie trafnie określić przyczynę suchości pochwy. 
Oto lista możliwych przyczyn suchości pochwy:

1. Suchość pochwy przez zbyt krótką grę wstępną

Zamiłowanie do długiej gry wstępnej to nie jest tylko kaprys kobiety. Dzięki pieszczotom, pocałunkom, masażom ciało ma czas, by zwiększyć nawilżenie pochwy, które ułatwia współżycie. Zwykle ten proces trwa 10-15 minut. Oczywiście nie wszystkie kobiety potrzebują tak długiej gry wstępnej, ale gdy jej zabraknie, może wystąpić suchość pochwy i ból podczas stosunku (trudniej też wprowadzić członka do pochwy). Po współżyciu może natomiast wystąpić ból i pieczenie pochwy wywołane otarciami przedsionka i ścianek pochwy.
Poznaj: 5 zalet długiej gry wstępnej
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

2. Suchość pochwy wywołana przez infekcję intymną

Bardzo często przyczyną suchości pochwy jest grzybicza lub bakteryjna infekcja pochwy. Dlatego tak ważne jest, by zgłosić się z dyskomfortem przy współżyciu do ginekologa.
Szczególnie groźna jest chlamydioza (bakteryjne zapalenie pochwy). Nieleczona może doprowadzić do niepłodności! Niepokojące objawy chlamydiozy to: ból w pochwie, pieczenie (np. przy oddawaniu moczu), ból pochwy przy współżyciu, ból w podbrzuszu, dłuższe niż zwykle miesiączki, gorączka. By potwierdzić wystąpienie chlamydiozy, wykonuje się cytologię. W aptece dostępne są też domowe testy, które pomagają wykryć tę chorobę. Chlamydiozę leczy się antybiotykami.

3. Zła dieta może powodować suchość pochwy

Błona śluzowa miejsc intymnych przypomina śluzówkę w jamie ustnej. Funkcjonuje prawidłowo, gdy jest nawilżona i zdrowa. Jej kondycję może pogorszyć np. zbyt intensywna dieta odchudzająca, która powoduje zmniejszenie poziomu estrogenów. Gdy ich brakuje, spada libido, a miejsca intymne są gorzej nawilżone.
Zobacz: Dieta na płodność dla niej i dla niego

4. Antykoncepcja a dyskomfort intymny

Niektóre środki plemnikobójcze mogą zaburzać florę bakteryjną pochwy. Przyczyną nadmiernej suchości w pochwie, która utrudnia współżycie, bywa też doustna antykoncepcja i dopochwowe krążki antykoncepcyjne.
Warto pamiętać o tym, że co 10 osoba na świecie ma uczulenie na lateks, środek nawilżający prezerwatywy lub środek plemnikobójczy. Uczulenie zazwyczaj nasila się przy kolejnych zbliżeniach. Może pojawić się świąd i ból pochwy, a potem suchość pochwy. Najlepiej zgłosić się od razu do lekarza, który wykluczy obecność chorób przenoszonych drogą płciową i dobierze inną metodę antykoncepcji.

5. Alergia na kosmetyki a suchość pochwy

Perfumowane wkładki higieniczne, dezodoranty intymne, a nawet środki, w których pierzesz swoją bieliznę, mogą wywołać podrażnienie śluzówki miejsc intymnych i ból oraz suchość pochwy. Jeśli w porę nie przestaniesz używać kosmetyku, reakcja przybierze na sile i może pojawić się nie tylko świąd pochwy, ale także silne pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i ból pochwy. Jeśli zatem zmieniłaś ostatnio płyn do higieny intymnej lub proszek do prania czy wkładki (lub tampony), wróć na próbę do tych, których używałaś wcześniej.
Przeczytaj: Właściwa higiena intymna

6. Niektóre leki powodują suchość pochwy

Niektóre preparaty, w szczególności antybiotyki, zaburzają równowagę flory bakteryjnej w pochwie do tego stopnia, że może się pojawić stan zapalny. Czasem przyczyną suchości pochwy jest regularne stosowanie leków związanych z inną chorobą. Weź to pod uwagę jeśli cierpisz na suchość pochwy i jednocześnie przyjmujesz leki na takie choroby jak:
  • cukrzyca
  • astma
  • endometrioza
  • depresja
  • nietrzymanie moczu (NTM)

7. Zmiany hormonalne związane z ciążą i porodem 

Suchość pochwy często dokucza kobietom w ciąży i po porodzie (w okresie laktacji), gdy organizm przechodzi częste zmiany poziomu hormonów. Bywa, że ból przy współżyciu utrudnia powrót do seksu po porodzie. I często nie jest to spowodowane bliznami po szyciu krocza, ale właśnie brakiem naturalnego nawilżenia.
Przeczytaj: Seks po porodzie - wywiad z ginekologiem i seksuologiem

8. Wrodzona skłonność do suchości pochwy

Są kobiety, które mają wrodzoną predyspozycję do występowania suchości pochwy (zespół Sjögrena), ale dotyczy to małej grupy pań, ok. 1%.

9. Suchość pochwy przez stres

Suchość pochwy może być wynikiem ciągłego przemęczenia i życia w nieustannym stresie.

10. Częste wizyty na basenie

Zdaniem lekarzy, przyczyną suchości pochwy mogą być częste wizyty na basenie z chlorowaną wodą

11. Spadek poziomu estrogenów i menopauza

Przekwitanie wiąże się z obniżonym poziomem estrogenów, a to one w dużej mierze mają wpływ na odpowiednie nawilżenie pochwy. Niedobór estrogenów powoduje zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka sromu i pochwy. Stąd suchość pochwy, świąd, pieczenie i ból przy współżyciu. 
Średni wiek klimakterium to 51 lat, jednak u niektórych kobiet występuje menopauza przedwczesna – przed 40. rokiem życia. W przypadku przedwczesnej menopauzy zwykle podaje się niskie dawki hormonów (estrogenów i progesteronu) i w ten sposób udaje się zatrzymać wygasanie czynności jajników, a owulacje i miesiączki powracają. Kiedy jajniki z powrotem zaczną wytwarzać estrogeny, stopniowo zmniejsza się dawkę hormonów.

Przeczytaj także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy