Kłopoty intymne
fot. Fotolia

Suchość pochwy - problem, o którym wstydzimy się mówić

Ból, pieczenie, swędzenie, uczucie dyskomfortu w życiu codziennym i w trakcie stosunku. Jeśli odczuwasz takie dolegliwości, to może cierpisz na suchość pochwy.
Małgorzata Malinowska
Kłopoty intymne
fot. Fotolia
Suchośc pochwy - temat tabu dla większości kobiet. Jest problemem, który dotyka wiele tysięcy kobiet w różnym wieku. Jak wynika z danych instytutu GfK Polonia, prawie jedna czwarta kobiet w Polsce w wieku 30-60 lat (23%) odczuwa dolegliwości związane z suchością pochwy. Wśród kobiet w okresie menopauzy, problem dotyka już blisko 1 na 3 kobiety (30%). Około 66% badanych twierdzi, że suchość pochwy jest trudnym tematem do rozmów, a ponad połowa (56%) uważa to za temat tabu. – Suchość pochwy to temat praktycznie nieobecny w debacie o zdrowiu i samopoczuciu kobiet. Pacjentka nie mówi o problemie, lekarz nie zapyta i kobieta zostaje z tym sama. Nie powinniśmy zgadzać się na to, by kobiety musiały przywyknąć do uciążliwości, które obniżają komfort ich życia. Zacznijmy rozmawiać – apeluje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik.

Kiedy pojawia się suchość pochwy?

Suchość pochwy najczęściej pojawia się w okresie menopauzy, kiedy zmniejsza się u kobiet produkcja żeńskich hormonów płciowych, m.in. estrogenów. Ale dolegliwości te mogą wystąpić również u kobiet w okresie ciąży, karmienia piersią, po operacji macicy lub jajników, a także w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Problem ten może być również skutkiem ubocznym stresu, chemioterapii i radioterapii w leczeniu nowotworu oraz przyjmowania niektórych leków, np. u kobiet cierpiących na cukrzycę, astmę, depresję, endometriozę.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Jakie są objawy suchości pochwy?

W okresie menopauzy, spadek kolagenu zawartego w tkankach pochwy prowadzi do zmniejszenia jej elastyczności, ukrwienia i nawilżenia. W wyniku spadku estrogenów, zmniejsza się produkcja śluzu, a podnosi pH, co w konsekwencji prowadzi do zaniku fizjologicznej flory bakteryjnej i ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnych oraz grzybicznych. Suchość pochwy może być z jednej strony objawem infekcji, a z drugiej może ją pogłębiać. Dlatego, jeśli zauważymy niepokojące objawy, warto zgłosić się do ginekologa wcześniej i porozmawiać o tym problemie, ponieważ, w przypadku, gdy zgłosimy się już z infekcją, lekarz będzie leczył infekcje, a problem suchości pochwy i tak pozostanie.

Polecamy: Jak zapobiec infekcjom intymnym?

Suchość pochwy, a nasz komfort psychiczny

Uczucie suchości pochwy jest na tyle dokuczliwe, że wpływa na nasze samopoczucie, a także nasze życie seksualne. - Dyskomfort w okolicach intymnych, nie tylko w czasie seksu, ale w czasie codziennych czynności, wywołuje frustrację, kompleksy i niezadowolenie. Nietrudno wyobrazić sobie, co czuje kobieta, której na każdym kroku w życiu codziennym towarzyszy tak uporczywy dyskomfort psycho-fizyczny. – mówi Dr Andrzej Depko, seksuolog.
Ból towarzyszący suchości pochwy negatywnie wpływa na życie seksualne, i często prowadzi do jego zaprzestania: - Taki regularnie powtarzany ból, może sprawić, że kobieta zaprzestanie aktywności seksualnej, będzie unikać seksu, co może wpływać na jej samoocenę. Często kobieta wstydzi się także sama przed sobą, bo czuje, że zagrożona jest jej kobiecość. W ten sposób poczucie wstydu i bezradności narasta i rodzi się przeciw temu wewnętrzny bunt: mój własny organizm sprzeciwia mi się! - dodaje Dr Depko.

Polecamy: 4 infekcje, które musisz szybko wyleczyć

Jak leczyć suchość pochwy?

Gdy zgłosimy się do lekarza i lekarz stwierdzi, że przyczyną suchości pochwy jest infekcja (bakteryjna lub grzybicza), to trzeba wyleczyć taką infekcję i przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy. Jeśli dolegliwości spowodowane są antykoncepcją hormonalną, lekarz powinien zmienić preparat na taki o innym składzie. U kobiet w okresie menopauzy, ginekolog może przepisać hormonalną terapię zastępczą, która działając na cały organizm, może u niektórych kobiet likwidować objawy suchości pochwy. Na rynku można kupić preparaty, które pomogą łagodzić objawy suchości pochwy. Część z nich, to leki na bazie hormonów, ale dostępne są również produkty niezawierające hormonów, na bazie kwasu hialuronowego, pałeczek kwasu mlekowego oraz glikogenu, np. Vagisan, Hydro Vag. Składniki te mają działanie nawilżające i kojące dla skóry okolic intymnych oraz poprawiające mikrobiologiczne środowisko pochwy.

Zobacz także: Dyskusja o suchości pochwy na wizaz.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy