superbakteria odporna na antybiotyki atakuje w Polsce - kolejni chorzy!
fot. Adobe Stock

Superbakteria odporna na antybiotyki atakuje w Polsce - kolejni chorzy!

Bakteria New Delhi, która jest śmiertelnie niebezpieczna, pojawiła się w Polsce. Jest odporna na wszystkie antybiotyki. Bakteria może powodować zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych, infekcje pęcherza moczowego, a nawet sepsę (posocznicę).
Joanna  Biegaj
superbakteria odporna na antybiotyki atakuje w Polsce - kolejni chorzy!
fot. Adobe Stock
Kobieta zakażona bakterią New Delhi zaraziła dwie inne osoby z Oddziału Chorób Wewnętrznych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. świętej Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Izbę Przyjęć zamknięto – inni chorzy nie będą tam przyjmowani.

Bakteria wykryta u trzech osób

Osoby zarażone superbakterią zostały odizolowane od innych pacjentów, wdrożono również procedury, które mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii. Nowi chorzy nie będą przyjmowani do odwołania. Zastępca dyrektora ds. medycznych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie potwierdziła informację o zakażeniu trzech pacjentów. 
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Bakteria New Delhi

Klebsiella pneumoniae NDM-1, nazywana również New Delhi, pojawiła się pierwszy raz w Indiach w 2008 roku, szybko jednak rozprzestrzeniła się do innych państw oraz na pozostałe kontynenty. Pierwszy raz pojawiła się w Polsce w 2012 roku, źródłem zakażeń był polski misjonarz, który wrócił z Tanzanii. Liczba zakażeń szpitalnych w naszym kraju, które są spowodowane New Delhi, zaliczana jest do najwyższych w Europie. Współczesna medycyna jest bezskuteczna wobec tej bakterii.

Objawy zarażenia

Do zarażenia może dojść poprzez kontakt z powierzchnią, drogą kropelkową oraz pokarmową. Do objawów zaliczamy:
  • nagły atak wysokiej gorączki, duszności
  • ból w klatce piersiowej
  • nagłe osłabienie
  • napady kaszlu (może występować krew lub ropna wydzielina)
  • dreszcze i „zimne poty”
  • ból mięśni.

Źródło: natemat.pl

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy