kobieta, witaminy, ciąża, mama, brzuszek

Preparaty witaminowe w ciąży

Już przy okazji pierwszej ciążowej wizyty lekarz zlecił ci przyjmowanie preparatów witaminowych. Zastanawiasz się, czy suplementacja diety w ciąży jest naprawdę konieczna? A jeśli tak, to jakie i ile powinna przyjmować przyszła mama?
kobieta, witaminy, ciąża, mama, brzuszek
Przyjmowanie jakich preparatów może zlecić lekarz kobiecie w ciąży? Jaki może być skutek ich niedoboru w organizmie przyszłej mamy? Rozwiewamy wątpliwości kobiet, które spodziewają się dziecka.


Wapń

Dlaczego położne radzą przyszłym mamom przyjmować ten pierwiastek? Podstawową przyczyną jest niedobór wapnia w organizmie kobiety. Na kształtowanie się układu kostnego dziecka nie zawsze wystarcza tego budulca. W rezultacie zęby i kości ciężarnej cierpią na niedobór wapnia, gdyż całe jego zapasy zostają wykorzystane przez rozwijający się płód. Dlatego lekarz może zalecić ciężarnej przyjmowanie dodatkowej ilości tego składnika. Trzeba jednak być przy tym ostrożnym, gdyż nadmiar wapnia może zaszkodzić.
Redakcja poleca: Przepis na szybką sałatkę bogatą w żelazo
Masz problem z anemią w ciąży? Przygotuj szybką i prostą sałatkę z awokado, rzodkiewką i kiełkami bogatą w żelazo.


Żelazo

To właśnie żelazo dostarcza tlen do krwiobiegu. Jeśli w organizmie mamy jest go za mało, istnieje ryzyko, że dziecko może nie otrzymać wszystkich niezbędnych mu składników do prawidłowego rozwoju. Nie należy jednak przyjmować go od razu, kiedy tylko dowiedziałaś się o ciąży. Najpierw zrób badanie krwi i na jego podstawie lekarz określi, czy musisz przyjmować żelazo, czy nie.

Dowiedz się więcej: Żelazo w ciąży – czy niedobór oznacza groźną anemią?


Kwas foliowy

Dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego, czyli witaminy B9 nie zaszkodzi ciężarnej, wręcz przeciwnie. Nawet gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży, ten element już aktywnie działa na korzyść rozwijającego się płodu. Niestety, nie zawsze jego ilość w organizmie przyszłej mamy jest wystarczająca. Zwłaszcza kobiety żyjące w dużych miastach, często cierpią na niedobór kwasu foliowego. Dlatego też bez obaw możesz przyjmować kwas foliowy, przyniesie on same korzyści dla twojego dziecka. Dzięki witaminie B9 psychika i intelekt dziecka będą rozwijać się prawidłowo. Oprócz tego, ten składnik złagodzi twoje dolegliwości ciążowe.


Magnez

W pierwszych miesiącach ciąży kobieta może odczuwać napięcie macicy i skurcze mięśni. To może być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Żeby uniknąć tego ryzyka, lekarze zalecają przyjmowanie preparatów z magnezem. Uważa się, że dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka, to jeden z najważniejszych elementów. Oprócz tego magnez bierze aktywny udział w formowaniu się systemu kostnego dziecka.


Witamina E

Niedobór witaminy E zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie ciąży, przede wszystkim takich jak preeklampsja (to zespół objawów chorobowych charakteryzujący się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi). Dodatkowa ilość tej witaminy ma zbawienny wpływ na rozwój płodu, dostarczając mu wielu składników odżywczych.
 

Komplet witamin

Większości kobiet w ciąży lekarz zaleca przyjmowanie dodatkowych witamin i oraz mikroelementów. Wiadomo, że organizm kobiety podczas ciąży wykazuje znaczne ich niedobory. W ich uzupełnieniu pomagają właśnie suplementy diety. Trzeba być jednak ostrożnym, by dzienna dawka danego składnika nie przekroczyła zalecanej normy spożycia dla ciężarnej.

Uwaga! Dodatkowe preparaty w ciąży należy stosować tylko po konsultacji z lekarzem, uważnie czytać sposób dawkowania, sprawdzać termin przydatności do spożycia zalecanych lekarstw i trzymać je w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Przeczytaj koniecznie: 5 suplementów niezbędnych w ciąży – nowe zalecenia
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy