zapytajnik5.jpg

Witaminy nie zawsze potrzebne

Czy zawsze w czasie ciąży należy przyjmować suplementy diety zawierające ważne dla kobiet w ciąży witaminy i składniki mineralne?
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
zapytajnik5.jpg
Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i ogromnie się cieszę. Czy w pierwszym trymestrze powinnam brać jakieś witaminy? Anna K.

Jeżeli będziesz się dobrze czuła i wyniki morfologii będą prawidłowe, przyjmowanie witamin w pierwszym trymestrze ciąży nie będzie konieczne. Wystarczy zdrowa, pełnowartościowa dieta i kwas foliowy. Gdybyś jednak miała słabą morfologię, lekarz może zalecić ci witaminy. Może się też okazać, że masz za mało żelaza. W takiej sytuacji lepiej łykać preparat żelaza niż złożony preparat multiwitaminowy. Tego rodzaju leki powodują czasami uczulenie. Poza tym nie do końca wiadomo, jaki jest wpływ witamin na masę urodzeniową dziecka. Ostatnio przychodzi na świat coraz więcej dużych noworodków. Może przyczyną tego jest właśnie nadmierna suplementacja witamin u kobiet w ciąży.
Redakcja poleca: Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy