suplementy na płodność, witaminy, pigułki, tabletki
fot. Fotolia

Suplementy na lepszą płodność

Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę. Bywa, że przyczyną problemów z poczęciem dziecka jest zła dieta, czyli taka, w której jest za mało witamin i minerałów. Rozmawiamy o tym z Weroniką Łapińską, specjalistką z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.
Joanna Karwat
Konsultacja: Weronika Łapińska
suplementy na płodność, witaminy, pigułki, tabletki
fot. Fotolia
Czy istnieje coś takiego, jak dieta na płodność? Czy odpowiednio dobranym jedzeniem lub suplementacją można zwiększyć szanse na zajście w ciążę? Zdaniem ekspertów dieta kobiety i mężczyzny w trakcie starania o dziecko (a nawet wcześniej) ma ogromne znaczenie. O konkretnych witaminach i minerałach, które wspomagają płodność opowiedziała nam Weronika Łapińska, specjalistka medycyny laboratoryjnej i dietetyki medycznej z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Czy przyszli rodzice wiedzą, jak się zdrowo odżywiać?

W mojej pracy często spotykam kobiety, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. Po wykonaniu odpowiednich testów i określeniu niedoborów w organizmie okazuje się, że brakuje im niezbędnych witamin i mikroelementów, które mają wpływ na płodność, m.in. cynku, koenzymu Q10, wapnia, witamin z grupy B czy nawet witaminy C.

Witaminy na płodność - sprawdź opinie

Skąd takie niedobory składników wspomagających płodność?

W dzisiejszej bardzo przetworzonej żywności, która nafaszerowana jest sztucznymi dodatkami, coraz mniej jest mikroelementów niezbędnych nam do pełnego zdrowia. Nawet w dobrze zbilansowanej diecie ciężko jest dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości np. cynku, który wspiera płodność. A np. u mężczyzn niedobór cynku powoduje obniżenie poziomu testosteronu i zmniejszoną żywotność plemników. Dlatego niezbędna jest suplementacja. W badaniach naukowych po suplementacji cynkiem 2 razy po 250 mg cynku przez 3 miesiące na grupie 100 mężczyzn, zaobserwowano zwiększenie liczby plemników, zwiększenie ruchliwości postępowej, zdolności do zapłodnienia, zmniejszenie występowania przeciwciał przeciwplemnikowych. U mężczyzn mających zaburzenia płodności często rozpoznaje się też niedobory koenzymu Q10, folianów i witaminy C, które mają wpływ na jakość plemników. 
Przeczytaj: Co drugi mężczyzna ma problem, by zostać ojcem

A jeśli ktoś zacznie zwracać większą uwagę na to, co je? Czy to wystarczy?

Niestety, podczas przygotowania pokarmów – gdy gotujemy, pieczemy czy smażymy – to część ważnych dla płodności minerałów ucieka z przygotowanych potraw. W takich przypadkach niezbędne jest suplementowanie diety, ale warto zdecydować się na naturalne i sprawdzone specyfiki. Suplementy na płodność z supermarketu lub sklepiku zielarskiego często nie są przebadane, przez co ich stosowanie wcale organizmowi nie pomaga. W Stanach Zjednoczonych jest normą, że przed procedurą zapładniania in vitro para musi się spotkać z dietetykiem klinicznym, który opracowuje suplementację.
Przeczytaj o: in vitro na świecie

Czy suplementacja może przyspieszyć zajście w upragnioną ciążę?

Tak, pod warunkiem, że u kobiety i u mężczyzny nie stwierdzono w badaniu żadnych wad budowy anatomicznej czy chorób, które mogą utrudniać poczęcie. Pozytywny wpływ suplementacji na efektywność zachodzenia w ciążę jest potwierdzony medycznymi publikacjami. Gruntowne przygotowanie organizmu na pojawienie się dziecka, wzmocnienie go i odżywienie sprawia, że poczęcie dziecka staje się łatwiejsze. Niezwykle ważne jest, aby jeszcze przed zajściem w ciążę przyjmować kwas foliowy, bo jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Choć jego niedobór może wydawać się błahostką, to ma wpływ na rozwój mózgu i cewy nerwowej płodu. W czasie samej ciąży często jest już za późno na uzupełnienie niedoborów kwasu foliowego, dlatego kobiety pragnące dziecka powinny go suplementować od momentu, gdy tylko zapadnie ostateczna decyzja o powiększeniu rodziny. 

Wymieńmy zatem jeszcze raz, jakich składników na opakowaniu suplementu na płodność powinniśmy szukać.

  • W suplementach dla kobiet powinien być: cynk, wapń, magnez, żelazo, selen, koenzym Q10, witaminy z grupy B, witamina C, L-arginina.
  • W suplementach dla mężczyzn powinien być: cynk, koenzym Q10, foliany, witamina C.

Zobacz: Dieta zwiększająca libido
 
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.
Weronika Łapińska
Konsultacja: Weronika Łapińska

specjalistka medycyny laboratoryjnej i dietetyki medycznej w Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum

Oceń artykuł

Ocena 4 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy