4 suplementy, które musisz przyjmować w ciąży. Najnowsze zalecenia!

Są tylko 4 suplementy, które musisz przyjmować w czasie ciąży: po to, by dziecko rozwijało się zdrowo. Powinna je przyjmować każda kobieta w ciąży. I nie jest to wcale wapń ani żelazo!
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia
Spodziewasz się dziecka, więc myślisz o suplementach dla kobiet w ciąży. Tymczasem to nie one są najważniejsze, ale dobra dieta, która zapewni tobie i rozwijającemu się w tobie dziecku witaminy i składniki mineralne. Nie wszystkie jednak substancje odżywcze dostarczysz w odpowiedniej ilości – nawet najlepiej się odżywiając. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami są 4 suplementy, która powinna przyjmować każda ciężarna kobieta. Koniecznie zapytaj o nie swojego lekarza!

Jakie są najważniejsze suplementy, które trzeba brać w ciąży?

– Te 4 suplementy to jedyne, których skuteczność została udowodniona u kobiet w ciąży – mówi prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Ich przyjmowanie powinien zalecić lekarz.
 
1. Kwas foliowy. Najlepiej zacząć go przyjmować już 6 tygodni przed ciążą (można wcześniej, nie jest szkodliwy). Codziennie powinnaś przyjmować 0,4 mg (400 mikrogramów) kwasu foliowego. Konieczne jest jego przyjmowanie również w pierwszym trymestrze ciąży. Kwas foliowy chroni dziecko przed rozszczepem kręgosłupa i innymi poważnymi wadami neurologicznymi. Na zlecenie lekarza, kwas foliowy może być przyjmowany przez całą ciążę.
 
2. Jod. Jest niezbędny do wytworzenia hormonów tarczycy: w takiej ilości, jakiej potrzebuje rozwijające się dziecko. Hormony tarczycy sterują pracą całego organizmu. – 150 mikrogramów jodu dziennie powinna przyjmować każda kobieta, która planuje ciążę, a potem w okresie ciąży i karmienia piersią – mówi prof. Romuald Dębski. – Niedobory jodu u kobiety w ciąży mogą zaburzać rozwój dziecka, zakłócać wytwarzanie się nerwowych, co prowadzi do niższego IQ u dziecka (czytaj też: Co jeść w ciąży, by dziecko było mądre i zdrowe?).
 
3. Witamina D3. Konieczne jest jej przyjmowanie zwłaszcza w okresie między jesienią a zimą, gdy w Polsce jest mało słońca. Witamina D jest potrzebna nie tylko do prawidłowego rozwoju kości dziecka. Witamina D działa także ochronnie na wiele narządów, m.in. jest niezbędna dla dobrej pracy tarczycy. – W formie dodatkowego suplementu kobieta przez cały okres ciąży i karmienia piersią powinna przyjmować w 1000-2000 jednostek witaminy D – dodaje prof. Dębski
 
4. Kwasy DHA. To kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Udowodniono, że kwasy DHA chronią one przed przedwczesnym porodem, są bardzo ważne w prawidłowym kształtowaniu się mózgu dziecka i układu nerwowego, zapobiegają niskiej masie urodzeniowej dziecka, sprzyjają dojrzewaniu u dziecka siatkówki oka, a w przyszłości chronią przed pojawieniem się u dziecka alergii i astmy. Obecnie zaleca się przyjmowanie 200–600 mg DHA dziennie przez kobiety w ciąży (czytaj też: Gdzie jest najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3?).

Czytaj też:
 
Redakcja poleca: Nasza sonda: co wiesz o kwasie foliowym? [WIDEO]
Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9 lub folacyna, jest niezbędny dla kobiet w ciąży - a w szczególności dla ich maleńkich dzieci. Dlaczego? I gdzie go szukać? Zobacz, co na temat kwasu foliowego mówią inne mamy oraz... czy wszystko, co mówią, to prawda.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy