Swędzenie skóry w ciąży
fot. AdobeStock

Co oznacza swędzenie skóry w ciąży?

Swędzenie to jedna z najczęstszych ciążowych dolegliwości, która zwykle pojawia się w drugim trymestrze. Podpowiadamy, jak można ją przezwyciężyć domowymi sposobami.
Swędzenie skóry w ciąży
fot. AdobeStock

Zazwyczaj przyczyną swędzenia jest rozciąganie, któremu poddawana jest skóra w ciąży. Nic dziwnego, bo ten przykry objaw dotyczy przede wszystkim podbrzusza, czyli miejsca, w którym skóra musi rozciągać się najbardziej. Warto jednak zgłosić tę dolegliwość lekarzowi.

Dlaczego skóra swędzi?

Swędzenie skóry w ciąży męczy wiele kobiet i jest zazwyczaj spowodowane zmianami fizjologicznymi, jakie zachodzą w ich organizmie, głównie na tle hormonalnym. Wzrost poziomu estrogenów oraz kortyzolu sprawia, że skóra traci jędrność i elastyczność. Czasem przyczyną swędzenia jest nadwrażliwość przyszłej mamy na czynniki zewnętrzne np. detergenty (środki do prania, zmywania, płukania), kosmetyki do codziennej pielęgnacji, a także zbyt szorstkie ubranie. Pomóc tu może zmiana kosmetyków na takie dla osób wrażliwych lub ze skłonnością do alergii.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Jak radzić sobie z uporczywym świądem?

Przede wszystkim powstrzymaj się od drapania, które może tylko nasilić objawy i dodatkowo podrażnić skórę, a czasem doprowadzić również do jej skaleczenia. Zamiast tego, zadbaj o odpowiednią pielęgnację.
  • Nawilżaj ciało. Kilka razy dziennie wcieraj w brzuch nawilżające mleczko lub balsam, najlepiej jeśli jest to kosmetyk przeznaczony dla kobiet w ciąży. Odpowiednie nawilżenie skóry sprawi, że dolegliwości ustąpią.

Wcieranie kosmetyków to nie tylko sposób na nawilżenie ciała, ale również na poprawę elastyczności, której efektem jest mniejsza podatność na tworzenie się rozstępów.

  • Bierz prysznic. Kąpiele, zwłaszcza długie i w zbyt ciepłej wodzie dodatkowo mogą wysuszać skórę. Jeśli marzysz o wylegiwaniu się w wannie, wsyp do niej kilka łyżek mąki owsianej (owies ma właściwości kojące i zmiękczające skórę). Pamiętaj, że zbyt długie przebywanie w bardzo ciepłej wodzie nie jest wskazane dla przyszłej mamy.
  • Do mycia używaj emolientów, czyli środków, które nie tylko myją, ale również nawilżają ciało.

Emolienty sprawdzą się idelanie w ciąży, ale to także doskonałe kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry nowo narodzonego dziecka.

  • Używaj bielizny bawełnianej, bez syntetycznych domieszek i nieobciskającej. Dzięki niej skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a ty unikniesz jednego z bardziej przykrych ciążowych kłopotów – nadmiernego pocenia się. Wilgotna spocona skóra swędzi bardziej. 

Kiedy zgłosić lekarzowi swędzienie skóry?

Swędzie skóry, z którym nie możesz sobie poradzić, warto zgłosić zawsze lekarzowi prowadzącemu ciążę. Cholestaza ciążowa jest rzadkim schorzeniem spowodowanym problemami z wątrobą. Jednym z jej objawów jest właśnie swędzenie skóry. Lekarz w takim przypadku może zlecić odpowiednie badania. Swędzenie może także w wywołać osutka pokrzywkowo-grudkowa, opryszczka ciężarnych czy liszajec.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy