GRY
 
 

Swędzi mnie brzuch - czy to groźne?

Swędzenie to jedna z najczęstszych ciążowych dolegliwości, która zwykle pojawia się w drugim trymestrze. Podpowiadamy, jak można ją przezwyciężyć domowymi sposobami.

kobieta, mama, ciąża, brzuszek

Co powoduje swędzenie skóry w ciąży?

Przyczyną swędzenia jest rozciąganie, któremu poddawana jest skóra w ciąży. Nic dziwnego, bo ten przykry objaw dotyczy przede wszystkim podbrzusza, czyli miejsca, w którym skóra musi rozciągać się najbardziej.
Redakcja poleca: Jak zmniejszać ból kręgosłupa w ciąży?
Ortopeda podpowiada jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży.

Jak radzić sobie z uporczywym świądem?

Przede wszystkim powstrzymaj się od drapania, które może tylko nasilić objawy i dodatkowo podrażnić skórę, a czasem doprowadzić również do jej skaleczenia. Zamiast tego, zadbaj o odpowiednią pielęgnację.
  • Nawilżaj ciało. Kilka razy dziennie wcieraj w brzuch nawilżające mleczko lub balsam, najlepiej jeśli jest to kosmetyk przeznaczony dla kobiet w ciąży. Odpowiednie nawilżenie skóry sprawi, że dolegliwości ustąpią. Wcieranie kosmetyków to nie tylko sposób na nawilżenie ciała, ale również na poprawę elastyczności, której efektem jest mniejsza podatność na tworzenie się rozstępów.
  • Bierz prysznic. Kąpiele, zwłaszcza długie i w zbyt ciepłej wodzie dodatkowo mogą wysuszać skórę. Jeśli marzysz o wylegiwaniu się w wannie, wsyp do niej kilka łyżek mąki owsianej (owies ma właściwości kojące i zmiękczające skórę). Pamiętaj, że zbyt długie przebywanie w bardzo ciepłej wodzie nie jest wskazane dla przyszłej mamy (czytaj też: czego nie wolno robić w ciąży?).
  • Do mycia używaj emolientów, czyli środków, które nie tylko myją, ale również nawilżają ciało. Emolienty to także doskonałe kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry nowo narodzonego dziecka.
  • Używaj bielizny bawełnianej, bez syntetycznych domieszek i nieobciskającej. Dzięki niej skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a ty unikniesz jednego z bardziej przykrych ciążowych kłopotów – nadmiernego pocenia się. Wilgotna spocona skóra swędzi bardziej. 
  • Zgłoś się do lekarza, jeśli swędzenie obejmuje całe ciało. Lekarz sprawdzi, czy nie jest to objawem stanu przedrzucawkowego, groźnej ciążowej komplikacji. Sprawdź, komu grozi rzucawka w ciąży
Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj