świadectwo z paskiem
fot. Adobe Stock

Świadectwo z paskiem: od jakiej średniej jest pasek? Wymagania i kryteria

Świadectwo z paskiem jest marzeniem wielu uczniów oraz ich rodziców. Żeby zasłużyć na świadectwo z czerwonym paskiem, trzeba spełnić konkretne wymagania. Liczą się wyniki w nauce oraz ocena z zachowania. Sprawdź, od jakiej średniej jest pasek.
Joanna  Biegaj
świadectwo z paskiem
fot. Adobe Stock
Świadectwo z paskiem otrzymują jedynie uczniowie z bardzo dobrymi wynikami w nauce. Wpływ ma również ocena z zachowania. Pasek na świadectwie mogą uzyskać uczniowie od czwartek klasy szkoły podstawowej, aż do ukończenia szkoły średniej, zawodowej lub technikum. Podpowiadamy, jak obliczyć średnią do czerwonego paska na świadectwie oraz jakie wymagania należy spełnić, by dostać promocję do następnej klasy z tym wyróżnieniem.

Od jakiej średniej jest pasek?

Aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, należy uzyskać średnią nie mniejszą niż 4,75. To jednak tylko jedno z wymagań.

Świadectwo z czerwonym paskiem: kryteria

Świadectwo z paskiem – wymagania:
  • Średnia arytmetyczna ocen – żeby uzyskać czerwony pasek na świadectwie, średnia arytmetyczna ocen musi wynosić co najmniej 4,75.
  • Ocena z zachowania – żeby otrzymać promocję do następnej klasy z wyróżnieniem, trzeba także wykazać się co najmniej bardzo dobrą oceną z zachowania. Mimo wysokich wyników w nauce uczeń, który nie jest zdyscyplinowany, nie może liczyć na świadectwo z czerwonym paskiem.
Uczniowie często zastanawiają się, czy jeśli grozi im trójka lub czwórka z jakiegoś przedmiotu, to czy marzenie o czerwonym pasku nadal jest możliwe do spełnienia. Owszem, ponieważ liczy się średnia arytmetyczna wszystkich ocen. Jedynym warunkiem jest uzupełnienie „braku” wyższymi ocenami z innych przedmiotów (np. ocena wzorowa może pokryć ocenę dobrą). Najważniejsze jest to, by uzyskać łączną średnią 4,75.

Jak obliczyć średnią do czerwonego paska?

By sprawdzić, czy możliwe jest otrzymanie świadectwa z czerwonym paskiem, należy wyliczyć średnią arytmetyczną ze wszystkich ocen końcowych. Najpierw trzeba wypisać wszystkie przewidywane oceny z danych przedmiotów, zsumować je, a otrzymany wynik podzielić przez liczbę wszystkich przedmiotów szkolnych.

Uzyskany wynik będzie średnią arytmetyczną wszystkich ocen. Dzięki temu uczeń lub rodzic będzie mógł w łatwy sposób sprawdzić, czy spełni się marzenie o czerwonym pasku na świadectwie.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy