GRY
 
 

Świat w małych rączkach

Niemowlę poznaje otoczenie głównie za pomocą rąk. Przeczytaj, jak rozwija się sprawność dłoni dziecka.

niemowlę, rączki, rozwój
fot. fotolia
Niemowlę poznaje otoczenie głównie za pomocą rąk. Przeczytaj, jak rozwija się sprawność dłoni dziecka.

W pierwszych tygodniach życia dziecko poznaje świat poprzez dotyk i obserwację. Początkowo widzi obraz troszkę zamazany, który z czasem wyostrza się, pojawiają się kontury. Jeżeli chcesz, by maluszek doskonalił zmysł wzroku, zawieś mu nad główką kolorową karuzelę z przyczepionymi figurkami – elementy poruszające się w takt muzyki stymulują koordynację wzrokowo-ruchową. Podobną rolę może też spełniać kolorowa pozytywka zawieszona na boku łóżeczka czy wielobarwna makatka złożona z wyraźnych płaszczyzn.

Dotyk, smak i węch
Dziecko rozpoczyna poznawanie świata od swoich rąk – porusza nimi, bierze je do buzi. Następne etapy to próby chwytania przedmiotów (około trzeciego-piątego miesiąca całą dłonią, w szóstym-siódmym miesiącu chwytem nożycowym, czyli przeciwstawiając kciuk pozostałym palcom, a gdy ma osiem miesięcy, próbuje chwytu pęsetowego – bierze drobny przedmiot kciukiem i palcem wskazującym). Następnie przychodzi czas przekładania ich z ręki do ręki, rzucania i podążania za nimi wzrokiem. Kiedy przedmioty są już maluchowi „posłuszne”, wówczas zaczyna zabawę – buduje z nich pierwsze wieże i pociągi.
Poznawanie świata odbywa się nie tylko za pomocą dotyku, ale także smaku i węchu. Niemal każdy przedmiot, który znajdzie się w rękach dziecka, wędruje do buzi. Trafiają tam często palce malucha – zazwyczaj wówczas, gdy jest z czegoś zadowolony lub czuje się niepewnie. Oblizywanie i ssanie własnych paluszków dostarcza różnorodnych wrażeń, sprawia dużą przyjemność i pozwala uporać się z niepokojem. „Oswajanie” przedmiotów przez dziecko polega także na poznawaniu ich stałości (klocek nie jest większy, gdy do niego podchodzimy bliżej) i trwałości (istnieje nawet wówczas, gdy go nie widać). Tę informację dzieci przyswajają sobie około dwunastego-czternastego miesiąca życia.

Wybierz dobre zabawki
Dobór odpowiednich zabawek pomaga maluchowi w poznawaniu świata. Ważne jest, aby były one wykonane z nietoksycznych materiałów, miękkie, lekkie i kolorowe. Poszczególne części nie mogą być zbyt małe, gdyż istnieje ryzyko połknięcia ich przez malca. Jeśli wybierzesz zabawki plastikowe, musisz uważać, by ich brzegi nie były ostre (podobnie uważnie trzeba obejrzeć zabawki drewniane). Zanim dasz je dziecku do zabawy, umyj je w ciepłej wodzie („kąpiele” zabawek dobrze jest urządzać co kilka dni). Co jakiś czas warto też wymieniać zabawki (te schowane pokażesz maluchowi za kilka dni – będą traktowane podobnie jak nowe).
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj