świąteczne porządki
fot. Adobe Stock

Świąteczne porządki: plan działania na 7 dni [+HARMONOGRAM do druku]

Świąteczne porządki w tydzień? Z tym sprytnym planem uda się bez wysiłku! Zaparz dobrą herbatę, włącz świąteczne szlagiery, nóżki do góry, długopis w dłoń - możesz przystąpić do planowania. Spokojnie, połowę roboty zrobiłyśmy już za ciebie! :)
Karolina Stępniewska
świąteczne porządki
fot. Adobe Stock
Oczywiście są wśród nas takie perfekcyjne gospodynie, które porządki zaczęły już na początku grudnia. I chwała im za to, ale warto wiedzieć, że teraz wcale nie siedzą sobie wygodnie w fotelu (tak jak ty - z naszym planem w dłoni!), tylko ocierają pot z czoła i zastanawiają się, jak zdążyć z całą resztą zadań. Życiowa mądrość mówi, że im wcześniej zaczynasz, tym więcej masz do zrobienia. A my na to: odpuść, deleguj, planuj. 

Podział świątecznych porządków

Został tydzień do świąt, dlatego porządki rozplanuj na każdy z 7 dni. Podziel prace między wszystkich domowników - sama znasz ich mocne strony, więc najlepiej wiesz co, jak i komu. U mnie najwyżsi domownicy ścierają kurz z lamp i wysokości, myją okna i odkurzają podłogi, średniego wzrostu (czyli ja) robią wszystko najlepiej i poprawiają po innych, najniżsi układają (klocki) i roztaczają dużo uroku. 

Plan sprzątania na 7 dni przed świętami (wersja na bogato)

Uwaga! Małym dzieciom też przydziel obowiązki - to jedyny czas w dzieciństwie, kiedy one się CIESZĄ, że mogą coś sprzątnąć! Wierz mi, już wkrótce będziesz mogła o tym zapomnieć. Do dzieła!
 
  • Dzień 1. Sypialnia 
Pomyśl o tym jak o dobrych złego początkach (tak, przed tobą jeszcze pokój dziecięcy, łazienka i kuchnia). Do wyczyszczenia, umycia i sprzątnięcia masz:
- okno i framugi - polecam ocet jako świetny ekologiczny sposób na mycie szyb
- szafę - przejrzyj krytycznie zawartość garderoby i podziel ubrania na te do oddania, te do wyrzucenia i te, w których będziesz jeszcze chodzić
- włączniki światła, gniazdka i lampy 
Na koniec zostaw zmianę pościeli i obrócenie materaca (to zadanie dla najsilniejszego domownika lub dwóch).
 
  • Dzień 2. Pokój dziecięcy
Jak wyżej, ale dorzuć do tego przejrzenie zabawek: co do schowania, co do oddania, co do wyrzucenia. Polecam metodę Marie Kondo!
 
  • Dzień 3. Kuchnia
Zacznij od poważnych zadań: umyj okno, piekarnik, mikrofalówkę, lodówkę, zmywarkę. To także dobry dzień, by odkamieniać czajnik i ekspres do kawy, zetrzeć kurz z włączników światła, gniazdek i lamp. Na razie tyle.
 
  • Dzień 4. Kuchnia (ciąg dalszy)
Dzisiaj pora na umycie szafek kuchennych: frontów i uchwytów, przetarcie półek wewnątrz szafek i poukładanie ich zawartości.
 
  • Dzień 5. Salon
Tu robisz właściwie to samo, co w sypialni, tyle że nie zmieniasz pościeli, ani nie obracasz materaca, za to ścierasz kurz z telewizora i sprzętu grającego oraz poprawiasz poduszki na kanapie (jeśli masz taką ze zdejmowanymi pokrowcami, to wygrałaś los na loterii - pierzesz, suszysz, zakładasz, odpoczywasz przed Netflixem).
 
  • Dzień 6. Łazienka
Szorujesz wannę, prysznic, ubikację, WC. Myjesz płytki. Ściany kabiny prysznicowej traktujesz octem, by pozbyć się kamienia. Wyrzucasz niepotrzebne i puste opakowania po kosmetykach. Zmieniasz ręczniki.
 
  • Dzień 7. Ostatnie starcie
Słyszysz już dzwonki mikołajowych sań? Pora ubrać choinkę, odkurzyć i umyć podłogi. Święta czas zacząć!

Plan porządków przed świętami do druku

Polecamy plan, na którym sama możesz wpisać, co i kiedy chcesz zrobić (lub komu dane zajęcie powierzyć). Kliknij w obrazek, by go wydrukować:
plan świątecznych porządków do druku

Harmonogram porządków świątecznych: wersja minimum

W wersji minimum sprzątasz przed świętami tak samo jak zwykle. Odpuszczasz okna, wnętrza szaf, ma być schludnie i czysto, ale szanse, że Rozenek ze swoją białą rękawiczką wpadnie do ciebie w czasie pandemii, są znikome, więc zaoszczędzony na sprzątaniu czas poświęcasz dziecku, ukochanemu i sobie. Tyle wygrać!

PS Najsprytniejszy plan to wyjazd na święta do rodziny, wtedy w ogóle można sobie odpuścić porządki świąteczne. Ale w tym roku z obostrzeniami na święta może się nie udać.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy