GRY
 
 

Światowy Dzień Antykoncepcji

26 września obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji. 
Jest to dobra okazja do uświadomienia Polek na temat tego, jak ważna jest edukacja seksualna i wybór odpowiedniej metody antykoncepcji. Światowy Dzień Antykoncepcji to dobra okazja do tego, by zaktualizować wiedzę na temat antykoncepcji.

Antykoncepcja, tabletki, pigułki, prezerwatywa
fot. Fotolia
Według lekarzy ginekologów zapobieganie nieplanowanej ciąży jest tematem wstydliwym, także podczas rozmowy w gabinecie lekarskim. Jak pokazuje badanie „Antykoncepcja hormonalna oczami kobiet ją stosujących”, kobiety, które świadomie decydują o swoim życiu – również w kontekście zaplanowania najodpowiedniejszego momentu na macierzyństwo – coraz częściej przekonują się do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja w Polsce – czy to temat tabu?

Antykoncepcja w Polsce jest nadal tematem tabu – wstydzimy się rozmawiać na „ten” temat. Kupując środki antykoncepcyjne, przekazujemy otoczeniu informacje, że prowadzimy aktywne życie seksualne. Na kształtowanie postawy wobec antykoncepcji duży wpływ mają przekazy rodzinne, a szczególnie stosunek matki do seksualności, rozmów na ten temat, czy jej postawy wobec antykoncepcji i wolności wyboru córki. „Osoby, które stosują antykoncepcję hormonalną, są już do niej przekonane i dlatego poszukują informacji na jej temat. Na postawę – w tym także wobec antykoncepcji składają się: wiedza – ktoś dostarcza nam informacji lub same ich poszukujemy, nastawienie pozytywne lub negatywne, zachowania – odrzucamy antykoncepcję, decydujemy się na nią i wybieramy jedną z metod” – mówi dr Katarzyna Korpolewska, psycholog i wykładowca wyższych uczelni.

Z badania „Antykoncepcja hormonalna oczami kobiet ją stosujących” wynika, że kobiety w wieku 31-40 lat w większym stopniu niż 18-24-latki stosują antykoncepcję hormonalną z powodów takich jak: chęci decydowania o sobie, mniejszej ilości stresu i niewiary w skuteczność innych metod. Oznacza to, że kobiety muszą dorosnąć do chęci decydowania o swoim życiu i myślenia o własnym komforcie. „Jest to zaskakujące, bo na ogół to młode kobiety mają silną potrzebę niezależności” – komentuje dr Katarzyna Korpolewska.
Przeczytaj: Wskaźnik Pearla, czyli skuteczność antykoncepcji
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Antykoncepcja hormonalna  – jaki jest poziom wiedzy Polek?

Antykoncepcja hormonalna jest metodą stosunkowo młodą. Pierwsze użytkowniczki mogły z niej skorzystać dopiero w latach 60-tych XX wieku, stosując pigułkę antykoncepcyjną. Do chwili obecnej tabletka przechodziła modyfikacje pod kątem zmiennych dawek hormonów, by ostatecznie zostać uznaną za wygodny, bardzo skuteczny i bezpieczny sposób zapobiegania ciąży. Dopiero 40 lat później pojawiły się tak zwane niecodzienne metody antykoncepcji hormonalnej, dzięki którym te same hormony zawarte w pigułce dostarczane są do organizmu „niecodziennie” i omijają wątrobę. Środki te mogą mieć formę spirali, krążka, zastrzyku i plastra antykoncepcyjnego. Niecodzienne metody antykoncepcyjne (antykoncepcja na dłużej) są szansą dla tych kobiet, u których pigułki stosować nie można.

Doładuj
Przeładuj