fot. Fotolia

Dziś ratuje się dzieci urodzone nawet w 22. tygodniu ciąży!

Co dziesiąte dziecko rodzi się dziś jako wcześniak. Jaka jest sytuacja maluchów urodzonych przed 37.tyg. ciąży w 2017 r.? Obchodzimy dziś po raz szósty Światowy Dzień Wcześniaka!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Opieka nad wcześniakami zmienia się bardzo na przestrzeni lat. Ogromnie cieszą nas najnowsze doniesienia o tym, jak polscy lekarze radzą sobie z opieką nad wcześniakami. Z doniesień wynika, że coraz częściej skutecznie ratuje się dzieci nawet w 22.tygodniu życia. Kiedyś, ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, techniki medycznej i farmakoterapii, efektywnej walki o dziecko podejmowano się, gdy dziecko urodziło się w 29.-30. tyg. ciąży. Dziś na szczęście lekarze ratują coraz młodsze dzieci.

Oto kilka informacji o tym, jak bardzo przez lata zmieniła się opieka nad wcześniakami:

- skuteczna profilaktyka i obowiązkowe badania przesiewowe słuchu i wzroku, dzięki temu znacznie zmniejszył się odsetek upośledzonych dzieci

- większa świadomość mam, ale i pomoc doradców laktacyjnych, którzy wspierają kobiety w utrzymaniu laktacji po porodzie. Dowiedziono bowiem, że karmienie wcześniaka mlekiem matki ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju, a także zapobiega martwiczemu zapaleniu jelit.

- nowe możliwości stosowania żywienia pozajelitowego, dostosowane do potrzeb konkretnego dziecka

Czytaj: Każdego wcześniaka trzeba leczyć i karmić inaczej. Przełomowe odkrycie!

- współpraca neurologopedy, fizjoterapeuty oraz psychologa – co zdecydowanie zwiększa szanse, że maluch szybko opuści szpital wraz z rodzicami
Redakcja poleca: Obecność mamy to lek dla wcześniaka – mówi. prof. Dobrzańska z CZD
Wcześniak bardzo potrzebuje bliskości i czułości mamy – mówi. prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki bliskości mamy wcześniaki rozwijają się lepiej i szybciej przychodzą do zdrowia.

Nad czym jeszcze trzeba koniecznie popracować?

O problemach, nad którymi lekarze nadal muszą pracować, opowiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Są to:

- zwiększyć grupę wcześniaków objętych profilaktyką

- podawanie gotowych przeciwciał monoklonalnych, które niszczą wirusa RS (nabłonka syncytium oddechowego, który co roku atakuje 90 proc. wcześniaków). Muszą być one aplikowane co 4 tygodnie przez 5 miesięcy. W Polsce profilaktyka obejmuje jednak jedynie 8 proc. wszystkich wcześniaków.

- większe wsparcie dla rodziców, dla których przedwczesny poród może być trudnym przeżyciem

- zredukowanie możliwości infekcji

W ramach obchodzenia tego wyjątkowego święta, Pałac Prezydencki oraz Szpital im. Ks. Anny Mazowieckiej rozbłyśnie dziś na fioletowo. Będzie to gest solidarności z wcześniakami i ich rodzicami. Wszystko odbywa się w ramach akcji „Warszawa fioletowa dla wcześniaków”.

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

Urodziaś wcześniaka? Jeżeli chcesz się z nami podzielić swoją historią, pisz: ewa.podlesna@edipresse.pl

A Ty, w którym tygodniu ciąży urodziłaś?

Czytaj także:
Od 1 listopada zmiany w NFZ. Dobra wiadomość dla mam wcześniaków.

źródło: informacja prasowa "Warszawa podświetlona dla wcześniaków", dziennik.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy