alergia
fot. Fotolia

Co trzecie dziecko w Polsce ma alergię! Twoje też? Sprawdź!

Dziecko ma katar, choć na dworze słońce i ciepło? Sprawdź, czy to nie uczulenie: co trzecie dziecko w Polsce ma objawy alergicznego kataru. Dzieci często latami są leczone antybiotykami z powodu niewykrytej alergii. Trwa Światowy Tydzień Alergii.
Katarzyna Pinkosz
alergia
fot. Fotolia
Co trzecie dziecko w Polsce ma katar alergiczny, prawie tyle samo - atopowe zapalenie skóry. A w każdej pierwszej klasie troje dzieci ma astmę (często niewykrytą) - to wyniki największych badań przeprowadzonych kilka lat temu w Polsce. Niestety, wciąż wiele dzieci nie ma zdiagnozowanej alergii. I niepotrzebnie jest leczonych antybiotykami.

Alergia już u niemowlęcia

Alergia może występować już u niemowlęcia. Zwykle jest to alergia pokarmowa, dlatego pierwsze objawy najczęściej dotyczą układu pokarmowego: przedłużające się kolki, ulewania, wymioty, luźne stolce, biegunki. Alergiczne niemowlę często gorzej przybiera na wadze.
Około 3. miesiąca zwykle pojawiają się pierwsze objawy skórne, zwykle w postaci atopowego zapalenia skóry.
Jednak już u niemowlęcia objawem alergii może być też częsty katar, częste infekcje. Jest to bardzo częste szczególnie w przypadku uczulenia na pyłki lub roztocza kurzu domowego. Katar, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, kaszel - to często jedyne objawy alergii u starszego dziecka. Niestety, wciąż często są one leczone antybiotykami. Niepotrzebnie, bo po takiej kuracji dziecko traci odporność i nie tylko ma nieleczoną alergię, ale też częściej choruje.
Sprawdź i wydrukuj: Kalendarz pylenia roślin w Polsce
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Jak sprawdzić, czy dziecko ma alergię

Niezbędna jest wizyta u alergologa, który zaleci dalsze postępowanie. Może zalecić wycofanie na pewien czas produktów najczęściej uczulających (np. mleko krowie, mleko modyfikowane, jajko, ryby, gluten), albo od razu wykonanie testów alergicznych (z krwi lub skórnych). Wiele też podpowie wywiad alergiczny, w trakcie którego lekarz zadaje pytania o uczulenia w rodzinie. Alergia jest w dużej mierze chorobą genetyczną: jeśli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo jest uczulone, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko też ma alergię.
Żeby przekonać się, czy dziecko może mieć alergię i czy warto iść do lekarza, zrób test sprawdzający, czy dziecko ma alergię - przygotowany wspólnie z dr Leszkiem Olchowikiem, pediatrą, alergologiem i pulmonologiem.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy