Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
fot. Caritas Kielce

Wielka pomoc w małej świecy: zapal świecę Caritas w Wigilię

Głód to nie tylko brak chleba, ale też ciepła rodzinnego domu. Caritas namawia do dzielenia się dobrem w Wigilię. Płomień tych świec pomaga dzieciom w Polsce i za granicą. W tym roku - w Syrii.
Katarzyna Pinkosz
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
fot. Caritas Kielce
Już od 22 lat na polskich stołach w Wigilię, obok pustego talerza, który czeka na nieznanego wędrowca, świecą się świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Pierwsze świece Caritas zapłonęły w 1993 roku – początkowo tylko w kilku diecezjach. Nowa tradycja szybko się przyjęła – w ostatnich latach Caritas sprzedaje co roku przed Wigilią kilka milionów świec. Wsparcie dostało już kilka milionów dzieci z polskich ubogich rodzin.
Pomoc nie ma granic, dlatego co roku pomoc dostają też dzieci za granicą, z krajów biednych, ogarniętych wojną. W tym roku dostaną ją też dzieci w Syrii. Pamiętaj o tym, gdy zapalisz świecę w Wigilię. 
Zobacz też: Wzruszające spotkanie ojca z synkiem: ojciec myślał, że syn zginął w czasie ataku chemicznego

Pomoc dla dzieci w Polsce

Świece można kupić w kościołach: za umowną kwotę 5 lub 12 zł. Po odliczeniu kosztów związanych z produkcją świec, pozostałe pieniądze są dzielone: część zostaje w zespole Caritas w parafii, część jest przekazywana Caritas danej diecezji. 
- W około połowie parafii w Polsce są zespoły Caritas. Większość pieniędzy ze zbiórki jest przeznaczana na lokalne potrzeby: w lokalnym środowisku najlepiej wiadomo, która rodzina potrzebuje pomocy. Część pieniędzy jest przekazywana do diecezjalnego zespołu Caritas: są z nich finansowane lub dofinansowane np. kolonie dla dzieci (rok temu dofinansowanie dostało 40 tysięcy dzieci), dożywanie w stołówkach Caritas - mówi Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas
 

Głód to nie tylko brak chleba, ale też ciepła rodzinnego domu. Caritas namawia do pamiętania o tych wszystkich, którzy mają na co dzień za mało ciepła i miłości.
 
Redakcja poleca: Dorota Czaja o pierwszych świętach z synkiem
Gwiazda zdradza, co najbardziej lubi jeść w Wigilię i co kupi dla synka Leosia.

Pomoc dla dzieci w Syrii

Część pieniędzy ze sprzedaży wigilijnych świec jest przeznaczana na pomoc dla dzieci za granicą. W tym roku 10 groszy z każdej sprzedanej świecy będzie przeznaczone na pomoc dla dzieci z Syrii.
- Na razie w Polsce tych dzieci nie ma, pomagamy więc syryjskim dzieciom albo bezpośrednio w Syrii, albo przez nasze ośrodki w Libanie i Jordanii - mówi Paweł Kęska.
Wielu uchodźców z Syrii przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie. Caritas Polska, we współpracy z Caritas Jordania, już piąty rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii i Libanie, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej.

Żeby pomóc dzieciom, możesz też na stronie Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zapalić wirtualną świecę lub wysłać sms POMAGAM pod numer 72052 za 2.46 zł (z VAT).

Zobacz też: Przepisy dla dziecka na Wigilię

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy