co dzieci lubią w świętach?
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Co dzieciom podoba się najbardziej w Święta?

Dziecko nie doceni smaku karpia teściowej, idealnie sprzątniętego mieszkania i nieskazitelnej bieli obrusa. Podczas świąt dziecko zwraca uwagę na zupełnie inne rzeczy.

To, co na stole – to atrakcja dla dorosłych. Maluchy jednak najlepiej będą się czuć pod stołem. Zwłaszcza takim, przy którym mieści się wielka rodzina. Na tym zasadza się cała idea dziecięcych świąt. Dzieci patrzą na nie ze swojej perspektywy. Spróbuj ją zobaczyć.

Święta oczami niemowlaka

święta niemowlaka
Adobe Stock

Niemowlak jest szczęśliwy, bo podczas świąt mama i tata są blisko, i mają dla niego więcej czasu. Ale na pewno doceni również:
- światełka na choince – gra świateł i ich ciepły blask zachwyci nawet noworodka. Pod warunkiem, że nie są to dyskotekowe błyski (źle wpływają na system nerwowy). Pokaż maleństwu świeczki płonące na świątecznym stole, świecznik adwentowy albo cienie, które w półmroku pojawiają się na ścianie.
- choinkę – to zjawisko dla wszystkich dzieci. Niemowlę nie pomoże ci w jej ubieraniu, ale starsze raczkujące chętnie ściągnie z niej co nieco (bądź przewidująca). Maluszki, które nie mają jeszcze sprawnych nóżek, mają bardzo czuły nos, pokaż im, jak pachnie choinka (przesuwaj gałązkę blisko buzi dziecka). Dzieci powyżej 6. miesiąca lubią coś trzymać w rączce – chwytanie to dla nich sposób poznawania świata. Dotykanie kłującej choinki będzie dla nich ciekawym doświadczeniem.
- kolędy – najlepsze są oczywiście te śpiewane na żywo. Jeśli ostatnio nie zdarzało się wam śpiewać przy wigilijnym stole, może tym razem „poświęcicie się” dla dziecka. Tylko wyjątkowe antytalenty muzyczne mogą posłużyć się nagraniami.
- towarzystwo – podczas pierwszych świąt niemowlak może liczyć na szczególną adorację całej rodziny – w końcu to jego bożonarodzeniowy debiut. Reakcja dziecka na rodzinne zgromadzenie zależy od wieku – półroczne niemowlę będzie szczęśliwe w tłumie cioć, ale 9-miesięczny maluch może czuć się nieswojo i płakać.
- prezenty – ciekawsze niż zawartość jest opakowanie – maluch chętnie dotknie papieru, szeleszczących folii, jedwabistych kokardek, plastikowych tasiemek. A zdzieranie papieru to dopiero zabawa.
- dzwonki – powieś kilka na swojej choince. Ich brzmienie nie tylko tworzy klimat prawdziwych świąt (przecież Mikołaj chodzi z dzwonkiem), ale też pobudza słuch dziecka.


Święta rocznego i dwuletniego dziecka

święta roczniaka
Adobe Stock

Jedne święta dziecko prawdopodobnie ma już za sobą, ale niewiele z nich pamięta. Możesz być pewna, że do tych też podejdzie niestandardowo.
- menu – dziecko oceni liczbę potraw, ale tylko wzrokiem. Podekscytowane sytuacją niewiele zje. Doświadczenie uczy młodych rodziców, że nie warto szykować potraw świątecznych w wersji dla maluszka. Wiele dzieci z upodobaniem – ku zgorszeniu babć i cioć – podczas wigilii zaspokaja głód suchym chlebem.
- opłatek – bywa hitem dziecięcych wigilii. Ale nie dzielenie się nim, tylko konsumpcja (zostaw w zapasie listek lub dwa dla małego łasucha).
- stół – nie ma co liczyć, że maluch, którego rozsadza energia, zechce przy nim siedzieć. Za to chętnie ucieknie pod stół. To wspaniała sprawa znaleźć sobie taką skrytkę.
- goście – roczniak uwielbia mieć widownię. Przyjmowanie gości, odwiedzanie rodziny, przed którą może się popisać, to jego żywioł.
- wieczorny spacer – maluchy wychodzą na dwór zwykle w dzień. Oglądanie świata po zmierzchu to nowe doświadczenie, a zwłaszcza udekorowanego świątecznie.
- choinka – pokusa, by dotykać ozdób, które na niej wiszą, jest ogromna. Aby uniknąć stresu, nie wieszaj nisko tych, którymi dziecko mogłoby się skrzywdzić.
- szopka – możecie obejrzeć ją w kościele – dzieciom najbardziej podoba się żywa ze zwierzątkami. Albo zróbcie własną, z papierowych lub plastelinowych figurek, która będzie elementem świątecznej dekoracji mieszkania.

Święta oczami przedszkolaka

święta przedszkolaka
Adobe Stock

Przedszkolak przeżywa święta świadomie. Wie, że uczestniczy w czymś ważnym. Nie tylko czeka na prezenty, ale chętnie pomaga rodzicom.
- przygotowania – w tym wieku maluch czerpie radość z robienia innym przyjemności, piecze ciasteczka dla babci, pomaga w ubieraniu choinki, nawet porządkuje swój pokój!
- gwiazdka na niebie – czekanie na nią przekraczało możliwości dwulatka („miała być i już”). Ale trzy-, czterolatek będzie jej wyglądał z przejęciem.
- ucztowanie – przedszkolak jest przyzwyczajony do różnych smaków. Możesz liczyć na to, że zechce spróbować świątecznych specjałów.
- Mikołaj – choć taki wyczekany, jednak nadal troszkę straszny dla dzieci. Zamiast zapraszać go do domu, lepiej zaaranżować tajemnicze podrzucenie prezentów pod choinkę.
- jasełka – można oglądać je z dzieckiem (w kościele, w przedszkolu) albo wystawić. Co powiecie na przełamanie wigilijnej rutyny – rodzinne jasełka przy wigilijnym stole. Dzieci świetnie wchodzą w rolę!

Rady dla rodziców
Na co dzień spokojne jak aniołki, w święta nie chcą spać, grymaszą i płaczą o byle co. To przez zmiany w rytmie dnia. Unikniecie humorów malucha, świętując tak, by nie czuł, że świat stanął na głowie. Najważniejsze przecież, że jesteście razem!

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zobacz też:


Zobacz więcej inspiracji na świąteczny czas z dzieckiem

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Rabat 20% na markę Dr_Irena_Eris
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Rabat 20% na całą markę Dr Ire... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Online

Rabat 20% na całą markę Dr Irena Eris. Oferta dostępna na www.sklep.drirenaeris.com. Nie łączy się z innymi promocjami, nie dotyczy Prosystem Home Care oraz voucherów prezentowych. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na całą ofertę kosm... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na całą ofertę kosmetyków marek Bielenda Professional i Supremelab, obowiązuje na www.bielenda.com. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA