Świętosława – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe i patronki

Imię Świętosława budziło duże zainteresowanie w średniowieczu. Nadawano je głównie dziewczynkom z królewskich bądź książęcych rodów. W późniejszych wiekach zapomniano o tym imieniu i obecnie nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Rodzice rzadko się na nie decydują. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym staropolskim imieniu. Dowiedz się, kiedy Świętosława obchodzi imieniny i czy rzeczywiście jest jej pisana „święta sława”.

Spis treści

Znaczenie imienia Świętosława

Świętosława to „osoba okryta dużą sławą”. Kobiety o tym imieniu zawsze pozostają „młode duchem”, bez względu na rzeczywisty wiek. Mają pogodne usposobienie i mnóstwo pozytywnej energii, którą zarażają innych. Cieszą się dużą popularnością w towarzystwie. Nie bez powodu - nikomu nie odmawiają pomocy. Każdego wesprą dobrym słowem, uśmiechem lub życzliwym gestem. Dzięki wrodzonej serdeczności szybko zdobywają znajomych i przyjaciół. Nie oczekują nagród czy poklasku. Czerpią przyjemność z tego, że mogą zrobić coś dobrego.

Świętosława - pochodzenie

Świętosława to piękne, choć zapomniane staropolskie imię. Stanowi połączenie dwóch słów - „święta” oraz „sława”.

Zdrobnienia imienia Świętosława

Świętosława to długie i trudne do wymówienia imię, dlatego warto je zdrobnić. Do najczęściej używanych spieszczeń należą formy takie jak: Świętka, Sława, Sławeczka i Sławunia.

Imieniny Świętosławy

Świętosława obchodzi imieniny 3 maja.

Imię Świętosława dla dziecka

Świętosława jest uroczym, wiecznie uśmiechniętym i żywiołowym dzieckiem. Lubi wyrażać siebie na rozmaite sposoby - rysuje, maluje, lepi z plasteliny, pisze opowiadania, układa rymowanki. Często też podbiera mamie kosmetyki i ubrania. Chętnie wciela się w różne role. Ma bujną wyobraźnię i potrafi sama sobie zająć czas. Nie przeszkadza jej zabawa w pojedynkę, ale dobrze odnajduje się również w grach zespołowych. Nie ma większych problemów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i szybko zyskuje sympatię otoczenia.

Świętosława - edukacja

Świętosława jest niezwykle kreatywna. Chętnie uczestniczy w zajęciach związanych z tworzeniem. Lubi przedmioty humanistyczne, takie jak: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie i muzyka. Nieco słabiej radzi sobie z matematyką, chemią czy fizyką, ale dzięki pracowitości oraz determinacji jest w stanie bardzo dobrze opanować zadany materiał i nadrobić wszelkie ewentualne braki. Dlatego nie odstaje od reszty grupy i osiąga świetne wyniki w nauce.

Świętosława - rodzina i miłość

Kobieta nosząca to imię łatwo nawiązuje kontakty z płcią przeciwną, co nie znaczy, że szybko wchodzi w nowe relacje. Wręcz przeciwnie - długo szuka wymarzonej drugiej połówki. Jaki jest jej książę z bajki? Szczery, lojalny, opiekuńczy i romantyczny. To mężczyzna, który nie boi się okazywać uczuć i nie szczędzi wysiłków, by podnosić temperaturę w związku. Świętosława lubi być w centrum uwagi, chce czuć się adorowana i kochana. Potrzebuje dowodów uznania - mogą to być komplementy, kwiaty, czekoladki albo różnego rodzaju niespodzianki, np. kolacje przy świecach.

Świętosława - predyspozycje zawodowe

Świętosława jest niezwykle twórcza, więc doskonale czuje się w świecie sztuki - na deskach teatru, przed kamerą albo na wybiegu. Świetnie radzi sobie również w kontaktach z ludźmi. Będzie wspaniałą menadżerką lub specjalistką do spraw reklamy i promocji. Duża empatia predysponuje ją do pracy w zawodzie pielęgniarki, przedszkolanki, opiekunki osób starszych, lekarki czy psycholożki.

Znane kobiety o imieniu Świętosława

  • Świętosława Swatawa - polska księżniczka i pierwsza królowa Czech. Poślubiła Wratysława II. Po zawarciu związku małżeńskiego przybrała nowe imię Swatawa. Miała pięcioro dzieci - czterech synów i jedną córkę.
  • Świętosława Sygryda (Storrada) - przedstawicielka piastowskiego rodu, córka Mieszka I. Stawała na ślubnym kobiercu dwa razy. Najpierw wyszła za mąż za Eryka Zwycięskiego, króla Szwecji, a później za Swena Widłobrodego, który władał Danią i Norwegią, podbił też Anglię i Szkocję.

Świętosława w innych językach

Imię Świętosława nie występuje w innych językach niż polski.

Świętosława - patroni

W dokumentach hagiograficznych nie pojawia się żadna święta ani błogosławiona Świętosława. Istnieją wzmianki o bogobojnej mieszkance Kazimierza, która nosiła to imię. Jak dotąd nie zostały one jednak potwierdzone.

Przysłowia i cytaty z imieniem Świętosława

W języku polskim nie ma przysłów z imieniem Świętosława. Pojawiają się natomiast powiedzenia związane z dniem, w którym obchodzi imieniny (3 maja):

  • „Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”.
  • „Kiedy maj zimny, a w czerwcu deszcz pada, gospodarz pełne stodoły posiada”.
  • „Póki w maju wiatr z północy, ma się u nas zimno w nocy”.

Ciekawostki na temat imienia Świętosława

Świętosława to niezwykle rzadkie imię. W pierwszej połowie 2021 roku nie zostało nadane ani jednej osobie. Nie pojawiło się też w rankingach dotyczących roku 2020.

Imię Świętosława cieszyło się dużą popularnością w XIII wieku.

W średniowieczu imię Świętosława przyjmowało różne formy, m.in. Święsława oraz Święszna.

Świętosława - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Świętosławy jest 3.

Świętosława - szczęśliwy kamień

Talizmanem Świętosławy jest kamień słoneczny.

Świętosława - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Świętosławy to fiolet.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA