Encyklopedia zdrowia dziecka

Świnka

Świnkę zalicza się do poważnych chorób. Warto ustrzec przed nią dziecko, podając dziecku szczepionkę przeciwko śwince.

Przyczyny świnki

Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic, jest chorobą wirusową, zakaźną (zakażenie następuje drogą kropelkową).

Objawy świnki

  • powiększone węzły chłonne (obrzęk ślinianek)
  • stan podgorączkowy
  • ból gardła
  • ból głowy
  • brak apetytu
Objawia się obrzękiem ślinianek (jedno- lub obustronnym), poniżej i przed uchem, podwyższoną temperaturą i złym samopoczuciem. Dziecko skarży się na ból podczas żucia oraz w czasie spożywania kwaśnych pokarmów i napojów. Zakaźność występuje na siedem dni przed pojawieniem się obrzęku i do dziewięciu dni od jego pojawienia się. Okres wylęgania choroby wynosi przeciętnie 16-18 dni (a nawet 25 dni). Choroba trwa zazwyczaj około tygodnia. Warto pamiętać, że zdarzają się również przypadki świnki bezobjawowej.

Leczenie i pielęgnacja dziecka ze świnką

Dziecko chore na świnkę ma prawie zawsze kłopoty z jedzeniem. Brak apetytu, bolesność przy gryzieniu i połykaniu sprawia, że maluch nie chce jeść. Warto w trakcie choroby stosować dietę lekkostrawną, najlepiej o konsystencji półpłynnej. Najbardziej odpowiednie będą jogurty, twarożki, kaszki, budynie. Należy pamiętać o pojeniu dziecka, najlepiej płynami o letniej temperaturze.

Zobacz też: Dieta podczas choroby

Powikłania świnki

Świnka to choroba wieku dziecięcego, ale często chorują na nią nastolatki, a nawet nieuodpornione osoby dorosłe. U maluchów choroba ma zazwyczaj przebieg łagodny, ale zdarzają się powikłania. Najczęstszym jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Rzadziej występuje zapalenie stawów, gruczołu tarczycy oraz częściowa lub całkowita utrata słuchu. Choroba staje się niebezpieczna dla chłopców w okresie pokwitania. W ich przypadku niebezpiecznym powikłaniem bywa (w 30 proc.) zapalenie nadjądrza, które może prowadzić nawet do bezpłodności. U dziewczynek rzadko występującym powikłaniem jest zapalenie jajników.

Zapobieganie śwince

W wielu krajach – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – wprowadzono obowiązkowe szczepienie dzieci przeciwko śwince. Także w Polsce dzieci są szczepione przeciwko śwince. Podobnie jak w innych państwach poleca się potrójną szczepionkę MMR II. Uodparnia ona nie tylko przeciw śwince, ale także odrze (szczepienie przeciw tej chorobie jest umieszczone w kalendarzu szczepień obowiązkowych) oraz różyczce (od kilku lat szczepi się przeciw niej dziewczynki w 14. roku życia). W 13–15. miesiącu życia, zamiast podawać maluszkowi szczepionkę przeciw samej odrze, podaje się pierwszą dawkę MMR II, a dawkę przypominającą siedmiolatkowi. Jeśli jednak dziecko nie zostało zaszczepione szczepionką MMR II w drugim roku życia, można to zrobić w siódmym.
W Polsce MMR II można kupić na receptę w aptece, a czasami także w poradniach dziecięcych (około 60-70 zł). Dziecko można zaszczepić także szczepionką MUMPSVAX (przeciwko samej śwince). Jest ona również zalecana w Polskim Programie Szczepień Ochronnych..

Zobacz także:
Odra
Różyczka
Ospa wietrzna
Szczepienia
Słuch
Zapalenie opon mózgowych
Zapalenie stawów

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra