świnka
fot. Fofolia

Świnka: choroba wielu powikłań

Powikłaniem świnki może być utrata słuchu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Dlatego warto zaszczepić dziecko.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
świnka
fot. Fofolia
SPIS TREŚCI: Świnka jest chorobą nieprzewidywalną. Może mieć przebieg łagodny, bezobjawowy. Może jednak też powodować poważne powikłania.
Od 2004 roku szczepienie przeciw śwince jest w Polsce obowiązkowe. Od tej pory liczba zachorowań znacznie spadła. Przed wprowadzeniem szczepionek, chorowało nawet ponad 200 tysięcy dzieci rocznie.

Co to jest świnka?

Świnka (nagminne zapalenie ślinianek przyusznych) to ostra choroba zakaźna. Jej przyczyną są wirusy świnki. Świnka szerzy się przez bezpośredni kontakt z chorą osobą, drogą kropelkową.
Wirus świnki namnaża się w błonach śluzowych i przenosi z krwią do wrażliwych tkanek i narządów. Szczególnie podatne na zakażenie są ślinianki przyuszne, w mniejszym stopniu podżuchwowe i podjęzykowe.
Okres wylęgania świnki wynosi 14-24 dni. Okres zakaźności występuje od 7 dni przed pojawieniem się obrzęku ślinianek i utrzymuje się do 9 dni po wystąpieniu tego objawu.

Jakie są objawy świnki?

Objawy świnki to: złe samopoczucie, gorączka, obrzęk i bolesność jednej lub obu ślinianek przyusznych, obrzęk i bolesność ślinianek podżuchwowych lub podjęzykowych, katar, kaszel, niechęć do jedzenia, trudności w żuciu i połykaniu, uczucie suchości w jamie ustnej. Mogą też pojawić się bóle głowy, nudności, wymioty (sugerują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). U chłopców w okresie dojrzewania może pojawić się bolesność jąder.

Jakie mogą być powikłania świnki?

Powikłaniami świnki może być świnkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie trzustki. Do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych może dojść u 1 na 10 chorych. Inne powikłania świnki to zapalenie jądra i najądrza, zapalenie trzustki, zapalenie jajników, gruczołu krokowego, tarczycy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie nerwu słuchowego, które może prowadzić do niedosłuchu lub trwałej głuchoty, zapalenie stawów, mięśnia sercowego, oka.
Nie ma skutecznego leku przeciw śwince. Jedynym sposobem zapobiegania tej chorobie jest szczepienie.

Jak szczepić dziecko przeciw śwince?

Szczepionka przeciw śwince jest szczepionką obowiązkową, bezpłatną. Według obowiązującego kalendarza szczepień dziecko powinno być zaszczepione szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce w 13-14. miesiącu życia. Drugą dawkę powinno się podać dziecku w 10. roku życia (dawka przypominająca).   

Jakie są przeciwwskazania do szczepienia przeciw śwince?

Nie powinno się szczepić dziecka przeciw śwince, jeśli jest uczulone na białko jaja kurzego lub żelatynę (w bardzo poważnym stopniu), uczulone na neomycynę, albo po poprzedniej dawce szczepionki wystąpiła reakcja nadwrażliwości. Przeciwwskazaniem są też niedobory odporności, a także ostre choroby infekcyjne i zaostrzenia chorób przewlekłych.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw śwince?

Nie ma osobnej szczepionki przeciw śwince, podaje się szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce, dlatego jeśli występują powikłania, to trudno jednoznacznie stwierdzić, po której ze składników szczepionki skojarzonej.
Po podaniu szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce mogą pojawić się miejscowe odczyny poszczepienne (zwykle przemijające, utrzymujące się 1-2 dni). Jest to zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu ukłucia. Może pojawić się stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka (w 6-12 dniu po szczepieniu, utrzymuje około 2 dni), nietypowy płacz, wysypka na skórze (zwykle w 6-12 dniu po szczepieniu), łagodne powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk ślinianki przyusznej, bóle i zapalenie, wybroczyny na skórze (do 2 miesięcy po szczepieniu, zwykle ustępują bez śladu po 2-3 tygodniach), łagodne zapalenie mózgu.

Jakie są w Polsce szczepionki przeciw śwince?

Obecnie w Polsce dostępne są skojarzone szczepionki przeciwko śwince. Zawierają żywe, osłabione wirusy świnki. Chroni jednocześnie przeciw odrze, śwince i różyczce, albo przeciw odrze, śwince i różyczce, a także przeciw ospie wietrznej.
Czytaj też: Kalendarz szczepień obowiązkowych
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy