Objawy świnki
fot. AdobeStock

Świnka: objawy choroby, leczenie, powikłania, szczepionka

Świnka to wciąż popularna choroba, mimo obowiązku szczepień. Najczęściej przebiega łagodnie, ale ewentualne powikłania są groźne dla zdrowia. Jak pomóc maluchowi, gdy się zarazi?
Martyna Pstrąg
Objawy świnki
fot. AdobeStock
Świnka to potoczna nazwa nagminnego zapalenia ślinianek przyusznych. Występuje na całym świecie, a jej przyczyną jest paramyksowirus. Potoczna nazwa wzięła się od charakterystycznego wyglądu zarażonych dzieci – spuchnięta szyja staje się szeroka jak u tego zwierzaka. Choroba nie jest groźna, jej objawy z reguły szybko ustępują, a przechorowanie daje trwałą odporność.
 

Objawy świnki

Nagminne zapalenie ślinianek przyusznych objawia się:
 • obrzękiem obu stron żuchwy (szyja staje się szersza),
 • bólem przy żuciu i dotykaniu obrzękniętego miejsca,
 • gorączką, czasem wysoką.
Występuje również nadwrażliwość na kwaśne pokarmy – dzieci niechętnie jedzą owoce, piją soki czy łykają witaminę C.

Zobacz także: Mniej oczywiste pierwsze objawy świnki
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Droga zakażenia wirusem świnki

Choroba pojawia się zwykle późną zimą albo wczesną wiosną i szybko się rozprzestrzenia. Powoduje ją wirus (paramyksowirus), a dzieci zarażają się nim przez kontakt z innym chorym, a dokładniej przez kontakt z zakażoną śliną, krwią lub moczem. Okres wylęgania choroby trwa 14-24 dni. Chory zakaża innych przez 7 dni przed i 9 po wystąpieniu obrzęku ślinianek.

Diagnoza i leczenie świnki

Rozpoznanie świnki u dzieci po jej objawach jest dość łatwe, choć zdarzają się postacie nietypowe choroby, np.
 • zapalenie tylko jednej ślinianki (obrzęk jednostronny),
 • zapalenie ślinianek innych niż przyuszne (podjęzykowych albo podżuchwowych),
 • zapalenie węzłów chłonnych.
Wtedy diagnoza jest trudniejsza.

W czasie choroby maluch powinien leżeć w łóżku. Kuracja polega na: 
 • obniżaniu gorączki,
 • zapewnieniu choremu spokoju,
 • podawaniu dużej ilości picia,
 • podaniu leków przeciwbólowych, np. paracetamolu.
Ulgę w bólu czasami przynosi obwiązanie dziecku szyi miękkim szalikiem. Potrzebna jest też wtedy lekkostrawna dieta, która może też złagodzić przebieg choroby.

Powikłania po przebytej śwince

Zdarzają się, nawet jeśli leczenie jest prawidłowe. Dlatego każdy nietypowy objaw należy zgłosić lekarzowi, choć powikłania zazwyczaj ustępują, nie pozostawiając trwałych następstw. Do najczęstszych powikłań po śwince należą:
 • Gorączka, ból głowy, wymioty, sztywność karku, poza tym senność, drgawki. Kiedy w czasie choroby albo kilka dni po jej zakończeniu pojawią się tego typu dolegliwości, nie można wykluczyć zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
 • Ból i obrzęk jednego jądra, rzadziej obu. Panuje przekonanie, że u chłopców świnka może powodować niepłodność. Zdarza się to rzadko i tylko wtedy, gdy dojdzie do powikłania, jakim jest zapalenie jąder lub najądrzy. Dotyczy to zwykle pacjentów powyżej osiemnastego roku życia.
 • Bóle brzucha, nudności, wymioty mogą też świadczyć o zapaleniu trzustki, zwłaszcza gdy pojawiają się nagle u zdrowiejącego dziecka. Choć choroba przebiega łagodnie, konieczny jest pobyt w szpitalu i kroplówki.

Szczepienie przeciwko śwince

Tak. Najpopularniejsza jest szczepionka skojarzona MMR (przeciwko śwince, odrze i różyczce). Należy ona do szczepień obowiązkowych w kalendarzu szczepień i podaje się ją w 13. miesiącu życia. Jest skuteczna – dziecko nie zachoruje lub infekcja przebiegnie bardzo łagodnie.

Odpowiada ekspert: prof. Maria Korzon, od 47 lat leczy małych pacjentów, kieruje Kliniką Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, jest członkiem zarządu oraz prezesem oddziału gdańskiego PTP oraz wojewódzkim konsultantem ds. pediatrii.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy