Sylwia Niemczyk

Sylwia Niemczyk

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} Mama Igi i Niny.  Współtworzyła portal Babyonline.pl, redagowała "Mamo, To Ja", "Twoje Dziecko" i "Przedszkolaka".
Jak myć jagody?
Zdrowie

Jak myć jagody, żeby usunąć z nich groźne jaja bąblowca?

Ewa Janczak-Cwil
życzenia na Dzień Ojca od małego dziecka
Dzień Taty

Życzenia na Dzień Ojca od małego dziecka: śmieszne, wzruszające, wierszem

Życzenia na Dzień Ojca od małego dziecka wcale nie są trudne do nauczenia. Oto łatwe życzenia w formie rymowanych wierszyków, których bez problemu nauczy się nawet maluch. Życzenia od maluchów, które jeszcze nie umieją mówić, może przekazać tacie mama... To może być naprawdę wzruszający moment.
Joanna Biegaj
dzień ojca 2021 kiedy
święta
tata
Dzień Ojca

Dzień Ojca 2023 – kiedy w Polsce i na świecie (daty, jak się obchodzi)

Dzień Ojca: co to za święto? Sprawdź kiedy wypada, by nie przegapić święta taty. I nie pomylić go np. z Dniem Teścia, który tak jak Dzień Matki wypada w maju. W Polsce dzień ojca to stała data, ale w niektórych państwach jest to ruchome święto.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
skala Apgar
noworodek
skala Apgar
badanie noworodka

Skala Apgar – punkty od 0 do 10, interpretacja wyników

Skala Apgar to punkty, które lekarze przyznają noworodkowi tuż po narodzinach. Jeśli dziecko otrzyma od 8 do 10 punktów, jego stan jest dobry. Niższe wyniki mogą wskazywać na drobne, przejściowe kłopoty, np. wywołane lekkim niedotlenieniem w trakcie porodu, lub na poważne problemy zdrowotne, które mogą źle rokować na przyszłość. Zobacz, za co noworodek dostaje punkty po narodzinach i jak je interpretować.
Joanna Biegaj
oklepywanie dziecka
kaszel u dziecka

Jak oklepywać dziecko: prawidłowe oklepywanie przy kaszlu, po inhalacji [INSTRUKCJA]

Jak oklepywać niemowlę i starsze dziecko, by mieć pewność, że to bezpieczny sposób na katar i kaszel? Co prawda samo oklepywanie nie zlikwiduje wirusów czy bakterii, ale za to bardzo ułatwi pozbycie się zalegającej w oskrzelach wydzieliny, a tym samym utrudni rozwój infekcji. Dlatego sprawdź, jak prawidłowo oklepuje się dziecko i jak długo musisz to robić.
Sylwia Niemczyk
poród w szpitalu
poród
skurcze porodowe

Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?

Chwyt Kristellera to jeden z popularnych zabiegów stosowanych przy porodzie od końca XIX wieku. Aktualnie lekarze wiedzą już, że może wiązać się z poważnymi powikłaniami i... wysokimi odszkodowaniami dla matek i dzieci (z dożywotnimi rentami włącznie). Mimo że położnicy mają zalecenia dotyczące stosowania innych, bezpieczniejszych metod – w określonych sytuacjach mogą podjąć decyzję o chwycie Kristellera.
Luiza Słuszniak
sposoby na zaparcia w ciąży
zaparcia w ciąży

Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne

Zaparcia w ciąży dotykają nawet 50% ciężarnych. Wszystko przez szalejące hormony i utrudnienia związane z prawidłową pracą układu pokarmowego. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z zaparciami w ciąży i kiedy należy iść do lekarza.
Sylwia Niemczyk
Euro 2016 quiz
piłka nożna
quiz dla fanów
quiz online

Czy jesteś gotowy na Mundial 2022? Rozwiąż quiz!

Przed Tobą 13 pytań o piłkę nożną, polską reprezentację i historię największych imprez piłkarskich. Nie ma znaczenia, na ile z nich odpowiesz prawidłowo. Liczy się to, ile z tego testu zapamiętasz. Do dzieła!

Sylwia Niemczyk
zabawki dla niemowląt
rozwój dziecka
noworodek
zabawki dla dzieci

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: genialne i proste (lista)

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Wybrać zabawki dla niemowlaka – to wymagające zadanie. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się malutkie dziecko.
Joanna Biegaj
zapalenie piersi
karmienie piersią
zapalenie piersi
problemy z karmieniem piersią

Zapalenie piersi podczas karmienia: objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie piersi dotyka 10 proc. kobiet, które karmią dziecko naturalnie. Dolegliwość ta powoduje dyskomfort, ale może także być niebezpieczna i prowadzić do poważnych powikłań. Co należy zrobić, jeśli dojdzie do zapalenia piersi? Jak postępować, żeby złagodzić objawy? Kiedy można stosować okłady z kapusty, a kiedy potrzebna jest inna pomoc?
Sylwia Niemczyk
Syrop z cebuli to supersposób na przeziębienie i kaszel! Oto przepis i dawkowanie
przeziębienie
katar
infekcje u dzieci

Syrop z cebuli dla dziecka: jak przygotować? Właściwości i dawkowanie

Syrop z cebuli to stary domowy sposób na przeziębienie. Można go stosować pomocniczo również przy grypie. Jest bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Aby go przygotować, wystarczą tylko dwa składniki. Jak wygląda przepis, od jakiego wieku można go podawać?
Sylwia Niemczyk
Kolorowanki Halloween
kolorowanki
Halloween
kolorowanki do druku

Halloween: straszne kolorowanki do druku

Kolorowanki na Halloween to doskonała propozycja na wspólną zabawę z dzieckiem. Przygotowaliśmy specjalne obrazki na Halloween do wydrukowania – wystarczy, że pobierzesz obrazek dyni, ducha lub czarownicy i wspaniała zabawa na Halloween gotowa. Nie martw się – nie wszystkie halloweenowe kolorowanki są straszne!
Dominika Bielas
bilans zdrowia dziecka
badania
skala Apgar

Bilans dziecka – w jakim wieku, czy jest obowiązkowy?

Bilans zdrowia dziecka to bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa zdrowia dziecko powinno mieć wykonane ok. 10 bilansów do czasu osiągnięcia pełnoletności. Kiedy się je wykonuje?
Sylwia Niemczyk
odruchy noworodka
odruchy noworodka

8 odruchów noworodka – na czym polegają? I kiedy znikną?

Odruchy noworodka pozwalają stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki. Badanie odruchów to jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie. Wykonuje je lekarz jeszcze w szpitalu.
Sylwia Niemczyk
Jak odróżnić ulewanie od refluksu?
ulewanie u niemowląt

Refluks u noworodka – po czym go poznać i jak pomóc dziecku?

Refluks u noworodka to nie to samo co ulewanie. Po posiłku ulewa większość niemowląt. Ale jeśli ulewanie trwa zbyt długo lub jest obfite, może to być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Tłumaczymy, jak rozpoznać refluks u noworodka i niemowlaka.
Magdalena Drab
Jak wygląda wizyta szczepienna u pediatry?
szczepienia
wizyta u lekarza

Wizyta szczepienna: o co warto zapytać? [PRZEBIEG + SZCZEPIENIA]

Podczas wizyty szczepiennej lekarz lub lekarka sprawdzi, czy niemowlę prawidłowo przybiera na wadze i czy dobrze się rozwija. Dowiedz się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta szczepienna, jak wygląda przebieg wizyty kontrolnej twojego maluszka i o co może cię zapytać pediatra.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubrać dziecko do śpiworka
buty zimowe
kombinezon dziecięcy
kurtka zimowa

Jak ubrać dziecko do śpiworka: do wózka i na mroźny spacer?

Ciepło, ale nie za ciepło – to najważniejsza zasada ubierania dziecka zimą na mroźny spacer. Pediatrzy ostrzegają, że przegrzewanie dziecka to najkrótsza droga do choroby. Podpowiadamy, jak prawidłowo ubrać dziecko do śpiworka do wózka.
Magdalena Drab
zmiana pediatry
pediatra
dobry lekarz

Jak zmienić pediatrę? – sprawdź, co będzie potrzebne

Masz prawo dwa razy w roku zmienić bezpłatnie przychodnię lub pediatrę dla dziecka. Jak to zrobić? Podpowiadamy, co będzie potrzebne podczas zmiany lekarza albo przychodni.
Sylwia Niemczyk
dziecko w szpitalu
dziecko w szpitalu
prawa dziecka

Prawa dziecka w szpitalu: obecność rodzica, nocowanie z dzieckiem

Dziecko w szpitalu ma prawo zostać na noc z mamą albo tatą i nie zależy to od dobrej woli personelu szpitalnego: to prawo małego pacjenta, którego szpital musi przestrzegać. Wyjaśniamy, czy obecność przy badaniu dziecka jest prawem każdego rodzica, i jakie są inne ważne prawa dziecka hospitalizowanego.
Magdalena Drab
Kiedy dziecko zaczyna pełzać
rozwój dziecka
rozwój ruchowy dziecka

Kiedy dziecko zaczyna pełzać? Norma, prawidłowe pełzanie, co powinno niepokoić

Na pytanie, kiedy dziecko zaczyna pełzać nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Po części dlatego, że są różne techniki pełzania, ale też dlatego, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć pełzać i jak wygląda prawidłowe pełzanie.
Ewa Janczak-Cwil
dysplazja stawu biodrowego u niemowląt
dysplazja stawów biodrowych
bioderka

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – objawy i postępowanie

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt nie jest rzadką przypadłością. Wynika z niedojrzałości stawów biodrowych dziecka i ma różne stopnie nasilenia. Jeśli jej objawy nie są w porę wykryte, może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Postępowanie przy dysplazji bioderek jest zależne od jej stopnia. Poważną dysplazję leczy się przez szerokie odwodzenie nóżek – służą do tego specjalne aparaty, np. rozwórka Koszli. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.
Ewa Janczak-Cwil
pierwsza wizyta u pediatry
2 miesięczne dziecko
badanie noworodka

Pierwsza wizyta u pediatry – kiedy i jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u pediatry z noworodkiem może budzić sporo emocji u młodych rodziców. Dlatego podpowiadamy, co zabrać i jakie pytania zadać podczas badania.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
kąpiel niemowlaka
pielęgnacja niemowlaka
wysypka u niemowlaka
problemy skórne

Potówki u dziecka – jak wyglądają, czym je leczyć?

Potówki u dziecka rozpoznasz po tym, że wyglądają jak czerwone, drobne plamki albo pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Powstają, gdy dziecko się przegrzeje. Aby wyleczyć potówki, musisz zadbać o dopływ powietrza do skóry dziecka, czyli odpowiednie ubieranie i pielęgnację.
Ewa Janczak-Cwil
bunt dwulatka
wychowanie dziecka
dzecięca złość

Bunt dwulatka – jak wygląda? 7 najlepszych sposobów na przetrwanie tego okresu w rozwoju dziecka

Psycholodzy podkreślają, że należy cieszyć się z buntu dwulatka – to dowód, że twoje dziecko wkroczyło w kolejny etap rozwoju. Dwulatek zaczyna odkrywać swoją niezależność, chce podejmować własne decyzje i doświadczać świata na swój sposób. Pozwól mu na to i naucz się radzić sobie w tym trudniejszym dla rodziców okresie.
Joanna Biegaj
Pępkowe
ojciec
dobry tata

Pępkowe: co to za tradycja i co się kupuje w prezencie?

Pępkowe to tradycja świętowania narodzin dziecka. Najczęściej odbywa się w męskim gronie i polega na opijaniu faktu zostania ojcem. Tradycyjne pępkowe w dzisiejszych czasach odbywa się coraz rzadziej, ustępując miejsca kobiecemu baby shower. Prezent na pępkowe to jednak wciąż popularny zwyczaj. Warto wiedzieć, kiedy zorganizować pępkowe i co się wtedy kupuje. Wątpliwości pomógł nam rozwiać socjolog, dr Tomasz Sobierajski.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka
napięcie mięśniowe
rozwój niemowlaka

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: jak rozpoznać, co robić, kiedy mija?

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt może powodować nadmierną senność, prężenie się i wyginanie ciała. Jeśli dziecko nie zostanie otoczone odpowiednią opieką, problemy z napięciem mięśniowym mogą zaburzyć prawidłowy rozwój. Wyjaśniamy, jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka, jak postępować, jeśli zostanie zdiagnozowane i w jaki sposób je leczyć.
Ewa Janczak-Cwil
laurka dla taty
Dzień Ojca

Laurka dla taty – 9 wzorów do druku i kolorowania

Najpiękniejsza laurka dla taty to ta zrobiona własnoręcznie przez dziecko. Wydrukuj wybrany wzór i daj dziecku do pokolorowania. Powstanie nie tylko piękna laurka dla taty, lecz także pamiątka na lata!
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
ochrona dziecka przed upałem
śmierć łóżeczkowa

Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!

Pielucha na wózek, żeby było chłodniej? Stosując ten stary trick, rodzice chcą dobrze, ale według lekarzy zamiast chronić dziecko, zwiększają tylko ryzyko szoku termicznego czy nawet SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Albo w tym przypadku – wózkowej.
Magdalena Drab
niemowlę wygina się do tyłu
niemowlę
napięcie mięśniowe

Niemowlę wygina się do tyłu, pręży się - co to znaczy?

Gdy niemowlę wygina się w łuk, czy to podczas leżenia czy noszenia, rodzice zaczynają się zastanawiać, czy z dzieckiem nie dzieje się coś niedobrego. Warto być czujnym i konsultować z lekarzem wszystkie wątpliwości. Ale nie wszystkie pozornie niepokojące zachowania dziecka świadczą o chorobie.
Maria Nielsen
kolacja na sen
kolacja
żywienie dziecka 1-3 lata

Kolacje dla rocznego dziecka: co ugotować na kolację, by ułatwić zasypianie? [POMYSŁY I PRZEPISY]

Kolacje dla rocznego dziecka powinny być lekkostrawne, ale jednocześnie odżywcze. Jeśli maluszek zamiast zasypiać woli fikać koziołki albo płacze wniebogłosy, warto wypróbować przepisy na usypiające kolacje. To nie żart, dobrze skomponowane kolacje dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka potrafią zdziałać cuda, uspokoić i wyciszyć. Wybrałyśmy łatwe i zdrowe przepisy na kolacje.
Ewa Janczak-Cwil