symbole adwetowe
fot. Adobe Stock

Symbole adwentowe - jak wytłumaczyć dziecku oczekiwanie na świętego Mikołaja

Kalendarz adwentowy to znany wszystkim symbol oczekiwania na Boże Narodzenie. Jest ich jeszcze kilka i każdy z nich wprowadza do domu świąteczną atmosferę.
Agnieszka Majchrzak
symbole adwetowe
fot. Adobe Stock
- Mamo, kiedy w końcu przyjdzie Mikołaj? - pewnie niejedna z was słyszy to pytanie. Wielu dzieciom czas oczekiwania na  święta dłuży się niemiłosiernie. Ale to wcale nie musi być pełne zniecierpliwienia wyczekiwanie Wigilii. Świąteczna atmosfera może nam towarzyszyć już od początku grudnia, kiedy to zapalimy w domu świecę adwentowego wianka. To jeden z czterech symboli Adwentu. W ten sposób twój maluch bardziej zrozumie, że święta to także czas oczekiwania, któremu towarzyszy magiczny okres przygotowań. To dzięki temu także Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. 

Kalendarz Adwentowy

Jest najbardziej znanym symbolem odliczania czasu do świąt Bożego Narodzenia. Najbardziej popularny jest kalendarz z czekoladkami, w którym najpyszniejsza słodkość kryje się pod datą 24 grudnia. Dzieci codziennie otwierają jedno okienko, wyjmują czekoladkę i w ten sposób z każdym dniem przybliżają się do upragnionej Wigilii.

Kalendarze adwentowe skradły serca wszystkim, i dużym i małym i coraz częściej nie ograniczają się do słodyczy. Są także kalendarze z:
Kalendarz możesz kupić gotowy albo możesz też zrobić go sama, dołączając na każdy dzień jakiś drobiazg. Do kalendarza adwentowego możesz włożyć dla swoich maluchów małe niespodzianki w postaci np. naklejek, kredek, małych zabawek (resoraki, zwierzątka lub laleczki).

Coraz większą popularnością cieszą się kalendarze z zadaniami, w których schowane są różne pomysły na rodzinne spędzenie czasu na każdy dzień Adwentu. Możesz włożyć do niego np. zadanie ze zrobieniem ozdób choinkowych z masy solnej i ozdabianiem nimi pokoju dziecka lub też pieczeniem pierników świątecznych.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Wieniec adwentowy

To świetny pomysł, aby pomoc dziecku w odliczaniu czasu pozostałego do prezentów od świętego Mikołaja. To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami lub szyszkami. Świece symbolizują cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Zapalasz je po jednej w kolejne niedziele Adwentu, gdy zgaśnie ostatnia czwarta - twój maluch w końcu doczeka się Mikołaja!

Taki wieniec bez najmniejszego problemu możesz zrobić z dzieckiem w domu. Wystarczą do tego gałązki świerku lub jodły oraz świece. Tutaj znajdziesz instrukcję, jak zrobić wieniec adwentowy.

Roraty

To piękna tradycja - polega na pójściu do kościoła na mszę bardzo wcześnie rano, kiedy na dworze dopiero świta. Drogę oświetla się świecą. W ten sposób możesz dziecku pokazać, jak ludzie wierzący w Boga wyrażają czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa i czuwania przy jego porodzie.

Roraty trwają przez cały Adwent od poniedziałku do soboty i na pewno codzienne uczestniczenie w nich z kilkuletnim brzdącem byłoby mało wykonalne. Ale warto chociaż raz pokazać dziecku ten zwyczaj. To niesamowity widok - sznur ludzi ze świecami ciągnących o świecie do kościoła. Twój maluch na pewno poczuje w tym magię zbliżających się świąt!

Lampion adwentowy

Taki lampion dzieci zabierają ze sobą do kościoła na roraty. W jego środku jest świeca, którą zapala się w pierwszej części mszy. Lampion możesz kupić albo sama ze swoim maluchem przygotować. Nie wymaga wiele zachodu, wystarczy do tego tylko kartka brystolu - zobacz, jak zrobić lampion adwentowy!

Zobacz też: 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy