symbole adwetowe
fot. Adobe Stock

Symbole adwentowe - jak wytłumaczyć dziecku oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia

Najpopularniejsze symbole adwentowe to: kalendarz adwentowy, lampiony, wieniec. Każdy z nich wprowadza do domu atmosferę oczekiwania na święta.
Agnieszka Majchrzak
symbole adwetowe
fot. Adobe Stock
Symbole adwentowe mają swoje znaczenie religijne. Pełnią jeszcze jedną funkcję: umilają oczekiwanie na święta! Wielu dzieciom czas przed świętami dłuży się niemiłosiernie. Ale to wcale nie musi być pełne zniecierpliwienia wyczekiwanie Wigilii. Świąteczna atmosfera może towarzyszyć nam już od początku grudnia, kiedy to zapalimy w domu świecę na adwentowym wianku. Jest to jeden z trzech najbardziej znanych symboli adwentu. W ten sposób twój maluch bardziej zrozumie, że święta to także czas oczekiwania, któremu towarzyszy magiczny okres przygotowań. To dzięki temu Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. 

Spis treści
  1. Co symbolizuje wieniec adwentowy?
  2. Co oznaczają lampiony adwentowe?
  3. Kalendarz adwentowy
  4. Symbole adwentowe – roraty

Co symbolizuje wieniec adwentowy?

symbole adwentowe wieniec adwentowy
Wieniec adwentowy symbolizuje jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Kształt wieńca oznacza także, że Bóg jest wieczny (nie ma ani początku ani końca). Wykonuje się go z gałązek drzew iglastych, które są zawsze zielone – to oznacza życie wieczne, jakie otrzymają wszyscy, którzy wierzą w Chrystusa.

Wieniec adwentowy to świetny pomysł, aby pomoc dziecku w czekaniu na święta i odliczaniu czasu, jaki pozostał do otrzymania prezentów od Świętego Mikołaja. To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami lub szyszkami. Co oznaczają 4 świece adwentowe na wieńcu? Symbolizują cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Zapalasz je po jednej w kolejne niedziele adwentu, gdy zgaśnie ostatnia – twój maluch w końcu doczeka się Mikołaja!

Wieniec adwentowy bez najmniejszego problemu można wykonać z dzieckiem w domu. Wystarczą do tego gałązki świerku lub jodły oraz świece (sprawdź, jak zrobić wieniec adwentowy).
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Co oznaczają lampiony adwentowe?

symbole adwentowe - lampion adwentowy
Dzieci, które idą na roraty – zabierają ze sobą lampiony, aby oświetlały im drogę. Lampion adwentowy to symbol zbierania przez cały adwent dobrych uczynków, który pomaga rozjaśnić mroki grzechu i wskazać Chrystusowi drogę do ludzkiego serca. Lampion nawiązuje także do przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

Taki lampion dzieci zabierają ze sobą do kościoła na roraty. W jego środku jest świeca, którą zapala się w pierwszej części mszy. Lampion możesz kupić albo przygotować sama ze swoim maluchem. Nie wymaga to wiele zachodu, wystarczy do tego tylko kartka brystolu - zobacz, jak zrobić lampion adwentowy!

Kalendarz adwentowy

symbole adwentowe - kalendarz adwentowy
Jest najbardziej znanym symbolem odliczania czasu do świąt Bożego Narodzenia. Najpopularniejszy jest kalendarz z czekoladkami, w którym najpyszniejsza słodkość kryje się pod datą 24 grudnia. Dzieci codziennie otwierają jedno okienko, wyjmują czekoladkę i w ten sposób z każdym dniem przybliżają się do upragnionej Wigilii.

Kalendarze adwentowe skradły serca wszystkim, i dużym i małym. Coraz częściej nie ograniczają się jedynie do słodyczy, są także kalendarze z:
Kalendarz możesz kupić gotowy albo możesz też zrobić go sama, dołączając na każdy dzień jakiś drobiazg. Do kalendarza adwentowego możesz włożyć dla swoich maluchów małe niespodzianki w postaci np. naklejek, kredek, małych zabawek (resoraki, zwierzątka lub laleczki).

Coraz większą popularnością cieszą się kalendarze z zadaniami, w których schowane są różne pomysły na rodzinne spędzenie czasu w trakcie adwentu. Możesz włożyć do niego np. zadanie ze zrobieniem ozdób choinkowych z masy solnej lub też pieczeniem pierników świątecznych.

Symbole adwentowe - roraty

symbole adwentowe - roraty
To piękna tradycja - polega na pójściu do kościoła na mszę bardzo wcześnie rano, kiedy na dworze dopiero świta. Drogę oświetla się świecą. W ten sposób możesz dziecku pokazać, jak ludzie wierzący w Boga wyrażają czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa i czuwania przy jego przyjściu na  świat.

Roraty trwają przez cały adwent od poniedziałku do soboty i na pewno codzienne uczestniczenie w nich z kilkuletnim brzdącem byłoby mało wykonalne. Ale warto chociaż raz pokazać dziecku ten zwyczaj. To niesamowity widok - sznur ludzi ze świecami ciągnących o świecie do kościoła. Twój maluch na pewno poczuje w tym magię zbliżających się świąt!

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy