symbole adwetowe
fot. Adobe Stock

Symbole adwentowe – co oznaczają?

Najpopularniejsze symbole adwentowe to: kalendarz adwentowy, lampiony oraz wieniec. Każdy z nich wprowadza do domu atmosferę oczekiwania na święta. Dowiedz się, jakie jest znaczenie tych symboli adwentowych.
symbole adwetowe
fot. Adobe Stock
Symbole adwentowe mają swoje znaczenie religijne. Pełnią jednak jeszcze jedną funkcję: umilają oczekiwanie na święta! Wielu dzieciom czas przed świętami dłuży się niemiłosiernie. Ale to wcale nie musi być pełne zniecierpliwienia wyczekiwanie Wigilii. Świąteczna atmosfera może towarzyszyć nam już od początku grudnia, kiedy to zapalimy w domu świecę na adwentowym wieńcu. Jest to jeden z czterech najbardziej znanych symboli adwentu. Dzięki nim twój maluch zrozumie, że święta to także czas oczekiwania, któremu towarzyszy magiczny okres przygotowań. To dzięki temu Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. Sprawdź, jakie jeszcze są symbole adwentu.

Jakie są symbole adwentowe?

Adwent ma pomóc chrześcijanom przygotować się do dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to szczególnie piękny okres liturgiczny. Przemawia za tym bardzo rozbudowana w naszej tradycji symbolika. 4 najpopularniejsze symbole adwentu to:
 
  1. Wieniec adwentowy
  2. Lampiony adwentowe
  3. Kalendarz adwentowy
  4. Roraty

Znaczenie symboli adwentowych: wieniec adwentowy

Wieniec adwentowy symbolizuje jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Kształt wieńca oznacza także, że Bóg jest wieczny (nie ma ani początku, ani końca). Wykonuje się go z gałązek drzew iglastych, które są zawsze zielone – to oznacza życie wieczne, jakie otrzymają wszyscy, którzy wierzą w Chrystusa.

Wieniec adwentowy to świetny pomysł, aby pomóc dziecku w czekaniu na święta i odliczaniu czasu, jaki pozostał do... otrzymania prezentów. To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami lub szyszkami.

Co oznaczają 4 świece adwentowe na wieńcu? Symbolizują cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Należy zapalać po jednej w kolejne niedziele adwentu, gdy zgaśnie ostatnia – twój maluch w końcu doczeka się Mikołaja!

Wieniec adwentowy bez najmniejszego problemu można wykonać z dzieckiem w domu. Wystarczą do tego gałązki świerku lub jodły oraz świece.

symbole adwentowe wieniec adwentowy

Znaczenie symboli adwentowych: lampiony

Dzieci, które idą na roraty, zabierają ze sobą lampiony, aby oświetlały im drogę. Lampion adwentowy to symbol zbierania przez cały adwent dobrych uczynków, który pomaga rozjaśnić mroki grzechu i wskazać Chrystusowi drogę do ludzkiego serca. Lampion nawiązuje także do przypowieści o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

Taki lampion dzieci zabierają ze sobą do kościoła na roraty. W jego środku jest świeca, którą zapala się w pierwszej części mszy. Lampion możesz kupić albo przygotować sama ze swoim maluchem. Nie wymaga to wiele zachodu, wystarczy do tego tylko kartka brystolu – zobacz, jak zrobić lampion adwentowy.

symbole adwentowe - lampion adwentowy

Znaczenie symboli adwentowych: kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy jest najbardziej znanym symbolem odliczania czasu do świąt Bożego Narodzenia. Najpopularniejszy jest kalendarz z czekoladkami, w którym najpyszniejsza słodkość kryje się pod datą 24 grudnia. Dzieci codziennie otwierają jedno okienko, wyjmują czekoladkę i w ten sposób z każdym dniem przybliżają się do upragnionej Wigilii.

Kalendarze adwentowe skradły serca wszystkim, i dużym i małym. Coraz częściej nie ograniczają się jedynie do słodyczy. W sklepach i w internecie można znaleźć także:
Możesz kupić gotowy kalendarz albo możesz też zrobić go sama, dołączając na każdy dzień jakiś drobiazg. Do kalendarza adwentowego możesz włożyć dla swoich maluchów małe niespodzianki w postaci np. naklejek, kredek, małych zabawek (resoraki, zwierzątka lub laleczki).

Coraz większą popularnością cieszą się kalendarze z zadaniami, w których schowane są różne pomysły na rodzinne spędzenie czasu w trakcie adwentu. Do takiego kalendarza możesz włożyć np. zadanie ze zrobieniem ozdób choinkowych z masy solnej lub też pieczeniem pierników świątecznych.

symbole adwentowe - kalendarz adwentowy

Znaczenie symboli adwentowych: roraty

To piękna tradycja – polega ona na pójściu do kościoła na mszę bardzo wcześnie rano, kiedy na dworze dopiero świta. Drogę oświetla się świecą lub lampionem. Idąc na roraty, możesz pokazać dziecku, jak chrześcijanie oczekują na przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

Roraty trwają przez cały adwent od poniedziałku do soboty – codzienne uczestniczenie w nich z kilkuletnim brzdącem byłoby mało wykonalne. Warto jednak chociaż raz pokazać dziecku ten zwyczaj. To niesamowity widok – sznur ludzi ze świecami podążających o świcie do kościoła. Twój maluch na pewno poczuje w tym magię zbliżających się świąt!

symbole adwentowe - roraty

Symbole adwentowe – obrazki

Użyj naszych kolorowanek jako okazji do przybliżenia dziecku okresu adwentu. Wystarczy kliknąć i wydrukować adwentowe kolorowanki i wręczyć maluchowi. Przy okazji możesz wytłumaczyć, co oznaczają poszczególne symbole adwentowe. Do pokolorowania mamy dla was wieniec adwentowy:

symbole adwentu obrazki: wieniecDla mniejszych dzieci mamy prostszą kolorowankę. Starszak może za to puścić wodze wyobraźni i dowolnie ozdobić świecę adwentową:
symbole adwentu obrazki: świecaKolorowanie bogato zdobionego lampionu z pewnością umili dziecku czas podczas niecierpliwego oczekiwania na wizytę Mikołaja. Wesołej zabawy!

symbole adwentu obrazki: lampion

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy