symbole adwetowe
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Symbole adwentowe – co oznaczają?

Najpopularniejsze symbole adwentowe to: kalendarz adwentowy, lampiony oraz wieniec. Każdy z nich wprowadza do domu atmosferę oczekiwania na święta. Dowiedz się, jakie jest znaczenie tych symboli adwentowych.

Symbole adwentowe mają swoje znaczenie religijne. Pełnią jednak jeszcze jedną funkcję: umilają oczekiwanie na święta! Wielu dzieciom czas przed świętami dłuży się niemiłosiernie. Ale to wcale nie musi być pełne zniecierpliwienia wyczekiwanie Wigilii. Świąteczna atmosfera może towarzyszyć nam już od początku grudnia, kiedy to zapalimy w domu świecę na adwentowym wieńcu. Jest to jeden z czterech najbardziej znanych symboli adwentu. Dzięki nim twój maluch zrozumie, że święta to także czas oczekiwania, któremu towarzyszy magiczny okres przygotowań. To dzięki temu Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. Sprawdź, jakie jeszcze są symbole adwentu.

Jakie są symbole adwentowe?

Adwent ma pomóc chrześcijanom przygotować się do dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to szczególnie piękny okres liturgiczny. Przemawia za tym bardzo rozbudowana w naszej tradycji symbolika. 4 najpopularniejsze symbole adwentu to:
 

  1. Wieniec adwentowy
  2. Lampiony adwentowe
  3. Kalendarz adwentowy
  4. Roraty

Znaczenie symboli adwentowych: wieniec adwentowy

Wieniec adwentowy symbolizuje jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Kształt wieńca oznacza także, że Bóg jest wieczny (nie ma ani początku, ani końca). Wykonuje się go z gałązek drzew iglastych, które są zawsze zielone – to oznacza życie wieczne, jakie otrzymają wszyscy, którzy wierzą w Chrystusa.

Wieniec adwentowy to świetny pomysł, aby pomóc dziecku w czekaniu na święta i odliczaniu czasu, jaki pozostał do... otrzymania prezentów. To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami lub szyszkami.

Co oznaczają 4 świece adwentowe na wieńcu? Symbolizują cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Należy zapalać po jednej w kolejne niedziele adwentu, gdy zgaśnie ostatnia – twój maluch w końcu doczeka się Mikołaja!

Wieniec adwentowy bez najmniejszego problemu można wykonać z dzieckiem w domu. Wystarczą do tego gałązki świerku lub jodły oraz świece.

symbole adwentowe wieniec
Adobe Stock

Znaczenie symboli adwentowych: lampiony

Dzieci, które idą na roraty, zabierają ze sobą lampiony, aby oświetlały im drogę. Lampion adwentowy to symbol zbierania przez cały adwent dobrych uczynków, który pomaga rozjaśnić mroki grzechu i wskazać Chrystusowi drogę do ludzkiego serca. Lampion nawiązuje także do przypowieści o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

Taki lampion dzieci zabierają ze sobą do kościoła na roraty. W jego środku jest świeca, którą zapala się w pierwszej części mszy. Lampion możesz kupić albo przygotować sama ze swoim maluchem. Nie wymaga to wiele zachodu, wystarczy do tego tylko kartka brystolu – zobacz, jak zrobić lampion adwentowy.

symbole adwentowe lampion
Adobe Stock

Znaczenie symboli adwentowych: kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy jest najbardziej znanym symbolem odliczania czasu do świąt Bożego Narodzenia. Najpopularniejszy jest kalendarz z czekoladkami, w którym najpyszniejsza słodkość kryje się pod datą 24 grudnia. Dzieci codziennie otwierają jedno okienko, wyjmują czekoladkę i w ten sposób z każdym dniem przybliżają się do upragnionej Wigilii.

Kalendarze adwentowe skradły serca wszystkim, i dużym i małym. Coraz częściej nie ograniczają się jedynie do słodyczy. W sklepach i w internecie można znaleźć także:


Możesz kupić gotowy kalendarz albo możesz też zrobić go sama, dołączając na każdy dzień jakiś drobiazg. Do kalendarza adwentowego możesz włożyć dla swoich maluchów małe niespodzianki w postaci np. naklejek, kredek, małych zabawek (resoraki, zwierzątka lub laleczki).

Coraz większą popularnością cieszą się kalendarze z zadaniami, w których schowane są różne pomysły na rodzinne spędzenie czasu w trakcie adwentu. Do takiego kalendarza możesz włożyć np. zadanie ze zrobieniem ozdób choinkowych z masy solnej lub też pieczeniem pierników świątecznych.

symbole adwentowe kalendarz
Adobe Stock

Znaczenie symboli adwentowych: roraty

To piękna tradycja – polega ona na pójściu do kościoła na mszę bardzo wcześnie rano, kiedy na dworze dopiero świta. Drogę oświetla się świecą lub lampionem. Idąc na roraty, możesz pokazać dziecku, jak chrześcijanie oczekują na przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

Roraty trwają przez cały adwent od poniedziałku do soboty – codzienne uczestniczenie w nich z kilkuletnim brzdącem byłoby mało wykonalne. Warto jednak chociaż raz pokazać dziecku ten zwyczaj. To niesamowity widok – sznur ludzi ze świecami podążających o świcie do kościoła. Twój maluch na pewno poczuje w tym magię zbliżających się świąt!

symbole adwentowe roraty
Adobe Stock

Symbole adwentowe – obrazki

Użyj naszych kolorowanek jako okazji do przybliżenia dziecku okresu adwentu. Wystarczy kliknąć i wydrukować adwentowe kolorowanki i wręczyć maluchowi. Przy okazji możesz wytłumaczyć, co oznaczają poszczególne symbole adwentowe. Do pokolorowania mamy dla was wieniec adwentowy:

symbole adwentowe obrazki
Adobe Stock
Dla mniejszych dzieci mamy prostszą kolorowankę. Starszak może za to puścić wodze wyobraźni i dowolnie ozdobić świecę adwentową:
symbole adwentowe obrazki
Adobe Stock
Kolorowanie bogato zdobionego lampionu z pewnością umili dziecku czas podczas niecierpliwego oczekiwania na wizytę Mikołaja. Wesołej zabawy!

symbole adwentowe obrazki
Adobe Stock


Zobacz także: 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA