Synek zakochany w mamusi
fot. Pantermedia

Zakochany w mamie synek - czy to jest normalne?

Najpierw nie mogłaś doczekać się pierwszego uśmiechu syna, pierwszego przytulenia i buziaka. A teraz, gdy twój mały chłopiec świata poza tobą nie widzi, boisz się, czy to normalne. Sprawdź, co robić z nadmiarem synowskiej miłości.
Małgorzata Wódz
Synek zakochany w mamusi
fot. Pantermedia
Od pewnego czasu syn nie pozwala ci porozmawiać przez telefon, chce byś przebywała tylko z nim. Gdy rozmawiasz z jego tatą, zabiega o uwagę, tylko tobie chce pokazać swe rysunki. Co więcej – obiecuje, że się z tobą ożeni. Z jednej strony cieszysz się, że cię kocha, ale z drugiej – siła tego uczucia sprawia, że czujesz się nieswojo, że ogarnia cię strach, czy nie popełniłaś jakiegoś błędu. Czy to kompleks Edypa w wydaniu dziecięcym? 

Dlaczego dziecko faworyzuje mamę?

Wiele dzieci, szczególnie chłopców między 3–6. rokiem życia, obdarza intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej. Często związana jest z tym zazdrość o relację, jaka łączy rodziców. Faworyzowanie mamy nie wynika jednak z uprzedzeń wobec taty. Po prostu mama staje się najważniejsza, a tata schodzi na drugi plan. To naturalny etap dziecięcego rozwoju. 

Czytaj też: Co dziecko chce ci powiedzieć
Redakcja poleca: Dzieci potrafią naprawdę wzruszyć: zobacz, czym doprowadziły mamy do łez
Mamo: a gdyby tak zapytać twoje dziecko, co myśli o tobie? Czy reakcja byłaby taka jak na filmie?

Jak się zachować, gdy synek nadmiernie okazuje ci swoje względy?

  • Jeśli dziecko ci się oświadcza – spokojnie wytłumacz, że małżeństwo z tobą jest niemożliwe, bo jesteś jego mamą i masz już męża. Zapewnij synka, że gdy dorośnie, pozna wspaniałą osobę, z którą zechce spędzić życie.
  • Jeśli próbuje stanąć między tobą a tatą – nie okazuj mu nadmiernego zainteresowania. To może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych.
  • Jeśli syn próbuje ci się przypodobać, kiedy tata jest obok – nie mów: „Tylko na ciebie mogę liczyć”. To zaburzy relacje między członkami rodziny i podkopie autorytet taty.
  • Jeśli mówi, jak bardzo cię kocha – nie pytaj, kogo kocha bardziej - mamusię czy tatusia. Dziecko powinno wiedzieć, że podobnym uczuciem można obdarzać więcej osób - rodziców, rodzeństwo, ukochanego zwierzaka. 
  • Jeśli syn chce spędzać czas tylko z tobą – okaż mu zainteresowanie, nie ignoruj go, nie odpychaj, ale gdy dziecko tego nie widzi, zachęć jego tatę, by spędzał z chłopcem więcej czasu. Wspólne wycieczki, gra w piłkę sprawią, że stosunki między mężczyznami staną się bardziej zażyłe i relacje rodzinne wrócą do normy.
Tu możesz poczytać więcej o męskim wychowaniu

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy