GRY
 
 

Syndrom kuwady, czyli tata też jest w ciąży

Mdłości, huśtawka hormonalna, zmienność nastrojów, płaczliwość, puchnięcie nóg, senność... Objawy charakterystyczne dla ciąży można wymieniać długo. Ale czy mogą one występować... u taty? Sprawdź, jak mężczyźni mogą przeżywać ciążę swojej partnerki.

para, ciąża, tata w ciąży, brzuch
fot. © detailblick - Fotolia.com

Syndrom kuwady (albo zespołu couvade), inaczej zwany też ciążą współczulną, polega na tym, że mężczyzna, ojciec dziecka, razem ze swoją partnerką odczuwa objawy ciąży. Mężczyzna może więc cierpieć na poranne mdłości, mieć wymioty, huśtawkę nastrojów, może również tyć razem ze swoją ciężarną żoną. Zdarza się to nawet u połowy przyszłych ojców. Mężczyzna zaczyna po prostu przeżywać ciążę tak jak jego partnerka.

Skąd się wzięła nazwa syndromu kuwady?

Nazwa syndromu kuwady pochodzi od francuskiego słowa couver, czyli wysiadywać, troszczyć się, opiekować. Nazwa określała rytuały i praktyki ludowe w niektórych kulturach i plemionach Azji i Ameryk. Mężczyźni byli w czasie ciąży wyjątkowo traktowani, przeżywali ciążę razem z kobietą, w czasie porodu symulowali bóle porodowe, aby w ten sposób przejąć część jej bólu i uczestniczyć z nią w ciąży i porodzie. W niektórych kulturach to mężczyznom przypisywano dominującą rolę w poczęciu dziecka, więc po porodzie to oni dostawali dziecko, ich traktowano szczególnie i obsypywano podarunkami.

Objawy ciąży u mężczyzny

Obecnie syndromem kuwady określa się zespół typowo ciążowych dolegliwości, które dotykają ojca dziecka, czyli:

  • mdłości, wymioty, bóle brzucha
  • huśtawka nastrojów
  • przybieranie na wadze
  • bóle głowy
  • kłopoty ze snem

Najczęściej występują w drugim i trzecim trymestrze ciąży i, jak się okazuje, mogą dotyczyć nawet ponad połowy przyszłych ojców.

Zobacz też: Tata i dziecko - jak rodzi się ta miłość?

Skąd się bierze zespół kuwady?

Ciąża współczulna pojawia się najczęściej u tych panów, którzy są silnie związani ze swoją partnerką. W takiej sytuacji pewne wahania hormonów pojawiają się również u mężczyzn i to one powodują, że mężczyzna bardziej przeżywa odmienny stan partnerki, utożsamia się z nią. Stąd objawy podobne do tych, które odczuwają przyszłe mamy.

Tata w ciąży

Jeśli twój partner jest jednym z tych, którzy przeżywają ciążę razem z tobą, ciesz się! Możesz liczyć na wsparcie i zrozumienie, wspólne wizyty u lekarza, przygotowanie do porodu, troskę o wyprawkę dla dziecka, kompletowanie poradników, chęć uczestnictwa w porodzie rodzinnym, wspólne wizyty w szkole rodzenia. Zaproponuj partnerowi, by właśnie w ten sposób okazywał swoją troskę i zainteresowanie, a wszyscy na tym skorzystają.

Czy syndrom kuwady można leczyć?

Syndromu kuwady się nie leczy, ale jeśli ciążowe objawy u mężczyzny zaczynają być uciążliwe i utrudniają zwykłe codzienne funkcjonowanie, to warto się zwrócić po poradę do psychologa. Być może już jedna rozmowa ze specjalistą pomoże rozwikłać problem (jeśli taki istnieje). Syndrom kuwady zwykle mija po rozwiązaniu, więc nie ma się co nadmiernie przejmować się, gdy wystąpi u twojego partnera.

Zobacz też: Tata zajmuje się dzieckiem

Redakcja poleca: Co robią fajni ojcowie? [WIDEO]
Wszyscy ojcowie są fajni, ale każdy z pewnością chciałby być jeszcze fajniejszy. Zawsze można więcej, prawda? I to nie tylko w Dzień Ojca. Co robią fajni ojcowie? Sprawdź! I zobacz, jak być fajnym ojcem.
Doładuj
Przeładuj