syndrom kuwady / mężczyzna w ciąży
fot. Adobe Stock

Syndrom kuwady, czyli mężczyzna w ciąży [objawy ciąży u mężczyzny]

Syndrom kuwady zdarza się nawet u połowy przyszłych ojców. Mężczyzna przeżywa ciążę podobnie jak jego partnerka: pojawiają się u niego objawy ciąży, występują wahania hormonów i rośnie waga. Syndrom kuwady zwykle ustępuje po ciąży, ale czasem może wpłynąć na wystąpienie po porodzie problemów ze zdrowiem psychicznym.
syndrom kuwady / mężczyzna w ciąży
fot. Adobe Stock

Syndrom kuwady pojawia się u mężczyzn podczas ciąży partnerki i zwykle mija po przyjściu dziecka na świat. Niekiedy może skutkować wystąpieniem depresji poporodowej. Warto o tym wiedzieć, bo syndrom kuwady nie jest zjawiskiem rzadkim – według badaczy może dotyczyć aż 65 procent mężczyzn, których partnerki są w ciąży.

Przyczyny syndromu kuwady nie są do końca poznane. Zdaniem niektórych specjalistów objawy ciąży pojawiające się u mężczyzny wynikają z silnej więzi z partnerką. Inni eksperci twierdzą, że jest to wyraz chęci, by czynnie uczestniczyć w przeżyciach biologicznie zarezerwowanych jedynie dla kobiet. 

Syndrom kuwady: czym jest?


Syndrom kuwady (zespołu couvade), zwany również ciążą współczulną, polega na odczuwaniu objawów ciąży przez mężczyznę razem z ciężarną partnerką. Za mocniejsze przeżywanie ciąży partnerki i utożsamianie się z nią odpowiadają wahania hormonów w organizmie przyszłego ojca.

Zazwyczaj syndrom kuwady dotyka mężczyzn, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Z syndromem kuwady najczęściej borykają się panowie, których partnerki są w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. 

Syndrom kuwady – skąd wzięła się nazwa?

 

Nazwa syndrom kuwady pochodzi od francuskiego słowa couver, czyli wysiadywać, troszczyć się, opiekować. Określała ona rytuały i praktyki ludowe w niektórych kulturach i plemionach Azji i obu Ameryk. Mężczyźni w czasie ciąży partnerki byli wyjątkowo traktowani, przeżywali ciążę razem z kobietą, w czasie porodu symulowali bóle porodowe, by w ten sposób przejąć część bólu porodowego i uczestniczyć w porodzie.

W niektórych kulturach to mężczyznom przypisywano dominującą rolę w poczęciu dziecka. Po porodzie to oni dostawali dziecko, traktowano ich szczególnie i obsypywano podarunkami.

Syndrom kuwady: objawy ciąży u mężczyzn

Obecnie syndromem kuwady określa się zespół typowych dolegliwości ciążowych, które dotyczą ojca dziecka.

Objawy ciąży u mężczyzny:

  • mdłości, wymioty, bóle brzucha,
  • huśtawka nastrojów,
  • przybieranie na wadze,
  • bóle głowy,
  • kłopoty ze snem,
  • bóle kręgosłupa,
  • zachcianki jedzeniowe.

Czy syndrom kuwady należy leczyć?

  

Syndrom kuwady nie wymaga leczenia. Jeśli objawy ciąży u mężczyzny stają się uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zwrócić się po pomoc do psychologa. Rozmowa ze specjalistą pomoże rozwikłać problem (jeśli taki istnieje). Syndromu kuwady nie należy ukrywać przed partnerką – otwarta rozmowa o dolegliwościach, jakie odczuwa mężczyzna ułatwi poradzenie sobie z tym niecodziennym stanem. Sprawi też, że partnerka, która w czasie ciąży powinna liczyć na szczególne wsparcie mężczyzny będzie rozumiała przyczynę jego nietypowego zachowania.
 

Zobacz także: 

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy