Synechia

Synechia - intymny problem małych dziewczynek

Sklejone czy zrośnięte wargi sromowe są kłopotliwym i bolesnym problemem, o który należy zadbać. Sprawdź, jak zapobiegać synechii i jak leczyć, jeśli pojawi się u twojej córeczki.
Dominika Bielas
Synechia
Synechia to sklejenie lub zrośnięcie się warg sromowych mniejszych. Może ono być częściowe tylko na jakimś odcinku lub całkowite. Ten intymny problem dotyczy 1 proc. dziewczynek. Najczęściej diagnozuje się u dzieci do około 3. roku życia, ale może wystąpić zarówno u przedszkolaka, jak i u niemowlaka. 

Przyczyny sklejenia warg sromowych u dziewczynki

Budowa anatomiczna narządów kobiecych sprawia, że wargi sromowe małych dziewczynek powinny być pod szczególnym nadzorem. Przed okresem pokwitania zewnętrzne narządy płciowe są pokryte delikatnym nabłonkiem, który łatwo może się sklejać. Nie bez znaczenia są hormony. Zaraz po porodzie poziom estrogenów jest większy, a z wiekiem maluszka zaczyna spadać. U małego dziecka jest na tyle niski, że może powodować suchość pochwy i sprzyjać sklejaniu się warg. Olbrzymie znacznie mają także błędy popełniane w codziennej higienie i pielęgnacji maluszka.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Objawy, które powinny cię zaniepokoić

Zrośnięcie się warg sromowych można zauważyć podczas zmiany pieluszki. Niepokojące zmiany może także zauważyć lekarz w trakcie wizyty kontrolnej. W czasie badania lub zmiany pieluchy, wargi sromowe mniejsze powinny się rozchylić. Zwróć także uwagę na:
  • utrudniony odpływ moczu, spowodowany przesłonięciem ujścia cewki moczowej przez zrośnięte wargi sromowe,
  • moczenie – zalegający mocz stopniowo wypływa z kieszonki utworzonej ze zrośniętych warg sromowych,
  • ból, świąd i zaczerwienienie okolic intymnych,
  • infekcje dróg moczowych.

Leczenie synechii

Jeśli twoja córeczka ma sklejone wargi sromowe lub podejrzewasz, że maluszek ma ten problem, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Możesz zabrać dziecko do urologa dziecięcego (potrzebne jest skierowanie od pediatry albo lekarza rodzinnego) lub ginekologa dziecięcego (skierowanie nie jest potrzebne). Jednak wcześniej poszukaj opinii na temat wybranego lekarza. Badanie jest bardzo niekomfortowe dla małej dziewczynki i ważne by lekarz miał odpowiednie podejścia do małych pacjentek i doświadczenie w leczeniu synechii.

W zależności od problemu lekarz dobierze odpowiednie leczenie, mogą to być maści estrogenowe lub sterydowe. Leczenie takie najczęściej trwa kilka tygodni, ale nie dłużej niż 1,5 miesiąca, ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Kuracja jest skuteczna w ok. 90 proc. W przypadku niepowodzenia konieczny może być zabieg: manualne lub chirurgiczne rozdzielenie warg sromowych.

Łatwiej jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego koniecznie zadbaj o właściwą higienę intymną córeczki. Dokładnie wycieraj okolice pochwy, ale staraj się to robić głównie wodą (same chusteczki mogą zaburzyć odpowiednie pH okolic intymnych). Pamiętaj także o używaniu odpowiednich kosmetyków, te dla dorosłych mają zbyt niskie pH. Zwróć również uwagę na to, jak zakładasz pieluszkę. Źle dopasowana może powodować mikro urazy, co  sprzyja sklejaniu i zrastaniu warg sromowych. Koniecznie kontroluj okolice intymne nie tylko, gdy maluch odczuwa ból. Odpieluszkowe zapalnie skóry często współwystępuje z synechią.

Czy wasze maluszki miały ten problem? Piszcie w komentarzach, jak sobie z nimi poradziliście.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy