tata, syn, dziecko, lato, wiosna

Czego tata powinien nauczyć swojego syna?

Tak jak są sprawy, które córce lepiej wyjaśni mama, tak są i sprawy, których syna powinien nauczyć ojciec. Niech przeciwnicy tradycji, zanim zaprotestują, przeczytają ten tekst.
tata, syn, dziecko, lato, wiosna
Ojciec może nauczyć swojego syna wielu cennych rzeczy. Tacie łatwiej prowadzić z synem tzw. "męskie rozmowy", rozmawiać o sprawach higieny, kobietach i męstwie. Na początek jedna uwaga: co się odwlecze, to... uciecze! By syn ci wierzył i chciał się od ciebie uczyć, musisz być przy nim od początku. Oto kilka tematów, które zdaniem mężczyzn, ojciec powinien poruszyć z synem, bo zrobi to  lepiej od mamy.

Higiena intymna chłopców

Jeszcze zanim nauczysz syna się golić, na wiele lat przed tym, kiedy powiesz mu, że po WF-ie powinien myć się pod pachami, musisz go nauczyć, jak dbać o część ciała, której będzie często używał, a która lubi się brudzić. Przez pierwsze miesiące to ty lub twoja żona myjecie penisa chłopca (bo o nim mowa), ale po pewnym czasie przychodzi moment, w którym musi zacząć to robić sam. Postaraj się nie wprawiać go w zakłopotanie. Chyba nie chcesz, żeby przez resztę życia traktował przyrodzenie jak coś, czego powinien się wstydzić? Krótko i na temat wyjaśnij, że pod napletkiem zbiera się brud, który każdy mężczyzna musi wymyć, żeby nie zachorować. Potem jeszcze przez jakiś czas kontroluj, czy syn pamięta, pytając tak samo, jakbyś pytał o wieczorne mycie zębów.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Szarmanckość i kobiety

Chodzi o coś, co dawniej nazywano dobrym wychowaniem. Zapewne będzie ci trudno, bo chłopcy nie od dziś wstydzą się przed sobą kulturalnego traktowania dziewcząt, ale nie ustawaj  w próbach. Wyjaśnij dziecku jakie gesty są odpowiednie (ustępowanie miejsca, przepuszczanie w drzwiach) i jakie będzie miał korzyści z ich stosowania. Przekonaj syna, że dużo skuteczniejszą drogą do serca kobiety w przyszłości będzie obdarowywanie ją kwiatami niż ciągnięcie za warkocz.

Męstwo

To słowo nie oznacza ani agresji, ani brawury, ani oślego uporu, ani tym bardziej okazywania przewagi fizycznej. Wręcz przeciwnie, oznacza zdecydowanie, twardość (ale raczej poglądów niż mięśni) i konsekwencję. To będzie trudny temat, ale musisz przekazać synowi, że mężczyzna (ten „prawdziwy”) nie boi się wyrażać własnych poglądów, potrafi ich bronić oraz nie zmienia ich w zależności od sytuacji. Nie wstydzi się stanąć w obronie słabszego.

Męstwa, rozumianego jako posiadanie kręgosłupa moralnego, nie nauczysz syna krzykiem i zakazami. To musi być długa rozmowa, a najlepiej wiele rozmów na każdy temat: od spraw szkolnych po komentarze do filmów, jakie oglądacie w kinie.

Szkolne konflikty

Bez względu na to, czy twój syn jest tym bardziej, czy tym mniej wyrośniętym, powinieneś powiedzieć mu, że siła fizyczna, przemoc, nie są metodą rozwiązywania konfliktów. Nie są, prawda? Przecież prędzej czy później dojdzie do sytuacji, kiedy twój syn stanie wobec osiłka nie dysponującego siłą argumentów, ale argumentem siły. A nie chciałbyś, żeby nauczony zdobywaniem posłuchu pięścią doszedł do wniosku, że musi się podporządkować. Do ciebie należy także nauczenie syna rozpoznawania zagrożenia: kiedy powinien stanąć w obronie (swojej lub kogoś), a kiedy lepiej, żeby brał nogi za pas i szukał wsparcia np. u dorosłych. Porzuć nadzieję, że podobne przygody nigdy mu się nie przydarzą. Przypomnij sobie własne dzieciństwo.

Konsekwencja

Sam dobrze wiesz, że jeśli powiedziałeś A, musisz powiedzieć B. Każde nasze działanie, każda aktywność rodzi konsekwencje. Odpowiedzialny facet nie daje słowa, żeby go potem nie dotrzymać, nie angażuje się w przedsięwzięcia, w które nie wierzy. Syn może nie zrozumieć górnolotnych słów, więc odpowiedzialności najlepiej nauczysz go, pokazując własną konsekwencję.
Jeśli za dobre zachowanie obiecałeś wspólne wyjście do muzeum techniki, nie wymiguj się. Jeśli łóżko ma być codziennie pościelone, raczej nieczęsto odpuszczaj mu ten obowiązek. Wówczas będzie wiedział, wejdzie mu w krew (czyli stanie się nawykiem), że nie rzuca się słów na wiatr, dotrzymuje przyrzeczeń itp. Powodzenia!    

WAŻNE!
Zanim zaczniesz męskie rozmowy ze swoim synem, przeanalizuj swoje zachowania. Przykład działa zdecydowanie bardziej niż słowa. Czy palacz mówiący o tym, że papierosy są złe, brzmi wiarygodnie?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy