syrop glukozowo-fruktozowy
fot. Fotolia

Czy syrop glukozowo-fruktozowy powoduje otyłość?

Syrop glukozowo-fruktozowy jest dodawany do wielu produktów, np. soków, wód smakowych, serków homogenizowanych. Co to za substancja i jaki ma wpływ na organizm dziecka? Czy jest szkodliwy? Wyjaśnia dietetyk dr inż. Anna Harton, współpracująca z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.
Aleksandra Sobieraj
syrop glukozowo-fruktozowy
fot. Fotolia
Syrop glukozowo-fruktozowy to substancja słodząca, która najczęściej występuje w produktach wysoko przetworzonych. W diecie dzieci warto unikać tego składnika - zaraz się przekonasz dlaczego.

Co to jest syrop glukozowo-fruktozowy?

Syrop glukozowo-fruktozowy otrzymuje się z kukurydzy. Składa się on głównie z glukozy i fruktozy. Producenci żywności chętnie stosują go jako zamiennik cukru w napojach, sokach, fermentowanych napojach mlecznych, deserach, np. lodach, bo jest tańszy od cukru. Produkty z syropem glukozowo-fruktozowym nie dostarczają wcale mniej kalorii niż ich tradycyjne odpowiedniki, np. biały cukier, a do tego ich spożywanie może pobudzać apetyt.
Redakcja poleca: 10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]
10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest szkodliwy?

Wiele badań naukowych potwierdza zależność między nadmiernym spożyciem produktów z syropem glukozowo-fruktozowym a ryzykiem otyłości. Ponadto syrop ten niekorzystnie wpływa na poziom cukru we krwi, zwiększając ryzyko cukrzycy typu 2. Badania naukowe stale dostarczają nowych dowodów na jego nieobojętny, często niekorzystny wpływ na organizm. Z uwagi na to warto unikać podawania dzieciom nadmiernej ilości produktów, do których dodano syrop glukozowo-fruktozowy, oraz tych, które są jego źródłem.

Zobacz też: Czy polskim dzieciom grozi epidemia cukrzycy? Wywiad z diabetologiem

Skąd wiadomo, który produkt zawiera syrop z kukurydzy?

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy w produkcie jest syrop glukozowo-fruktozowy jest czytanie etykiet na opakowaniach - na liście składników producent jest zobowiązany podać wszystkie składniki, których użył w produkcie. Warto pamiętać, że składników, które zostały wymienione na pierwszych miejscach, jest najwięcej. Im dalsze miejsce na liście, tym mniej składnika.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy