GRY
 
 

Jaki syrop na kaszel dla dzieci wybrać?

Syropów dla dzieci jest całe mnóstwo, ale jak wybrać ten właściwy na kaszel u dziecka? Innymi preparatami leczy się kaszel suchy, a innymi mokry - ważne jest, by ich nie mylić. Wykrztuśny syrop podajemy przy kaszlu mokrym, a co działa na suchy?

jaki syrop na kaszel dla dzieci?
fot. Fotolia
Jaki syrop dla dzieci wybrać na kaszel suchy, a który syrop pomoże na kaszel mokry? To, jaki syrop podasz dziecku ma duże znaczenie, bo ich działanie jest różne. Są syropy na kaszel dla dzieci, które mają ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny (te podajemy dziecku przy kaszlu mokrym) i specyfiki, które mają hamować kaszel (podajemy je w przypadku bardzo męczącego kaszlu suchego). Wyjaśniamy, jakie syropy dla dzieci dostępne są w aptekach i jak prawidłowo dobrać je do rodzaju kaszlu.

Syrop na kaszel mokry dla dzieci dzieci

Na mokry kaszel u dziecka wybierz syrop ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i drogach oddechowych. Kaszel mokry zwany jest też produktywnym. To ważne, aby dziecko odkrztuszało wydzielinę, bo jest ona pożywką dla bakterii.  Dlatego pamiętaj, że kaszlu mokrego nie wolno hamować syropami hamującymi odruch kaszlu (jak przy kaszlu suchym). Jeśli twoje dziecko ma mokry kaszel, możesz też podać mu domowy syrop z cebuli. Ten prosty do przygotowania, całkowicie naturalny syrop, dobrze wpływa na drogi oddechowe dziecka. Syrop z cebuli cieszy się popularnością już od wielu pokoleń. 

W aptekach znajdziesz różne syropy dla dzieci na mokry kaszel, których podstawowym zadaniem jest rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania:
  • roślinne (np. tymiankowy, sosnowy i z liści bluszczu)
  • leki mukolityczne (syropy zawierające chlorowodorek bromheksydryny lub ambroksol)
Ważne! Pamiętaj, żeby syropu wykrztuśnego nie podawać dziecku po 17.00! Preparaty te rozrzedzają wydzielinę, co powoduje konieczność odkrztuszania, a to może zakłócić sen dziecka.
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Syrop na suchy kaszel u dzieci

W przypadku kaszlu suchego u dziecka nie podajemy syropów wykrztuśnych. Suchy kaszel pojawia się na początku infekcji i często po jej zakończeniu. Występuje też podczas alergii i zapalenia krtani. Podczas takiego kaszlu nie ma wydzieliny, dlatego nazywamy go suchym. Ten rodzaj kaszlu jest szczególnie męczący, bo często podrażnia też gardło i przeszkadza w śnie. Czasami trwa nawet przez kilka tygodni. Możesz podawać dziecku domowe syropy, łagodzące podrażnienia albo wybrać się do apteki.

Na kaszel suchy u dzieci podajemy syropy łagodzące lub hamujące kaszel:
  • ziołowe (prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej) – łagodzą kaszel i podrażnienia gardła
  • hamujące kaszel – podajemy je tylko podczas infekcji wirusowej, kiedy kaszel jest bardzo męczący i nie pozwala dziecku spać. Nie powinno się ich stosować dłużej niż 3 dni – u małych dzieci wyłącznie na zalecenie lekarza.
Ważne! Nigdy nie podawaj dziecku syropów hamujących kaszel podczas kaszlu mokrego.  W ten sposób wydzielina będzie gromadzić się w drogach oddechowych prowadzić do silniejszego stanu zapalnego. Nie wolno też podawać jednocześnie leków wykrztuśnych i hamujących kaszel. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj