syrop, syrop na kaszel
fot. Adobe Stock

Syrop na kaszel dla dzieci: na kaszel suchy i mokry, jaki syrop na noc [CZY POPIJAĆ]

Syrop na kaszel dla dzieci może działać na różne dolegliwości. Syrop wykrztuśny podajemy przy kaszlu mokrym, a co działa na kaszel suchy? Czy syrop na kaszel trzeba podawać po jedzeniu?
Karolina Stępniewska
syrop, syrop na kaszel
fot. Adobe Stock
Syrop dla dzieci może pomóc na kaszel suchy albo na kaszel mokry. Ich działanie jest różne. Syrop na kaszel mokry ma ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny. Syrop na kaszel suchy ma hamować kaszel (podajemy go w przypadku bardzo męczącego kaszlu). Wyjaśniamy, jakie syropy dla dzieci dostępne są w aptekach, kiedy podawać syrop na kaszel dla dzieci i jak prawidłowo dobrać go do rodzaju kaszlu.

Syrop na kaszel dla dzieci - co na kaszel mokry?

Na mokry kaszel u dziecka wybierz syrop ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i drogach oddechowych. Kaszel mokry zwany jest też produktywnym. To ważne, aby dziecko odkrztuszało wydzielinę, bo jest ona pożywką dla bakterii. Dlatego pamiętaj, że kaszlu mokrego nie wolno hamować syropami hamującymi odruch kaszlu (jak przy kaszlu suchym). Jeśli twoje dziecko ma mokry kaszel, możesz też podać mu domowy syrop z cebuli. Ten prosty do przygotowania, całkowicie naturalny syrop, dobrze wpływa na drogi oddechowe dziecka. Syrop z cebuli cieszy się popularnością już od wielu pokoleń. 

W aptekach znajdziesz różne syropy dla dzieci na mokry kaszel, których podstawowym zadaniem jest rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania:
  • roślinne (np. tymiankowy, sosnowy i z liści bluszczu)
  • leki mukolityczne (syropy zawierające chlorowodorek bromheksydryny lub ambroksol)
Ważne! Pamiętaj, żeby syropu wykrztuśnego nie podawać dziecku po 17.00! Preparaty te rozrzedzają wydzielinę, co powoduje konieczność odkrztuszania, a to może zakłócić sen dziecka.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.


Syrop na kaszel dla dzieci - co na kaszel suchy?

W przypadku kaszlu suchego u dziecka nie podajemy syropów wykrztuśnych. Suchy kaszel pojawia się na początku infekcji i często po jej zakończeniu. Występuje też podczas alergii i zapalenia krtani. Podczas takiego kaszlu nie ma wydzieliny, dlatego nazywamy go suchym. Ten rodzaj kaszlu jest szczególnie męczący, bo często podrażnia też gardło i przeszkadza w śnie. Czasami trwa nawet przez kilka tygodni. Możesz podawać dziecku domowe syropy, łagodzące podrażnienia albo wybrać się do apteki.

Na kaszel suchy u dzieci podajemy syropy łagodzące lub hamujące kaszel:
  • ziołowe (prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej) – łagodzą kaszel i podrażnienia gardła
  • hamujące kaszel – podajemy je tylko podczas infekcji wirusowej, kiedy kaszel jest bardzo męczący i nie pozwala dziecku spać. Nie powinno się ich stosować dłużej niż 3 dni – u małych dzieci wyłącznie na zalecenie lekarza.
Ważne! Nigdy nie podawaj dziecku syropów hamujących kaszel podczas kaszlu mokrego. W ten sposób wydzielina będzie gromadzić się w drogach oddechowych prowadzić do silniejszego stanu zapalnego. Nie wolno też podawać jednocześnie leków wykrztuśnych i hamujących kaszel. 

Syrop na kaszel dla dzieci - czy popijać?

Syropu na kaszel nie powinno się popijać wodą, sokiem, ani herbatą, bo wtedy jego działanie może być słabsze. Z tego samego powodu lepiej podać dziecku syrop po jedzeniu (nie rozcieńczać!). Warto natomiast po wypiciu syropu umyć zęby, bo syropy zwykle zawierają dużo cukru.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy