jaki syrop na kaszel suchy, a jaki na mokry?
fot. Fotolia

Syrop prawoślazowy: na kaszel mokry czy suchy? I czy można go podawać niemowlęciu?

Syrop prawoślazowy to jeden z najbardziej popularnych syropów na kaszel. Czy można go podawać niemowlęciu? I czy powinno się go podawać przy kaszlu mokrym czy suchym?
Katarzyna Pinkosz
jaki syrop na kaszel suchy, a jaki na mokry?
fot. Fotolia
Kaszel wilgotny (mokry) pomaga w odkrztuszeniu zalegającej wydzieliny. Kaszel suchy nie pomaga w odkrztuszeniu wydzieliny, gdyż zwykle jej nie ma. Rodzaj stosowanego syropu zawsze trzeba uzależnić od rodzaju kaszlu. Syrop na kaszel mokry ma za zadanie pomóc w odkrztuszeniu wydzieliny. Syrop na kaszel suchy ma za zadanie wyhamować kaszel.
Zobacz także: Jaki kaszel, taki syrop

Syrop prawoślazowy jest jednym z niewielu syropów, który można stosować zarówno przy kaszlu mokrym, jak suchym. Zawiera bowiem składniki, które działają zarówno lekko wykrztuśnie, jak osłaniająco i powlekająco na nabłonek dróg oddechowych.

Syrop prawoślazowy: co jest w jego składzie

Podstawowym składnikiem syrop prawoślazowego jest macerat z korzenia prawoślazu. Substancje śluzowe pochodzące ze ślazu mają działanie ułatwiające upłynnienie wydzieliny i jej odkrztuszenie, a jednocześnie mają właściwości osłaniające i powlekające. Dodatkowo zmiękczają przekrwione i obrzmiałe śluzówki gardła i krtani, co sprawia, że syrop ma działanie przeciwkaszlowe.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Czy syrop prawoślazowy można podawać niemowlętom?

W składzie kupowanego w aptece syrop prawoślazowego znajduje się też etanol. Dlatego nie można podawać go niemowlętom - chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jak podawać syrop prawoślazowy

Dzieciom do 3. roku życia można podawać syrop prawoślazowy tylko po konsultacji z pediatrą. Starszym dzieciom podaje się go:
  • 3-6. roku życia- 0,5-1 ml cztery razy dziennie,
  • w 6-12. roku życia- 1-1,5 ml cztery razy dziennie.
Przeciwwskazaniem do podawania syropu prawoślazowego jest:
  • nadwrażliwość na substancje składowe produktu
  • astma oskrzelowa
Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy