GRY
 
 

Od kiedy można podawać dziecku syrop z cebuli?

Syrop z cebuli uchodzi za sprawdzony domowy środek na kaszel u dziecka. Sprawdź, od kiedy można go podawać i jakich efektów się spodziewać?

syrop dla dzieci
fot. Fotolia
Syrop z cebuli to tradycyjny domowe lekarstwo na kaszel, polecane nie tylko przez babcie, ale również przez lekarzy pediatrów. Można je stosować przy przeziębieniu i grypie oraz przy innych infekcjach wirusowych, które przebiegają z kaszlem suchym lub mokrym. Domowy syrop z cebuli jest naturalną alternatywą dla lekarstw, które można kupić w aptece. Warto wiedzieć, na jaki rodzaj kaszlu go stosować i kto może go zażywać.

Jak działa syrop z cebuli?

Syrop z cebuli pomaga łagodzić kaszel, szczególnie suchy. Sprawia, że wydzielina w oskrzelach staje się płynna. To ułatwia odkrztuszanie. Syrop ma bardzo bogaty skład. Zawiera olejki lotne, kwas foliowy, witaminy: E, B1, B2, B6, C oraz składniki mineralne: sód, potas, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod, karoten. Właśnie dlatego działa wspomagająco na system odpornościowy. Cebula wykazuje nawet pewne właściwości bakteriobójcze, jednak przyrządzonego z niej syropu nie można stosować zamiast antybiotyku.
Redakcja poleca: Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego? - film
Ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, a do tego wspaniale smakuje i z powodzeniem zastępuje zwykły cukier. Jak jednak odróżnić prawdziwy miód pszczeli od sztucznego? Czym kierować się przy zakupie?

Od kiedy można podawać go dziecku?

Syrop z cebuli możesz podać już rocznemu dziecku pod warunkiem, że lekarz nie zaleci innego sposobu leczenia i maluch przechodzi jedynie lekką infekcję. Jakie dawkowanie stosować? Kaszlącemu maluchowi podawaj 1-2 razy dziennie po 1-2 łyżeczki syropu. Jeśli dziecko nie akceptuje smaku lub aromatu syropu z cebuli, spróbuj go lekko schłodzić przed podaniem. Niższa temperatura sprawi, że będzie pachniał i smakował mniej intensywnie. Co potrzebujesz, aby go przygotować? Klasyczny przepis na syrop z cebuli wymaga użycia jedynie cebuli i cukru (lub miodu). Przygotowując go dla starszego dziecka, możesz użyć również czosnku, cytryny, imbiru.

Kto nie może go pić?

Syrop z cebuli jest naturalnym i bezpiecznym lekarstwem. Mogą go stosować bez obaw nawet przeziębione kobiety w ciąży. Mimo to są jednak pewne przeciwwskazania dotyczące jego zażywania. Dotyczą niemowląt, czyli dzieci, które nie skończyły 12. miesiąca życia, a także maluchów cierpiących na problemy z układem pokarmowym (np. mają refluks i wzdęcia). Syropu z cebuli powinny również unikać ciężarne, którym dokucza zgaga – pod jego wpływem dolegliwości mogą stać się silniejsze.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj