GRY
 
 

Przedszkola będą pracować tylko po 5 godzin?

Czy przedszkolaki będą chodziły do przedszkola tylko na 5 godzin? Czy system dwuzmianowy w przedszkolu to dobry pomysł? Sprawdź czy te zmiany już są wprowadzane!

system-dwuzmianowy-przedszkola
fot. Fotolia

System dwuzmianowy dla przedszkolaków

Większość rodziców pracuje w godzinach 7-15 lub 8-16 i chce posyłać swoje dzieci do przedszkola na 8 godzin. Niestety w wielu przedszkolach pojawiają się problemy i - jak czytamy na gazetaprawna.pl - wprowadzono już nawet system dwuzmianowy dla przedszkolaków.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Brakuje miejsc w publicznych przedszkolach

Jak czytamy na gazetaprawna.pl, w roku szkolnym 2017/2018 publiczne przedszkola będą musiały znaleźć miejsce dla wszystkich dzieci od 3 do 5 lat. Jedynym wyjściem z tej sytuacji dla wielu samorządów okazują się przedszkola pracujące na dwie zmiany po 5 godzin. Tyle wynosi czas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Pozostały czas to tzw. zabawy dowolne organizowane według zainteresowań i pomysłów własnych dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela - często w praktyce dzieci wypatrują już rodzica.

Zmiany w przepisach - 10 i więcej godzin w przedszkolu?

Samorządy nie mają odpowiednich warunków lokalowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej umywa ręce i podkreśla, że to samorządy we własnym interesie powinny zadbać o jak najlepsze warunki dla dzieci. Oprócz systemu dwuzmianowego rozwiązaniem mogą być też konkursy dla prywatnych przedszkoli, aby te przystąpiły do powszechnej rekrutacji. Ministerstwo Rodziny przygotowuje zmiany w przepisach, według których przedszkola byłyby otwarte 10 lub więcej godzin dziennie. Czy to zostanie zrealizowane? I czy znajdą się pieniądze dla samorządów na realizację tych zmian? Zobaczymy.

A jak jest w waszej miejscowości? Czy wasze dzieci chodzą do przedszkola na 8 czy na 5 godzin?

Źródło: gazetaprawna.pl

Przeczytaj też:

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj