system-dwuzmianowy-przedszkola
fot. Fotolia

Przedszkola będą pracować tylko po 5 godzin?

Czy przedszkolaki będą chodziły do przedszkola tylko na 5 godzin? Czy system dwuzmianowy w przedszkolu to dobry pomysł? Sprawdź czy te zmiany już są wprowadzane!
Weronika Zagojska
system-dwuzmianowy-przedszkola
fot. Fotolia

System dwuzmianowy dla przedszkolaków

Większość rodziców pracuje w godzinach 7-15 lub 8-16 i chce posyłać swoje dzieci do przedszkola na 8 godzin. Niestety w wielu przedszkolach pojawiają się problemy i - jak czytamy na gazetaprawna.pl - wprowadzono już nawet system dwuzmianowy dla przedszkolaków.
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.

Brakuje miejsc w publicznych przedszkolach

Jak czytamy na gazetaprawna.pl, w roku szkolnym 2017/2018 publiczne przedszkola będą musiały znaleźć miejsce dla wszystkich dzieci od 3 do 5 lat. Jedynym wyjściem z tej sytuacji dla wielu samorządów okazują się przedszkola pracujące na dwie zmiany po 5 godzin. Tyle wynosi czas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Pozostały czas to tzw. zabawy dowolne organizowane według zainteresowań i pomysłów własnych dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela - często w praktyce dzieci wypatrują już rodzica.

Zmiany w przepisach - 10 i więcej godzin w przedszkolu?

Samorządy nie mają odpowiednich warunków lokalowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej umywa ręce i podkreśla, że to samorządy we własnym interesie powinny zadbać o jak najlepsze warunki dla dzieci. Oprócz systemu dwuzmianowego rozwiązaniem mogą być też konkursy dla prywatnych przedszkoli, aby te przystąpiły do powszechnej rekrutacji. Ministerstwo Rodziny przygotowuje zmiany w przepisach, według których przedszkola byłyby otwarte 10 lub więcej godzin dziennie. Czy to zostanie zrealizowane? I czy znajdą się pieniądze dla samorządów na realizację tych zmian? Zobaczymy.

A jak jest w waszej miejscowości? Czy wasze dzieci chodzą do przedszkola na 8 czy na 5 godzin?

Źródło: gazetaprawna.pl

Przeczytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy