system-dwuzmianowy-przedszkola
fot. Fotolia

Przedszkola będą pracować tylko po 5 godzin?

Czy przedszkolaki będą chodziły do przedszkola tylko na 5 godzin? Czy system dwuzmianowy w przedszkolu to dobry pomysł? Sprawdź czy te zmiany już są wprowadzane!
Weronika Zagojska
system-dwuzmianowy-przedszkola
fot. Fotolia

System dwuzmianowy dla przedszkolaków

Większość rodziców pracuje w godzinach 7-15 lub 8-16 i chce posyłać swoje dzieci do przedszkola na 8 godzin. Niestety w wielu przedszkolach pojawiają się problemy i - jak czytamy na gazetaprawna.pl - wprowadzono już nawet system dwuzmianowy dla przedszkolaków.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Brakuje miejsc w publicznych przedszkolach

Jak czytamy na gazetaprawna.pl, w roku szkolnym 2017/2018 publiczne przedszkola będą musiały znaleźć miejsce dla wszystkich dzieci od 3 do 5 lat. Jedynym wyjściem z tej sytuacji dla wielu samorządów okazują się przedszkola pracujące na dwie zmiany po 5 godzin. Tyle wynosi czas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Pozostały czas to tzw. zabawy dowolne organizowane według zainteresowań i pomysłów własnych dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela - często w praktyce dzieci wypatrują już rodzica.

Zmiany w przepisach - 10 i więcej godzin w przedszkolu?

Samorządy nie mają odpowiednich warunków lokalowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej umywa ręce i podkreśla, że to samorządy we własnym interesie powinny zadbać o jak najlepsze warunki dla dzieci. Oprócz systemu dwuzmianowego rozwiązaniem mogą być też konkursy dla prywatnych przedszkoli, aby te przystąpiły do powszechnej rekrutacji. Ministerstwo Rodziny przygotowuje zmiany w przepisach, według których przedszkola byłyby otwarte 10 lub więcej godzin dziennie. Czy to zostanie zrealizowane? I czy znajdą się pieniądze dla samorządów na realizację tych zmian? Zobaczymy.

A jak jest w waszej miejscowości? Czy wasze dzieci chodzą do przedszkola na 8 czy na 5 godzin?

Źródło: gazetaprawna.pl

Przeczytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy