GRY
 
 

Sytuacja ojców w Polsce - dane GUS

W jakim wieku mężczyźni w Polsce zostają ojcami i jak wielu z nich nie ma ślubu z matką dziecka? Przy okazji Dnia Ojca GUS podał najnowsze dane.

rodzina, mama i tata, ojciec, rodzicielstwo, tata i dziecko, mama i dziecko
W ostatnich latach co roku ok. 400 tys. mężczyzn zostaje ojcami po raz pierwszy lub po raz kolejny. 

Średni wiek ojca w momencie urodzenia dziecka w 2011 r. wynosił 31 lat, podczas gdy w 2001 r. - 29 lat. Nieco później zostają ojcami mężczyźni mieszkający w mieście.

Jeszcze 10 lat temu większość świeżo upieczonych ojców miała wykształcenie zasadnicze (43%), w ubiegłym roku zaś przeważali ojcowie z wykształceniem średnim (34%) i wyższym (30%). Zmniejszyła się natomiast liczba ojców z wykształceniem podstawowym - z 12 do 6%.

Coraz więcej mężczyzn zostaje ojcami, nie będąc w związku małżeńskim z matką dziecka - w 2001 r. 13% ojców dziecko urodziło się przed ślubem, w 2011 r. - 21%.

W przypadku rozwodów władzę rodzicielską nad nieletnimi dziećmi sąd wciąż częściej przyznaje matce, choć liczba mężczyzn, którzy ją otrzymali, wzrosła - z 3,5 do 4,4%.

Redakcja poleca: Mężczyzna w ciąży - rewolucyjny pas pozwalający tacie poczuć ruchy płodu (VIDEO)
Marka Huggies z okazji Dnia Ojca stworzyła specjalny pas umożliwiający mężczyźnie czucie ruchów swojego nienarodzonego dziecka. Zobacz, jak to działa.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj