GRY
 
 

500 zł także na pierwsze dziecko? W jednym mieście to możliwe!

Do tej pory Bony Opiekuńcze były przyznawane wyłącznie rodzicom co najmniej dwójki dzieci. Szczecińscy radni chcą, aby dodatkowe 500 zł trafiało także do rodzin jedynaków.

Szczecińscy radni chcą przyznawania 500 zł dla rodzin z jednym dzieckiem
fot. Fotolia
Rodzice najmłodszych szczecinian dostają od miasta tzw. Bon Opiekuńczy w wysokości do 500 zł, który mogą przeznaczyć na dopłatę do pobytu malucha w prywatnym żłobku lub opłacenie niani. Do tej pory jednym z kryteriów przyznawania świadczenia było posiadanie co najmniej dwójki dzieci. Szczecińscy radni chcą to zmienić i przyznawać świadczenie każdemu, również rodzicom jedynaków.

500 zł dla rodzin z jednym dzieckiem?

Jak podaje RMF24, w zeszłym roku miasto wydało na bony jedynie połowę przeznaczonych na ten cel środków. W związku z tym radni chcą zmiany warunków otrzymania bonu i przyznawania bonów rodzicom jedynaków.

Jakie są pozostałe warunki otrzymania dodatkowych 500 zł? Aby otrzymać dofinansowanie, należy posiadać Szczecińską Kartę Rodziny, wychowywać co najmniej dwoje dzieci, mieszkać i płacić podatki w Szczecinie, zrezygnować z miejsca w publicznej placówce. Dochód netto na jednego członka rodziny nie powinien przekraczać 1922 zł (więcej o wymaganiach, które trzeba spełniać, by otrzymać dodatkowe 500 zł, możecie przeczytać na stronie Szczecin przyjazny rodzinie).

Inicjatywa szczecińskich radnych, chociaż dla wielu z nas odległa, jest godna pochwały. Z pewnością są wśród was osoby, które ze względu na przykre doświadczenia wzbraniają się przed jakimikolwiek kontaktami z urzędnikami. Z jednej strony, jeśli pomysł radnych zostanie zaakceptowany, z pomocy skorzystają rodziny, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na prywatny żłobek czy zatrudnienie opiekunki. Z drugiej strony, to przykład, że można dobrze zarządzać budżetem i przeznaczać pieniądze na rzeczywiste potrzeby mieszkańców.

Mamy nadzieję, że ze szczecińskich radnych wezmą przykład także inni urzędnicy! Co myślicie o takiej inicjatywie?

Czytaj także: Jak wybrać dobry żłobek dla dziecka?

Źródło: rmf24.pl
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.
Doładuj
Przeładuj