szczekający kaszel u dziecka
fot. Adobe Stock

Szczekający kaszel u dziecka - jak rozpoznać kaszel krtaniowy i ja się go leczy?

Szczekającego kaszlu u dziecka, zwanego też kaszlem krtaniowym, nie wolno lekceważyć, gdyż może uniemożliwić dziecku oddychanie. Kaszel krtaniowy trzeba skonsultować z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie, a w przypadku duszności zadzwonić po pogotowie i czekać z dzieckiem przy otwartym oknie (w chłodzie).
Katarzyna Pinkosz
szczekający kaszel u dziecka
fot. Adobe Stock
Kaszel krtaniowy u dziecka jest bardzo charakterystyczny. Brzmi podobnie do szczekania psa – stąd nazwa: szczekający kaszel. Często pojawia się w nocy, nie przynosi ulgi. Poza charakterystycznym dźwiękiem w trakcie kaszlu krtaniowego mogą pojawić się świsty i duszność. Szczekający kaszel u dziecka najczęściej jest objawem jednej z trzech chorób. Każda z nich wymaga leczenia.

Szczekający kaszel u dziecka:

Przyczyny kaszlu szczekającego u dziecka

Kaszel krtaniowy u dziecka najczęściej pojawia się wskutek trzech schorzeń:
Zapalenie krtani u dziecka można podejrzewać, gdy wystąpią następujące objawy:
 • szczekający kaszel,
 • złe samopoczucie,
 • gorączka (jeśli przyczyną jest infekcja — jeśli nie, nie musi ona występować),
 • trudności przy mówieniu,
 • trudności przy połykaniu,
 • chrypka.

Szczekający kaszel u dziecka może być także objawem tego, że w drogach oddechowych malca utknęło ciało obce. W każdym z wymienionych wyżej przypadków należy podjąć leczenie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Leczenie kaszlu krtaniowego u dziecka

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Gdy czekasz w domu na jego przyjście, otwórz szeroko okno, by wpuścić zimne powietrze, lub wyjdź z dzieckiem (ubranym stosownie do pogody) na balkon, żeby było mu łatwiej oddychać. Świeże chłodne powietrze ułatwia oddychanie. Jeśli jedziesz z dzieckiem do lekarza, zadbaj, by w samochodzie nie było gorąco i duszno. Jeśli na dworze jest zbyt ciepło, stań z dzieckiem przy otwartych drzwiach lodówki.

Lekarz zaleci odpowiednie leki – w zależności od przyczyny zapalenia krtani i szczekającego kaszlu. Mogą to być:
 • środki łagodzące kaszel krtaniowy u dziecka,
 • leki przeciwzapalne i ograniczające duszność (zwykle sterydowe),
 • antybiotyki.
   
W przypadku ropnego zapalenia krtani może być konieczne leczenie dziecka w szpitalu.

Jeśli szczekający kaszel u dziecka jest skutkiem ciała obcego, trzeba będzie usunąć je z dróg oddechowych. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie tracheotomii (gdy ciało obce uniemożliwia wysycenie krwi tlenem). Tracheotomia polega na nacięciu tchawicy i wprowadzeniu do niej rurki, przez którą powietrze dotrze do płuc dziecka z pominięciem zatkanego odcinka.

W przypadku, gdy kaszel krtaniowy u dziecka wywołany jest refluksem żołądkowo-przełykowym, konieczne będzie potwierdzenie diagnozy badaniami i podjęcie leczenia przyczyny kaszlu (cofania się treści żołądka do przełyku).

Domowe sposoby łagodzenia szczekającego kaszlu u dziecka

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, aby ulżyć dziecku, jest otwarcie lub uchylenie okna lub wyjście z dzieckiem na balkon – o ile powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze niż w domu. Nie należy bać się mrozu za oknem, trzeba tylko opatulić dziecko. Chłodne powietrze łagodzi kaszel krtaniowy.

Kolejnym sposobem są inhalacje z soli fizjologicznej, najlepiej zimnej, schłodzonej w lodówce. Najlepiej sprawdzi się nebulizator, który skutecznie zamieni płyn w parę wodną. Dobrym pomysłem jest też podanie dziecku syropu prawoślazowego, który pomaga zwiększyć przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Jeżeli masz pewność, że dziecku utknęło w drogach oddechowych ciało obce, spróbuj mu pomóc: stosując techniki przy zadławieniu. Jeśli nie pomogą, a dziecko ma kaszel, jest szansa, że dzięki niemu wyrzuci z dróg oddechowych blokadę. Jeśli to nie następuje, a dziecko ma problemy z oddychaniem (z trudem łapie powietrze, sinieją mu usta) natychmiast wezwij pomoc.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy