szczepienia a upały
fot. Adobe Stock

Szczepienia a upały – czy można szczepić dziecko podczas upałów?

Wielu rodziców zastanawia się, czy można szczepić dzieci w upały. Dziecko może być zmęczone, spocone, rozgrzane, więc wydawać by się mogło, że to nie jest najlepszy moment na podawanie szczepień. Tymczasem upały nie mają wpływu na szczepienia.
Ewa Janczak-Cwil
szczepienia a upały
fot. Adobe Stock
Pogoda, a więc temperatura powietrza, nie ma wpływu na termin podania szczepień. Ani upały, ani mrozy nie są przeciwwskazaniem do zaszczepienia dziecka niezależnie od tego, jaka szczepionka ma być podana, ani w jakim wieku jest dziecko. Nawet ponad trzydziestostopniowy upał nie powinien powstrzymywać rodzica przed zabraniem dziecka do przychodni na szczepienie.

Szczepienie dziecka w upały: kontrowersje

Pediatrzy dość często spotykają się z pytaniami rodziców o to, czy szczepienie dziecka w upały to dobry pomysł. Ich wątpliwości wynikają z faktu, że dzieci mogą źle znosić wysokie temperatury. Bywają wtedy marudne, rozkojarzone, śpiące, niespokojne, mają spocone główki i zaczerwienione policzki. Podanie szczepionki wydaje się rodzicom w takiej sytuacji dodatkowym obciążeniem dla organizmu małego człowieka. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości: upał NIE jest przeciwwskazaniem do podania dowolnego rodzaju szczepionki!

Dość dosadnie na ten temat wypowiedział się popularny na Instagramie lekarz – Łukasz Durajski. Gdy któraś z mam zapytała go o szczepienie dziecka w upał, odpowiedział pytaniem: „Na litość boską, jak sobie wyobrażacie, że szczepienia z powodu upałów są odraczane w Afryce, albo we Włoszech czy Hiszpanii? Czy myślicie, że oni szczepią tylko przez kilka dni w roku, albo nocą? No więc, żeby była jasność: Ani upał, ani mróz nie są przeciwwskazaniem do szczepień’’.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy lekarze mają takie samo zdanie – w niektórych przychodniach termin szczepień jest przesuwany, gdy na dworze panuje upał, mimo tego, że nie ma żadnych medycznych wskazań do takiego postępowania.
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Przeciwwskazania do szczepień – nie jest nim upał!

Istnieje szereg sytuacji, w których lekarz szczepionki nie powinien podać. To dlatego zawsze przed jej podaniem lekarz przeprowadza wywiad z rodzicem i ogląda dziecko. Szczepienie nie zostanie odroczone w upał, ale wtedy gdy:
Podobnie jak upał, medycznym przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest katar, kaszel, biegunka ani stan podgorączkowy. Przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest też alergia.
Ważne! Ostateczną decyzję o tym, czy szczepionka zostanie podana, podejmuje lekarz na bazie konsultacji przed szczepieniem. Warto jego decyzję uszanować, choć zawsze można zapytać: dlaczego podejmuje taką, a nie inną.

Więcej o szczepieniach dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy