Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]

Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

Zobacz inne z serii: Szczepienia: pytamy ekspertów (7)

Dr Tomasz Sobierajski od ponad 10 lat zajmuje się badaniem postaw Polaków w stosunku do szczepień. Rozmawia na ten temat z rodzicami, lekarzami. Uważa, że nie można winić rodziców, że obawiają się szczepień – często są zagubieni w informacjach na ten temat w Internecie, a lekarze nie mają czasu z nimi rozmawiać. Mówi też, że dywagacje: szczepić czy nie szczepić to problemy bogatych społeczeństw. W Afryce nikt się nad tym nie zastanawia, bo tam ludzie zdają sobie sprawę z tego, że szczepionki ratują życie.

Dlaczego rodzice bardziej wierzą dziś informacjom w Internecie niż lekarzowi? 

To nie jest takie oczywiste, że rodzice bardziej ufają dr. Google niż pediatrze. Faktem jest jednak, że najpierw szukają informacji w Internecie, a potem idą do pediatry. Albo najpierw pytają pediatry, a potem dr. Google. To już jest naszą codziennością i dotyczy każdej dziedziny życia. Niezależnie, czy to jest zepsuta pralka, samochód, czy wyjazd na wakacje – zwykle nie pytamy osób, które coś na ten temat wiedzą, tylko najpierw szukamy informacji w Internecie. To samo robimy ze zdrowiem.
Badania wykonane w Wielkiej Brytanii wykazują, że jeśli szukamy informacji w Internecie na temat zdrowia, a potem drążymy temat, to zwykle doszukujemy się najgorszego: sami stawiamy sobie diagnozę, że jesteśmy tuż przed śmiercią, albo że mamy co najmniej raka.
Lekarze powinni zdać sobie sprawę z tego, że pacjenci zawsze będą pytać dr. Google, ale dobrze by też było, żeby w Internecie były takie miejsca, gdzie można odesłać pacjentów: powiedzieć – tam proszę szukać, bo tam są sprawdzone informacje. A nie na forach internetowych i dziwnych miejscach.
Pacjenci będą szukać informacji w Internecie, ale najważniejsze jest to, żeby na końcu zwracali się z pytaniem do pediatry.
Zobacz także: Kalendarz szczepień dla dzieci od 0 do 18 lat

Nic złego w tym, że rodzice szukają informacji w Internecie na temat szczepień?

Musimy się do tego przyzwyczaić. Można powiedzieć, że to nie jest fajne, bo to miesza pacjentom w głowach, przyzwyczaja ich do pewnych tez, które nie są sprawdzone, do treści, które są emocjonalne, a nie są związane z medycyną. Warto jednak dr. Google ujarzmić i zrobić z niego przyjaciela, a nie wroga. Bo jeśli zrobimy z niego wroga, to nic dobrego z tego nie wyniknie – ani dla lekarzy, ani dla pacjentów.

Dlaczego rodzice są bardziej skłonni wierzyć, że szczepionki raczej powodują choroby niż że im zapobiegają?

Szczepionki są bardzo dziwnym produktem. Jeśli jesteśmy chorzy i bierzemy lek, to zwykle od razu czujemy się lepiej. W przypadku szczepionek tak nie jest: nie czujemy się lepiej. Można powiedzieć, że szczepionki są pewnego rodzaju "ubezpieczeniem" na przyszłość, które nie jest w dodatku sprawdzalne. Poza tym większość szczepionek to to preparaty wstrzykiwane, przy pomocy igły, strzykawki. To budzi pewną nieufność.
Najczęściej ten strach bierze się z niewiedzy. My po prostu nie wiemy, czym jest szczepionka. Większość osób chce wiedzieć, czym jest szczepionka, jak działa. Warto im o tym mówić. Gdy będą więcej wiedzieć, to będą się mniej bać.
Dr Tomasz Sobierajski jest socjologiem, trenerem umiejętności interpersonalnych. Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW.
Zobacz także: Szczepienia 2017: poznaj aktualne wytyczne
 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy