Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Szczepienia dzieci na COVID-19 jeszcze w wakacje? Pod jednym warunkiem

„Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci” – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu Zet. Najpierw jednak badania nad szczepionkami dla dzieci muszą dać pozytywny wynik.
Sylwia Arlak
Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Obecnie na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą rejestrować się osoby powyżej 60. roku życia, wkrótce ruszą szczepienia dla młodszych roczników. Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu Zet, wiele wskazuje na to, że latem zaszczepi się już także część chętnych dzieci i młodzieży. Do tej pory o szczepieniach dzieci na koronawirusa w zasadzie w ogóle się nie mówiło. 

„Mamy bardzo optymistyczne informacje od Pfizera. Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci. Bo szczepionek na pewno nie zabraknie” – podkreślał szef resortu. 

Szczepienia dzieci na COVID-19: co o nich wiemy?

Stanie się tak, o ile badania nad szczepionkami dla dzieci dadzą pozytywny wynik. Koncerny Pfizer i BioNTech informowały, że ich szczepionka przeciwko koronawirusowi jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku od 12. do 15. roku życia. Do tej pory szczepionka dopuszczona była dla osób powyżej 16. roku życia. 

„Musimy mieć wiarygodne wyniki badań, bo cały czas stoję na stanowisku, że bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem” – dodał Adam Niedzielski.

W przeprowadzonych dotąd badaniach klinicznych wzięło udział ponad dwa tysiące dzieci, które otrzymały placebo lub szczepionkę Pfizera. U 18 z nich po podaniu placebo doszło do zakażenia COVID-19.  Ani jedno zaszczepione dziecko preparatem Pfizera nie zachorowało na koronawirusa. 

Szczepionkę Pfizera podaje się w dwóch dawkach. Jest skuteczna w ponad 90 proc.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy