Na co zaszczepić dziecko przed wyjazdem? (także przed wakacjami w Polsce!)

Przed wakacjami warto zaszczepić dziecko, żeby nie narazić go na zakażenie groźnymi chorobami. Szczepienia dodatkowe zaleca się nawet przed wyjazdem nad polskie jeziora czy w góry.
Warto pomyśleć o szczepieniach, gdy planujesz wyjazd z dzieckiem za granicę, chcesz posłać dziecko na kolonie lub po prostu na wakacje w Polsce. Podczas urlopu dzieci spędzają czas w nowych miejscach i często w zupełnie inny sposób niż na co dzień, a to niesie ryzyko zarażania się chorobami zakaźnymi. 

Szczepienia przed wyjazdem: kiedy warto je zrobić?

Przed wakacjami, nie tylko za granicą, upewnij się, że dziecko ma wykonane wszystkie szczepienia obowiązkowe. To ważne szczególnie w przypadku starszych dzieci, którym szczepienia robi się rzadziej i łatwiej przeoczyć termin podania kolejnej dawki. „Zwracam uwagę na szczepienie przeciwko tężcowi, które trzeba ponowić, a które chroni przed rozwojem poważnej choroby w razie zranienia" − radzi dr Grzegorz Wasążnik, pediatra.

Jeśli zastanawiasz się, czy trzeba zaszczepić dziecko przed wyjazdem, weź pod uwagę:
  • miejsce wyjazdu (jedziecie na wakacje w krajach tropikalnych czy w Polsce?)
  • okres, w jakim planowane są wakacje
  • czas pobytu dziecka poza domem
  • wiek dziecka i ogólny stan jego zdrowia

Szczepienia zalecane przed wakacjami w Polsce

Poza uzupełnieniem szczepień obowiązkowych rozważ zaszczepienie dziecka na:

Szczepienia zalecane przed wyjazdem za granicę

Jeśli dziecko wybiera się na wakacje do jednego z krajów europejskich, zadbaj, by miało wykonane wszystkie te szczepienia, które warto zrobić w Polsce, dodatkowa ochrona nie jest wymagana. Z kolei przed wyjazdem do niektórych krajów egzotycznych obowiązkowo trzeba wykonać szczepienia dodatkowe, np. na żółtą gorączkę. Poza tym warto zaszczepić się na:
Pamiętaj, że szczepienia dodatkowe należy wykonać odpowiednio wcześniej, co najmniej 3-6 tygodni przed wyjazdem. Czasami wystarczy podanie jednej dawki, ale bywa, że trzeba wykonać dwie albo trzy, o czym poinformuje lekarz.
Jeśli wciąż masz wątpliwości, jakie szczepienia ochronne zrobić przed wyjazdem, umów się na wizytę u pediatry lub lekarza rodzinnego albo skorzystaj z pomocy poradni przy szpitalu zakaźnym. Będzie to też doskonała okazja, żeby sprawdzić, czy dziecko ma wykonane wszystkie obowiązkowe szczepienia.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy