szczepienia dzieci w szkołach
fot. Adobe Stock

Szczepienia dzieci w szkołach na COVID – kiedy i jak będą zorganizowane?

We wrześniu w szkołach rozpoczyna się akcja szczepień dzieci na COVID. Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do przyjęcia szczepionki dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat, które miały wcześniej taką możliwość, ale z niej nie skorzystały. Podajemy harmonogram szczepień i szczegóły z nim związane.
Małgorzata Wódz
szczepienia dzieci w szkołach
fot. Adobe Stock
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca dzieci i młodzież oraz ich rodziców do szczepienia przeciwko COVID i oferuje taką możliwość w szkole.

Stanowisko MEiN jest zgodne z tym, co nieustająco powtarzają specjaliści w dziedzinie szczepień i chorób zakaźnych:
„Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii” – przypomina MEiN w informacjach wysyłanych do szkół.

Temat bezpieczeństwa szczepień na COVID poruszył również w specjalnym liście do dyrektorów szkół, pedagogów i rodziców minister zdrowia Adam Niedzielski. 

„...należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski. 

Do szczepienia dzieci postanowił zachęcić rodziców również prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze wypowiedzi Andrzeja Dudy budziły spore kontrowersje i stanowiły pożywkę dla ruchów antyszczepionkowych. Teraz ze strony głowy państwa padł jasny przekaz. Podczas inauguracji roku szkolnego w Kruszewie prezydent powiedział: „zachęcam państwa do tego, żeby dzieci zaszczepić, ale chcę także, żeby państwo mieli zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji, odpowiedzialnie, jako rodzice.” Prezydent zapewnił także, że szczepienie skutecznie zabezpiecza przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Szczepienia dla dzieci w szkole lub poza nią

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tej pory szczepionkę przyjął dopiero co czwarty uczeń powyżej 12 roku życia. MEiN ma więc kogo zachęcać do szczepień.

W zależności od liczby zainteresowanych szczepienia dla dzieci i młodzieży odbywać się będą w szkole (dyrektor ma obowiązek przygotować w placówce odpowiedni punkt szczepień) lub zostanie zorganizowane wyjście uczniów do punktu szczepień poza szkołą.

Akcja jest skierowana do dzieci w wieku 12-18 lat, dla nich bowiem zostały dopuszczone szczepionki na koronawirusa. Ta grupa wiekowa aktualnie może być szczepiona dwoma preparatami. Oba to nowoczesne szczepionki mRNA produkowane przez firmy Pfizer/BioNTech i Modernę.

Kiedy dzieci będą szczepione w szkole?

Akcja szczepienia dzieci przeciwko zakażeniu koronawirusem zaplanowana jest na wrzesień. Ma odbywać się w 3 etapach, które obejmują również spotkania informacyjne dla uczniów i rodziców.

Harmonogram szczepień dzieci na COVID w szkołach:
  • Tydzień informacyjny – 1 tydzień września (od 1 do 5 września). W szkołach odbędą się lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym
  • Tydzień przygotowań do szczepienia – 2 tydzień września (od 6 do 12 września) – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci
  • Tydzień szczepień – 3 tydzień września (od 13 do 19.09).

Czy rodzic musi być obecny przy szczepieniu w szkole?

Aby dziecko zostało zaszczepione w szkole, wymagana jest jedynie pisemna zgoda rodzica (lub innego przedstawiciela ustawowego dziecka). Zgoda powinna zostać wyrażona na kwestionariuszu wypełnianym przed szczepieniem. Obecność rodzica podczas szczepienia nie jest konieczna. Jeśli jednak rodzice będą chcieli, mogą w ramach szkolnej akcji również poddać się szczepieniu (dotyczy to także innych bliskich osób z rodziny dziecka). 
Choć szczepienia na COVID w Polsce budzą dużo kontrowersji, głównie podszytych strachem o ewentualne odczyny niepożądane, musimy pamiętać, że jest to najlepszy sposób ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID, jakim w tej chwili dysponujemy. 
O bezpieczeństwie szczepionek na COVID dla dzieci mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, w nagraniu przygotowanym przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Zobacz także:
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy