GRY

Szczepienia: Francja bierze przykład z Polski i… wraca do obowiązku szczepień!

Francuski rząd wprowadza na listę szczepień obowiązkowych kolejne pozycje.
pielęgniarka podaje szczepionkę
fot. Fotolia
Podczas gdy antyszczepionkowcy w Polsce stawiają za przykład kraje zachodniej Europy i nawołują u nas do rezygnacji z obowiązkowych szczepień, Francja zmienia swoje prawo na takie, jakie od lat obowiązuje w Polsce! W odpowiedzi na coraz większą liczbę zachorowań na odrę, francuski rząd wprowadza obowiązek szczepienia m.in. przeciw tej chorobie. Od 2018 roku antyszczepionkowcy nad Loarą będą musieli pogodzić się z nowymi obowiązkami wynikającymi z ustawy.

Wracają szczepienia obowiązkowe we Francji 

Premier Francji Édouard Philippe oświadczył kilka dni temu, że od 2018 r. rodzice będą zobligowani do wykonywania szczepień poprzez prawo. Dotychczas we Francji obowiązkowa była jedynie szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i polio. Reszta szczepień, które u nas w kraju widnieją w kalendarzu jako obowiązkowe, jest za zachodnią granicą jedynie zalecana.

Francuski premier tak uzasadnia wprowadzane zmiany: 
To niedopuszczalne, żeby dzieci wciąż umierały na odrę w kraju, który był ojczyzną Louisa Pasteura (twórcy szczepionek - przyp. red. ) i który był pionierem, wprowadzając szczepionki do obiegu.”

Lista obowiązkowych szczepionek we Francji zostanie rozszerzona do 11 pozycji. ​

Zobacz też: Szczepienie uratuje nie tylko twoje dziecko, ale też moje!
Redakcja poleca: Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]
Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

Nowe szczepienia obowiązkowe nie tylko we Francji 

Kolejny argument polskich antyszczepionkowców odchodzi zatem do lamusa. Dotąd twierdzili, że polscy posłowie powinni brać przykład z Niemiec, Francji, czy Włoch, w których to większość szczepień jest zalecanych, ale nie obowiązkowych. Teraz okazuje się, że ustawy o obowiązkowych szczepieniach wracają do wszystkich tych krajów.

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień we Francji nie jest odosobnionym postępowaniem. We Włoszech od maja 2017 r. obligatoryjne jest 12 szczepień, a od nowego roku szkolnego do państwowych szkół i przedszkoli nie będą przyjmowane dzieci bez kompletu szczepień.

Niemcy za brak uzupełnionej karty szczepień wprowadziły grzywnę w wysokości 2,5 tysiąca euro. Tam też dzieci nie będą przyjmowane do przedszkoli. Ogromna liczba zgonów i powikłań w wyniku chorób zakaźnych w Rumunii zmusiła rząd do wprowadzenia w życie akcji doszczepiania już nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

W Polsce nadal rozważane jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, ale i motywujących propozycji, jak np. przyznawanie dodatkowych punktów przed przyjęciem dziecka do przedszkola, jeśli posiada ono wszystkie obowiązkowe szczepienia. Nie zmienia to faktu, że u nas lista obowiązkowych szczepień jest dokładnie taka, jaką zalecają eksperci, a wyszczepialność nadal wysoka w porównaniu z krajami zachodnimi.

Zobacz też: 
Źródło: Służba Zdrowia, independent.co.uk

Ocena (5 ocen)

5.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wiosna - ach to ty!

Ze świata nauki