
Szczepienia dzieci a koronawirus – aktualne zalecenia
Spis treści:
- Szczepienia dzieci a koronawirus: zanim zaszczepisz dziecko zadzwoń do przychodni
- Szczepienia dzieci a koronawirus: zalecenia Ministerstwa Zdrowia i GIS
- Czy przesunięcie terminu szczepienia nie jest dla dziecka zagrożeniem?
- Czy można szczepić na wszystko w czasie pandemii koronawirusa?
- Czy można podać dziecku kilka szczepionek naraz?
Szczepienia dzieci a koronawirus: zanim zaszczepisz dziecko zadzwoń do przychodni
Służby sanitarne i medyczne zalecają, aby rodzice, zanim zaszczepią dziecko, skorzystali z teleporady medycznej i w ten sposób ustalili szczegóły dotyczące szczepienia. To najbardziej bezpieczny sposób na zminimalizowanie ryzyka zakażenia dziecka koronawirusem.„Wywiad telefoniczny jest bardzo dobrą formą pozyskiwania istotnych informacji – oszczędza czas, nie naraża dziecka i rodzica na dodatkowy stres związany z pobytem w poradni" – powiedziała prof. Paradowska. Zaleciła, aby taka rozmowa odbyła się jak najbliżej planowanego terminu wizyty szczepiennej.
Chodzi o to, aby personel poradni mógł zebrać telefonicznie informacje na temat zdrowia dziecka, jego rodziców i pozostałych domowników pod kątem zagrożenia epidemiologicznego zakażeniem SARS-CoV-2. Dopiero na postawie takiej rozmowy można podjąć decyzję o zakwalifikowaniu dziecka do szczepienia.
Rodzice powinni zostać dokładnie poinstruowani w trakcie teleporady, aby z dzieckiem na szczepienie przyszła tylko jedna osoba, niewykazująca objawów infekcji.
Szczepienia dzieci a koronawirus: zalecenia Ministerstwa Zdrowia i GIS
Prof. Paradowska podkreśliła, że wprowadzono obostrzenia celem zabezpieczenia dzieci przed ryzykiem zakażenia koronawirusem. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego wyraźnie określają, jak ma wyglądać wizyta w celu zaszczepienia dziecka:- szczepienia powinny być przeprowadzane w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami infekcji – ma być tzw. separacja przestrzenna,
- dzieci należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, tylko z jednym opiekunem, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób – tzw. separacja czasowa,
- personel medyczny ma nosić maseczki i rękawiczki jednorazowe,
- personel ma przyjmować pacjentów w odzieży ochronnej,
- personel placówki ma dezynfekować powierzchnie, z którymi styka się pacjent, po każdym przyjęciu.
W sytuacji braku poczekalni i gabinetu przeznaczonych tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny się odbywać w godzinach porannych – w pierwszych godzinach po otwarciu przychodni, przed godzinami przyjęć pozostałych pacjentów.
Czy przesunięcie terminu szczepienia nie jest dla dziecka zagrożeniem?
„Większość szczepień można realizować z kilkutygodniowym opóźnieniem" – mówi epidemiolog. Czasem przecież tak się dzieje: gdy dziecko jest chore, ma odroczone szczepienie do czasu wyzdrowienia. Konieczność przesunięci terminu szczepienia z powodu zakażenia nowym koronawirusem w rodzinie dziecka jest podobną sytuacją i nie ma powodów do obaw. Największy problem jest ze szczepionką przeciwko rotawirusom – podkreśliła krajowy konsultant. Wynika to z tego, że jej podanie w postaci dwóch dawek w odstępie czterech tygodni jest ściśle skorelowane z wiekiem dziecka, tzn. musi mieć miejsce przed ukończeniem przez dziecko 24 tygodni, a jeszcze lepiej – 16 tygodni życia. Nie powinno się też odkładać szczepienia przeciwko meningokokom.Czy można szczepić na wszystko w czasie pandemii koronawirusa?
Krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii powiedziała, że można wykonać wszystkie szczepienia zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Szczególnie odnosi się to do szczepień na oddziałach noworodkowych, szczepień obowiązkowych, które powinny być wykonane do 24. miesiąca życia.Prof. Paradowska podkreśliła, że można także wykonać szczepienia z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne oraz szczepienia przeciw: wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B – według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku.
Rekomenduje się także wykonanie szczepień przeciwko pneumokokom, grypie (w grupach ryzyka u dorosłych) i krztuścowi (także w przypadku kobiet w ciąży). „Przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, cukrzyca, nowotwory, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają bowiem zachorowaniom na zapalenie płuc" – przestrzega konsultant.
Czy można podać dziecku kilka szczepionek naraz?
Nie trzeba się obawiać, że organizm dziecka nie poradzi sobie nawet z kilkoma szczepionkami podanymi jednocześnie. „W świetle opublikowanych danych organizm małego dziecka potrafi odpowiedzieć na ogromną liczbę – liczoną w milionach – antygenów podanych w kilku szczepionkach" – poinformowała prof. Paradowska.Źródło: Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia
Zobacz też: