szczepienia dzieci a koronawirus
fot. Adobe Stock

Szczepienia dzieci a koronawirus – aktualne zalecenia

Szczepienia dzieci w czasie koronawirusa: nie można tak po prostu przyjść z dzieckiem na szczepienie do przychodni. Obowiązują określone zasady postępowania, tak aby dziecko nie zaraziło się koronawirusem – przestrzega krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii. Koniecznie przeczytaj, zanim pójdziesz zaszczepić dziecko!
Agnieszka Majchrzak
szczepienia dzieci a koronawirus
fot. Adobe Stock
W związku z panującą epidemią koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia, po początkowym miesięcznym zawieszeniu szczepień wiosną, wznowiło obowiązkowe szczepienia. Obecnie szczepienia dzieci realizowane są na bieżąco, a Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że priorytetowo należy traktować kwestię szczepień dzieci do 2. roku życia. Zanim jednak zgłosisz się z dzieckiem do przychodni, musisz pamiętać o kilku zasadach. Przypomina o nich krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. dr hab. n. med. Iwona Paradowska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Spis treści:  

Szczepienia dzieci a koronawirus: zanim zaszczepisz dziecko zadzwoń do przychodni

Służby sanitarne i medyczne zalecają, aby rodzice, zanim zaszczepią dziecko, skorzystali z teleporady medycznej i w ten sposób ustalili szczegóły dotyczące szczepienia. To najbardziej bezpieczny sposób na zminimalizowanie ryzyka zakażenia dziecka koronawirusem.

Wywiad telefoniczny jest bardzo dobrą formą pozyskiwania istotnych informacji – oszczędza czas, nie naraża dziecka i rodzica na dodatkowy stres związany z pobytem w poradni" – powiedziała prof. Paradowska. Zaleciła, aby taka rozmowa odbyła się jak najbliżej planowanego terminu wizyty szczepiennej.

Chodzi o to, aby personel poradni mógł zebrać telefonicznie informacje na temat zdrowia dziecka, jego rodziców i pozostałych domowników pod kątem zagrożenia epidemiologicznego zakażeniem SARS-CoV-2. Dopiero na postawie takiej rozmowy można podjąć decyzję o zakwalifikowaniu dziecka do szczepienia.

Rodzice powinni zostać dokładnie poinstruowani w trakcie teleporady, aby z dzieckiem na szczepienie przyszła tylko jedna osoba, niewykazująca objawów infekcji.
Szczepienia trzeba odroczyć, jeżeli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, osoba objęta kwarantanną lub poddana izolacji w warunkach domowych – przestrzega krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Szczepienia dzieci a koronawirus: zalecenia Ministerstwa Zdrowia i GIS

Prof. Paradowska podkreśliła, że wprowadzono obostrzenia celem zabezpieczenia dzieci przed ryzykiem zakażenia koronawirusem. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego wyraźnie określają, jak ma wyglądać wizyta w celu zaszczepienia dziecka:
  • szczepienia powinny być przeprowadzane w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami infekcji – ma być tzw. separacja przestrzenna,
  • dzieci należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, tylko z jednym opiekunem, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób – tzw. separacja czasowa,
  • personel medyczny ma nosić maseczki i rękawiczki jednorazowe,
  • personel ma przyjmować pacjentów w odzieży ochronnej,
  • personel placówki ma dezynfekować powierzchnie, z którymi styka się pacjent, po każdym przyjęciu.

W sytuacji braku poczekalni i gabinetu przeznaczonych tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny się odbywać w godzinach porannych – w pierwszych godzinach po otwarciu przychodni, przed godzinami przyjęć pozostałych pacjentów.

Czy przesunięcie terminu szczepienia nie jest dla dziecka zagrożeniem?

„Większość szczepień można realizować z kilkutygodniowym opóźnieniem" – mówi epidemiolog. Czasem przecież tak się dzieje: gdy dziecko jest chore, ma odroczone szczepienie do czasu wyzdrowienia. Konieczność przesunięci terminu szczepienia z powodu zakażenia nowym koronawirusem w rodzinie dziecka jest podobną sytuacją i nie ma powodów do obaw. Największy problem jest ze szczepionką przeciwko rotawirusom  – podkreśliła krajowy konsultant. Wynika to z tego, że jej podanie w postaci dwóch dawek w odstępie czterech tygodni jest ściśle skorelowane z wiekiem dziecka, tzn. musi mieć miejsce przed ukończeniem przez dziecko 24 tygodni, a jeszcze lepiej – 16 tygodni życia. Nie powinno się też odkładać szczepienia przeciwko meningokokom.

Czy można szczepić na wszystko w czasie pandemii koronawirusa?

Krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii powiedziała, że można wykonać wszystkie szczepienia zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Szczególnie odnosi się to do szczepień na oddziałach noworodkowych, szczepień obowiązkowych, które powinny być wykonane do 24. miesiąca życia.

Prof. Paradowska podkreśliła, że można także wykonać szczepienia z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne oraz szczepienia przeciw: wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B – według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku.

Rekomenduje się także wykonanie szczepień przeciwko pneumokokom, grypie (w grupach ryzyka u dorosłych) i krztuścowi (także w przypadku kobiet w ciąży). „Przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, cukrzyca, nowotwory, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają bowiem zachorowaniom na zapalenie płuc" – przestrzega konsultant.

Czy można podać dziecku kilka szczepionek naraz?

Nie trzeba się obawiać, że organizm dziecka nie poradzi sobie nawet z kilkoma szczepionkami podanymi jednocześnie. „W świetle opublikowanych danych organizm małego dziecka potrafi odpowiedzieć na ogromną liczbę – liczoną w milionach – antygenów podanych w kilku szczepionkach" – poinformowała prof. Paradowska.

Źródło: Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia

Zobacz też:
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy