GRY
 
 

Wzw typu B – choroba, którą łatwo się zarazić

Wirusem zapalenia wątroby typu B zarazić się 100 razy łatwiej niż wirusem HIV. Wystarczy do tego cztery stutysięczne mililitra zakażonej krwi: ilość 1000 razy mniejsza niż ta, którą możemy zobaczyć gołym okiem. Dlatego warto przeciw wzw typu B zaszczepić dziecko, a także siebie.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
szczepienie, szczepienia zalecane
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI
Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) nawet przez kilka miesięcy może przeżyć poza organizmem, a zamrożony jest praktycznie nieśmiertelny. Dlatego tak łatwo się nim zarazić.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych i najbardziej poważnych chorób zakaźnych. Wirus zapalenia wątroby typu B, rozwijając się w organizmie, może prowadzić do wielu powikłań, m.in. do marskości wątroby, niewydolności wątroby, nowotworu wątroby i śmierci.
Zakażenie wzw B może przebiegać pod postacią ostrą lub przewlekłą – bezobjawową.
W Polsce przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B szczepi się dzieci tuż po urodzeniu.
Zobacz: Szczepić dziecko czy nie szczepić: radzi pediatra

Jak można zarazić się wirusem HBV?

Do zakażenia wzw typu B najczęściej dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry lub błon śluzowych oraz podczas kontaktu z zakażoną krwią: wystarczy kropla krwi zakażonej wirusem HBV, by doszło do zakażenia.
Do ponad 60% wszystkich zakażeń wzw typu B w Polsce dochodzi w placówkach służby zdrowia: częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Przyczyną jest zwykle nieprzestrzeganie higieny (źle wysterylizowany sprzęt, niezakładanie jednorazowych rękawiczek).
Do zakażenia może dojść także podczas:
  • kontaktów seksualnych,
  • porodu dzieci przez zakażone wcześniej matki,
  • wykonywania zabiegów w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych, salonach tatuażu.

Jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu HBV?

Najczęstsze objawy HBV to... brak objawów. Większość chorych nie wie, że przeszła zakażenie HBV, w 90% przypadków u dorosłych zakażenie kończy się samoistnym wyleczeniem, ale niestety aż 90% dzieci zakażonych w pierwszym roku życia kończy się przewlekłym zapaleniem wątroby.
U części osób może dojść do piorunującego ostrego zapalenia wątroby.
Objawy to: złe samopoczucie, pobolewanie pod żebrami, żółtaczka (do 20% przypadków), zła tolerancja wysiłku, niektórych pokarmów, bóle stawów i mięśni, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie stolca, osłabienie. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B zwykle wymaga pobytu w szpitalu, zastosowania specjalistycznych leków, ale zwykle kończy się całkowitym, samoistnym wyleczeniem.
Bardzo poważne są przypadki przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby. Objawami mogą być: chudnięcie, osłabienie, bóle stawów, zmniejszenie tolerancji wysiłku, nietolerancja niektórych potraw, częste rozwolnienia, wzdęcia. Przewlekłe wzw typu B może prowadzić do marskości wątroby, niewydolności wątroby, nowotworu wątroby, a także do śmierci.

Kto powinien zaszczepić się przeciw wzw B?

Szczepionka przeciw wzw B znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych - Według programu Szczepień Ochronnych szczepieniami obowiązkowymi są objęte wszystkie niemowlęta od urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia. Konieczne są 3 dawki szczepionki: pierwszą podaje się po urodzeniu, drugą - w odstępie miesiąca od pierwszego szczepienie, trzecią - 6 miesięcy po pierwszej dawce. U osób zdrowych nie przewiduje się szczepień przypominających.
W wyjątkowych sytuacjach (przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub w przypadku nagłego wyjazdu do stref endemicznych) można stosować schemat przyśpieszony (0-7-21 dzień i dawka uzupełniająca po 12 miesiącach).
Czytaj też: Szczepić dziecko czy nie szczepić: radzi pediatra

Kto nie powinien szczepić się przeciw wzw typu B?

Przeciwwskazaniem do szczepień przeciw wzw B są:
  • nadwrażliwość na składniki szczepionki, w tym na białka drożdży, używane w procesie produkcji,
  • ostra choroba o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu z gorączką lub bez.

Jakie są możliwe niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw wzw B?

Niepożądane odczyny poszczepienne są wymienione w każdej ulotce dołączonej do szczepionki: przed szczepieniem trzeba ją przeczytać
Szczepionki przeciw wzw B uznaje się za bardzo bezpieczne. Najczęstszymi, miejscowymi odczynami  po szczepieniach są:
  • przejściowy ból,
  • stwardnienie w miejscu ukłuciaa,
  • zaczerwienienie,
  • niewielkie podwyższenie temperatury ciała.
Bardzo rzadko występują: powiększenie węzłów chłonnych, choroba posurowicza i objawy anafilaksji, zaburzenia ze strony układu nerwowego, obniżenie ciśnienia krwi, skurcz oskrzeli, wymioty, biegunka, nudności, podwyższenie enzymów wątrobowych.
Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny po szczepieniu? Sprawdź koniecznie!
Uwaga: Jeśli dziecko źle się czuje po podaniu szczepionki, ma gorączkę lub inne poważnie niepożądane odczyny poszczepienne, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Zobacz także: Kalendarz szczepień dziecka od 0 do 18 lat: sprawdź i wydrukuj
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Ocena (3 oceny)

3.3
Doładuj
Przeładuj