GRY
 
 

Szczepienia bez zgody rodziców?

Szczepić dziecko, jeśli rodzic nie wyraża na to zgody, bo boi się NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych? W Chorwacji zdecydowano, że tak. W Polsce zdarza się, że rodzice, którzy nie szczepią dzieci, są karani grzywną, ale nikt ich do szczepienia dziecka nie zmusi. Powinno się zaszczepić dziecko, jeśli rodzic nie chce?

Dziecko u lekarza
fot. Panthermedia

Wszystkie dzieci urodzone w Chorwacji będą obowiązkowo dostawać szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi, polio, HIB, odrze, śwince, różyczce i gruźlicy. Trybunał Konstytucyjny w Chorwacji utrzymał obowiązek szczepienia dzieci, uznając, że prawo dziecka do zdrowia znaczy więcej niż prawo rodziców do podejmowania decyzji.
W Chorwacji, podobnie jak w wielu innych krajach Europy, także w Polsce, coraz silniej działają ruchy antyszczepionkowe. Ok. 10 tys. mieszkańców Chorwacji podpisało się niedawno pod deklaracją głoszącą, że "szczepienie zdrowych dzieci stanowi zagrożenie dla ich zdrowia".

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

Również w Polsce ruchy antyszczepionkowe są coraz silniejsze i coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci. Często namawiają do tego celebryci. Osoby nieszczepiące dzieci w Polsce to zwykle osoby z wyższym wykształceniem, mieszające w dużych miastach, uważające, że to nie choroby zakaźne stanowią problem, tylko szczepienia. Twierdzą, że szczepienia powodują szereg niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), które są lekceważone przez lekarzy.
Takiego zdania nie akceptują epidemiolodzy, którzy ostrzegają, że zachorowanie na chorobę zakaźną jest dużo bardziej niebezpieczne niż ewentualny NOP i może mieć nieodwracalne skutki dla zdrowia dziecka.
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?

Obowiązek szczepienia dziecka w Polsce

W Polsce istnieje prawny obowiązek szczepienia dzieci tzw. szczepionkami obowiązkowymi. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że zwolnić z tego obowiązku mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie do szczepienia dziecka, kiedy nie można szczepić dziecka.

Przeczytaj też: Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2014 rok
W kwietniu 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził, że w przypadku obowiązkowych szczepień ochronnych wyłączone jest uprawnienie pacjenta do wyrażania zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody. GIS przypomina, że inspektorzy sanitarni mogą stosować karę grzywny dla rodziców za uchylanie się od obowiązku szczepień dzieci.

Efekty nieszczepienia dzieci: wzrost chorób zakaźnych

Według amerykańskiej organizacji Council on Foreign Relations, w miejscach, gdzie zmniejszyła się liczba szczepień, m.in. z powodu działalności ruchów antyszczepionkowych, pojawiły się nowe ogniska chorób zakaźnych, którym można zapobiegać przez szczepienia. Council on Foreign Relations opublikowała mapę, która obejmuje cały świat, i uwzględnia m.in. zachorowania na odrę, świnkę, różyczkę, polio, krztusiec. Na jej podstawie można stwierdzić, że jednym z efektów zmniejszenia odsetka zaszczepionych są ogniska epidemiczne odry w Europie (szczególnie w Wielkiej Brytanii) i USA.

W ubiegłym roku w Niemczech odnotowano znaczny wzrost zachorowań na świnkę, której powikłaniem może być zapalenie jąder, zapalenie trzustki, opon mózgowo-rdzeniowych oraz uszkodzenie nerwu słuchowego. Rosnąca liczba zachorowań spowodowała, że coraz słabiej słyszalne stały się w Niemczech głosy ruchów antyszczepionkowych.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!