GRY

Jakie szczepionki w 2018 r. dostaną dzieci? Decyzja w listopadzie!

Rok temu wybór szczepionki przeciw pneumokokom wywołał burzę. Czy w tym roku będzie powtórka? W jednej z gazet pojawił się artykuł, że szczepionka, którą dzieci dziś dostają bezpłatnie i obowiązkowo, nie chroni dzieci. Czy rzeczywiście?
szczepienia
fot. Fotolia
Przez wiele lat eksperci walczyli o to, by szczepienia przeciw pneumokokom znalazły się w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Polska była jednym z ostatnich krajów w Europie, który wprowadził szczepionkę przeciw pneumokokom do kalendarza szczepień jako szczepionkę bezpłatną dla rodziców (czyli obowiązkową).
O ile jednak fakt, że szczepienie przeciw pneumokokom będzie bezpłatne i obowiązkowe, ucieszył wszystkich ekspertów, to wybór przez Ministerstwo Zdrowia preparatu do szczepień spowodował lawinę artykułów w prasie. Pojawiały się zarzuty, że Ministerstwo Zdrowia wybrało "gorszą" szczepionkę. Ministerstwo tłumaczyło, że szczepionka jest dobra. 
Jak będzie w 2018 r.? Właśnie ruszył przetarg na wybór szczepionki przeciw pneumokokom.
Zobacz także: Po co szczepić przeciw pneumokokom?

Dwie szczepionki przeciw pneumokokom

Na rynku są 2 szczepionki przeciw pneumokokom, które można podać najmłodszym dzieciom. Czym się różnią?
  • Szczepionka 10-walentna: w jej skład wchodzą polisacharydy otoczkowe 10 serotypów pneumokoków (1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F, 23F),
  • Szczepionka 13-walentna: w skład wchodzą polisacharydy otoczkowe 13 serotypów pneumokoków: wszystkie obecne w szczepionce 10-walentnej plus dodatkowe trzy: 3, 6A, 19A.
Na pierwszy rzut oka widać różnicę: druga szczepionka zawiera o 3 serotypy więcej, co wydaje się istotne zwłaszcza z tego powodu, że w dodatkowych trzech zawarty jest serotyp 19A, który jest jednym z najczęściej odpowiedzialnych za zakażenia inwazyjną chorobą pneumokokową serotypów pneumokoków.
Tylko że biologia nie jest prostą matematyką: okazuje się, że jeden z obecnych w szczepionce "10" serotypów - serotyp 19 F zapewnia odporność krzyżową przeciw serotypowi 19 A. 
Czyli: czy "13" jest skuteczniejsza od "10"? Czy obydwie szczepionki chronią przed pneumokokami w podobnym stopniu?
Zobacz także: Wygrała szczepionka niedopuszczona do obrotu?
Redakcja poleca: Dlaczego warto szczepić dzieci przeciwko pneumokokom i meningokokom? [WIDEO]
O tym, jak bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka może być zakażenie bakterią pneumokokową i meningokokową mówi Aneta Górska- Kot, ordynator oddziału pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Skuteczne czy skuteczniejsze

Najważniejsze jest to, że nie pojawiają się żadne wątpliwości co do bezpieczeństwa obydwu szczepionek – eksperci uważają, że obydwie są bezpieczne i można je podawać dzieciom.
Która jednak jest skuteczna? A raczej: lepsza i skuteczniejsza, to znaczy: lepiej chroni dzieci?
– Uwzględnione w szczepionce serotypy odpowiadają za 84% przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej w Europie – pisze w "Medycynie Praktycznej" dr Ewa Talarek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Serotypy obecne w szczepionce 13-walentnej odpowiadają za 89 proc. przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej – dodaje dr Talarek.
Badania wykonane w wielu krajach (Brazylia, Kanada, USA, Niemcy) pokazują podobną skuteczność obydwu szczepionek w zapobieganiu inwazyjnej chorobie pneumokokowej.
Jak jednak wskazuje prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii: "Skuteczność dwóch różnych szczepionek można porównywać jedynie na podstawie oceny bezpośredniej w tym samym badaniu. Niestety, aktualnie nie dysponujemy takimi danymi".
Zobacz także: Prof. Jacek Wysocki: cała prawda o szczepionkach przeciw pneumokokom

Wybór szczepionki w Polsce

Na 2017 rok Ministerstwo Zdrowia wybrało szczepionkę 10-walentną.
Obydwie szczepionki znacznie różnią się ceną. W ubiegłorocznym przetargu, przy wyborze szczepionki decydowała w 60 proc. cena szczepionki, a w 40 proc. jakość.
Podobnie ma być w tym roku. Przetarg jest już ogłoszony, będzie rozstrzygnięty jeszcze w listopadzie.
Czy szczepionka stosowana od kilku miesięcy w Polsce jest skuteczna? Jeszcze za szybko na ostateczne potwierdzenia. To info ze strony prowadzonej przez PZH:

Szczepionka 10-walentna jest stosowana m.in. Islandii, Belgii, Holandii, Finlandii, Austrii. 
Szczepionka 13-walentna: jest stosowana m.in. we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Norwegii.
W Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Słowacji – są stosowane obydwie.

Skuteczna i jeszcze bardziej skuteczna szczpionka

Choć obecne badania pokazują, że obydwie szczepionki przeciw pneumokokom mają podobną skuteczność, może to się zmienić. Pneumokoki są bardzo "sprytnymi" bakteriami – potrafią "mutować". Wkrótce może się więc okazać, że za inwazyjną chorobę pneumokokową odpowiada już nie serotyp 19A, ale zupełnie inny, nowy. 
Problemem jest też to, że niektóre z serotypów pneumokoków są oporne na stosowane antybiotyki: gdy dziecko zachoruje na inwazyjną chorobę pneumokokową, nie jest łatwo je leczyć.
Dlatego tak ważne jest monitorowanie, jakie serotypy pneumokoków powodują inwazyjną chorobę pneumokokową i wybieranie do szczepienia tych szczepionek, które najlepiej przed nią chronią.
Zobacz także: Kalendarz szczepień obowiązkowych
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt