GRY

Nie lekceważ szczepienia przeciw tężcowi

Szczepienie przeciw tężcowi to jedno z najważniejszych szczepień obowiązkowych. Laseczki tężca znajdują się w ziemi. Jeśli dziecko skaleczy się i bakterie dostaną się do rany, produkują neurotoksynę. Jeśli dziecko jest szczepione, zakażenie rany może nawet skończyć się śmiercią.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI: Szczepienie przeciw tężcowi to jedno z najważniejszych obowiązkowych szczepień. W Polsce od kilku lat dzięki obowiązkowym szczepieniom ochronnym praktycznie nie było zachorowań na tężec u dzieci. U dorosłych jednak nadal się zdarzają: co roku kilkanaście osób choruje na tężec: są to szczególnie osoby po 60. roku życia, u których po skaleczniu nie zastosowano właściwej profilaktyki antytężcowej. Tężec to groźna choroba, która może skończyć się śmiercią, dlatego dziecko trzeba koniecznie zaszczepić.

Co to jest tężec?

Tężec jest chorobą zakaźną układu nerwowego. W konsekwencji zakażenia leseczkami tężca może dojść do porażenia mięśni całego ciała, także mięśni oddechowych. Konsekwencją może być śmierć.

W jaki sposób można zarazić się tężcem?

Tężcem zarazić się łatwo: laseczki tężca występują w ziemi, szczególnie nawożonej, gdyż są składnikiem flory jelitowej zwierząt. Skaleczenie nie musi być duże, wystarczy nawet prawie niewidoczne skaleczenie i otarcia naskórka.
Jeśli ranka zostanie zanieczyszczona ziemią, brudem, kurzem lub odchodami zwierząt, może dojść do zakażenia laseczkami tężca. Największe ryzyko istnieje w przypadku zakażenia ran zmiażdżonych, tłuczonych, kłutych oraz rozległych odmrożeń i oparzeń.
Osoba chora nie zakaża: zakażenie nie przechodzi z człowieka na człowieka.

Jakie są objawy tężca?

Okres wylęgania choroby wynosi od 3 dni do 3 tygodni (średnio 8 dni).
U ok. 80 proc. osób zarażonych tężcem występuje uogólniona postać choroby. Początkowe objawy zakażenia nie są charakterystyczne i przypominają objawy wielu innych chorób.
Początkowe objawy tężca to: uczucie rozbicia, bezsenność, bóle głowy, pocenie, zaczerwienienie twarzy. Występuje też przeczulica, głównie okolicy zranionej, oraz uczucie napięcia różnych grup mięśniowych: nóg, brzucha.
Późniejsze objawy to: wzmożone napięcie mięśni twarzy, prowadzące do szczękościsku. Mogą pojawić się trudności w połykaniu, wzrasta napięcie mięśni mimicznych, co powoduje charakterystyczny grymas. Kolejne mięśnie, które ulegają porażeniu, to mięśnie szyi, karku: dochodzi do wzmożenia ich napięcia i drgawek. Może dojść do porażenia mięśni oddechowych, co powoduje objawy duszenia się.
Napady początkowo rzadkie, potem stają się coraz częstsze i silniejsze. Konieczne jest leczenie w szpitalu. Przebieg zakażenia jest ciężki, często kończy się śmiercią.

Jak można zaszczepić dziecko przeciw tężcowi?

Szczepionka przeciw tężcowi to szczepionka z obowiązkowego kalendarza szczepień, bezpłatna. Przeciw tężcowi szczepi się niemowlęta (szczepionka DTP: błonica, tężec, krztusiec): w 2. miesiącu, 3-4. miesiącu, 5. miesiącu, a starsze dziecko w 16-18. miesiącu życia (konieczne są 4 dawki).
Konieczne są również dawki przypominające: w 6., 14 oraz 19. roku życia. Osobom dorosłym zalecane jest co 10 lat doszczepianie. Szczepionkę podaje się też po urazach, jeśli mogło dojść do zanieczyszczenia laseczkami tężca występującymi w glebie.

Jakie są szczepionki przeciw tężcowi?

W Polsce jest wiele dostępnych szczepionek przeciw tężcowi: są to zarówno szczepionki monowalentne (chronią tylko przed tężcem), jak szczepionki skojarzone (tężec plus błonica, błonica plus tężec, plus krztusiec) oraz wysoko skojarzone (błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, wzw B).

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw tężcowi?

Sama szczepionka przeciw tężcowi (monowalentna) jest szczepionką bardzo bezpieczną. Przyczyną niepożądanych odczynów poszczepiennych częściej może być komponent krztuścowy w szczepionce skojarzonej przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.
Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny po szczepieniu?
Redakcja poleca: Wątpliwości rodziców dotyczące szczepień – film
Dlaczego rodzice zastanawiają się czy szczepić dziecko? Czy ich obawy są słuszne?
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Ocena (5 ocen)

3.2
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wybierz najlepszy wózek!

Kupuj rzeczy dla dziecka, ale z głową!